Aktualijos

Atostogautojų poreikiai keičiasi, bet kelionės „viskas įskaičiuota“ vis dar populiarios

Rasa MILERYTĖ

Vasara, be abejonės, – atostogų ir kelionių sezonas, bet vis daugiau žmonių renkasi kelionės ne tik šiltuoju metų laiku. Taip teigia kelionių organizatoriai. Lina Misiūnienė, Utenoje veikiančios kelionių agentūros „Perliukas“ vadovė, patvirtina, kad ir poilsiaujančių uteniškių poreikiai keičiasi: prieš kokius 15 metų žmonės pasitenkindavo pačiomis paprasčiausiomis kelionėmis, o šiandien nori nuvykti kuo toliau, pamatyti kuo daugiau, ilgėja kelionių trukmė.

Kuo tolimesnis
kraštas – tuo geriau

„Perliukas“ veiklą Utenoje pradėjo prieš 15 metų. Per šį laiką išsiplėtė agentūros klientų ratas, didėjo siūlomų kelionių asortimentas. Šiandien agentūra gali pasiūlyti poilsines ir pažintines keliones į daugelį pasaulio šalių.
Pasak „Perliuko“ vadovės L. Misiūnienės, anksčiau klientams pakakdavo standartinių, pačių paprasčiausių kelionės paketų, pvz., poilsio populiariame kurorte, bet bėgant laikui žmonių poreikiai kito, atostogautojai tapo reiklesni ir smalsesni. Šiandien kelionė į Turkiją jau nedaug ką nustebins. Žmonės dairosi į tolimosios Azijos šalis – Indiją, Šri Lanką, Vietnamą, Filipinus, Indoneziją, Malaiziją, atsiranda norinčių į Mauricijų, Kubą, Dominikos Respubliką, Meksiką, Kolumbiją, Madagaskarą ir Tanzaniją.
Šiemet į Madagaskarą ir Tanzaniją iš Vilniaus organizuojami tiesioginiai lėktuvų skrydžiai – pasak pašnekovės, tai sumažina egzotiškų vaizdų ištroškusių keliautojų rūpesčius.
„Vis daugiau keliautojų be vaikų arba su vyresnio amžiaus vaikais kelionės metu planuoja nuomotis automobilius arba kitas transporto priemones, nes nori kuo geriau pažinti šalį, kurioje atostogauja, susipažinti su vietine virtuve ir atrasti naujų skonių, suprasti šalies kultūrą. Yra atvejų, kai prašo užsakyti keletą viešbučių skirtingose vietose, kad kuo daugiau pamatytų. Yra ir tokių, kurie iš Lietuvos išvyksta savo transportu, prašo tik užsakyti viešbutį“, – L. Misiūnienė.
Šią vasarą beveik 50 žmonių vyko į garsiąją dviejų savaičių trukmės kruizinę kelionę iš JAV po Karibų salas, išpopuliarintą intelektinio televizijos žaidimo „Auksinis protas“. Plaukiant prabangiu laivu buvo aplankyta Majamis, Puerto Rikas, Virdžinijos salos, Bahamai, Jamaika, Kaimanų salos ir Šv. Martyno sala, Meksika. L. Misiūnienė viliasi panašios apimties kruizinę kelionę pakartoti Azijos pusėje.

Vasaroti vis dar traukia
į Turkiją

Šia vasarą, kaip ir prieš kelerius metus, populiariausia atostogų šalimi išlieka Turkija, antroje vietoje – Graikijos salos, tik Kretą pastaruoju metu keičia Pelaponeso, Zakintos, Korfu salos. Nemėgstantys karščių, bet atostogaujantys vasarą traukia į Bulgariją.
„Vasarą daugiau nei kitais metų laikais atsiranda ieškančių paskutinės minutės kelionių, ypač kai Lietuvoje pablogėja oras, – pastebi kelionių organizatorė. – Būna, kad skambina mums iš pajūrio ir prašo surasti bet ką, kad tik ten būtų šilta.“
Tačiau yra ir tokių vasarotojų, kurie mėgsta viską susiplanuoti į priekį: žmonės jau pradėjo ieškoti kelionių 2020-ųjų vasarai. Pašnekovė patikino, kad pirkdami išankstinius bilietus keliautojai niekuo nerizikuoja, mat, pasikeitus aplinkybėms, galima pakeisti kelionės datą, o jei atsirastų pigesnių bilietų, organizatorius įsipareigoja grąžinti skirtumą.
Pasiteiravus, kurios kelionės – pažintinės ar poilsinės – populiaresnės, L. Misiūnienė sako, kad vasarą 90 proc. keliautojų renkasi poilsines išvykas. Vis dar populiarus kelionių tipas su „viskas įskaičiuota“ maitinimo sistema.
„Kai kurie keliautojai pageidauja viešbučio su didele teritorija, kurioje būtų kuo įvairesnės veiklos. Dažnas atvejis, jog per visą atostogų laikotarpį net neišeinama už viešbučio ribų“, – nekintančią tendenciją įvardija pašnekovė.
O tie, kuriems atostogos siejasi ne su gulėjimu po saule, o su naujais įspūdžiais, renkasi pažintines keliones su gido paslauga, taip išvengdami smulkmeniško planavimo, kur ir kaip nuvykti. Aktyvaus laisvalaikio mėgėjai renkasi žygius į kalnus.

Sezoniškumas nebe
toks ryškus

Dar ne taip seniai visi laukdavo vasaros, o tada masiškai traukdavo į Palangą. Kiek vėliau akiratis prasiplėtė ir lietuviai nuguldavo Turkijos palūdimius ir didžiulių viešbučių baseinus. Pastaraisiais metais sezoniškumas, teigia L. Misiūnienė, nebe toks ryškus – žmonės nevengia atostogauti pavasarį ar net žiemą.
„Keliaujama ištisus metus, – sakė „Perliuko“ vadovė, – keičiasi kelionių kryptys, o tai priklauso nuo oro. Vasarą populiariausia kryptis – Turkija, Graikija, Bulgarija, šiais metais gana populiari Albanija, taip pat žmonės mėgsta Italiją, Ispaniją, Juodkalniją, Tunisą, Kiprą, rudenį populiarėja Egiptas, Kanarų salos, Portugalija ir jai priklausanti Madeiros sala, atsiranda Jungtiniai Arabų Emyratai ir tolimieji egzotiniai kraštai.“
Žiemą keliauti ypač apsimoka šeimoms, auginančioms mažamečius vaikus: žiemos metu vaikus iki dvejų metų atostogauti į kai kurias šalis galima vežtis nemokamai, o vaikams iki dvylikos, kai kur – keturiolikos metų reikia sumokėti tik už lėktuvo bilietus, apgyvendinimas viešbutyje irgi nemokamas arba kaina simbolinė. Tokios šalys – Turkija, Bulgarija, Graikija, Egiptas. Kelionių organizatorės pastebėjimu, anksčiau tėvai bijodavo į keliones vežtis vaikus, dabar tokios baimės nebėra. Ir į minėtą kruizą vyko daug šeimų su mažamečiais vaikais, mažiausiam keliautojui – tik treji metukai.

Ilgėja kelionių trukmė
„99 proc. keliautojų vyksta ilgesniam laikui, – sako L. Misiūnienė, pasidomėjus apie kelionių trukmę. – Anksčiau populiariausia kelionės trukmė buvo 7 naktys ir 8 dienos – taip dažniausiai būdavo išdėlioti užsakomieji skrydžiai. Dabar kai kurių turistų tokia trukmė nebetenkina, jie prašo, kad būtų bent jau 9 naktys ir 10 dienų.“
Tarp „Perliuko“ klientų – ne tik uteniškiai, bet ir kitų miestų gyventojai, ir užsienyje gyvenantys tautiečiai. Pasiteiravus, ar uteniškių poreikiai kuo nors išskirtiniai, pašnekovė sako, kad visi turistai nori turiningai praleisti laiką ir pailsėti, bet vieną skirtumą visgi galima įžvelgti: „Per 15 darbo šioje srityje metų pastebėjau, kad labai skiriasi turistų iš Utenos ir gyvenančių kituose miestuose lūkesčiai dėl kainų: uteniškiai už minimalią kainą dažniausiai tikisi labai daug ir labai gerai, o, tarkim, vilniečiai realiau suvokia, kad už labai pigiai labai gerai nebūna.“
Asmeninio albumo nuotr.