Aktualijos

Utenos savivaldybės mero Marijaus Kaukėno komentaras apie žemės ir kitus savivaldos mokesčius uteniškiams

Pastaruoju metu pastebėjau nemažai diskusijų socialiniuose tinkluose apie šiais metais padidėjusius žemės mokesčius. Kadangi nuo šių metų žemės mokesčiai padidėjo visoje Lietuvoje, o dalis žmonių galvoja, kad tai padarė savivaldybės, noriu patikslinti. Utenos rajono savivaldybė ir jos vadovai šių mokesčių nedidino. Galioja tie patys tarifai, kurie Utenos rajono savivaldybės taryboje buvo patvirtinti 2018 metais. Tačiau valstybės įmonės „Registrų centras” kas penkerius metus perskaičiuoja žemės sklypų vertes, taip ir 2023 metų sausio 1 dienai buvo perskaičiuotos vertės, kurios kaip matyti padidėjo. Savivaldybės šių skaičiavimų niekaip negalėjo įtakoti. Padidėjus žemės sklypų vertėms ir padauginus jas su savivaldybių tarybų nustatytais tarifais, net ir pastarųjų nedidinus žmones pasiekė gerokai padidėję mokesčiai. Kadangi savivaldybės taryba gali priimti sprendimus dėl žemės mokesčių lengvatų, daliai gyventojų šios lengvatos yra įteisintos.

Daliai žemės ūkių valdytojų priklausomai ar padaryta jų ūkiams stichinė žala, kompensuojama nuo 50 iki 100 procentų žemės mokesčio. Senjoramas, neįgaliesiems ir socialiai remtiniems uteniškiams 100% kompensuojamas žemės mokestis vienam valdomam žemės sklypui mieste (iki 15 arų) ir kaimiškoje vietovėje (iki 3 hektarų). Žemės mokesčio nemoka ir absoliuti diduma daugiabučių gyventojų, kurie nelinkę „paimti” iš valstybės savo nuosavybėn žemės sklypų ant kurių stovi jų namai. Dalį lenvatų gauna ir verslas, kuris remia sporto, kultūros renginius ir organizacijas. Mano nuomone turėtų būti mažesnis žemės mokestis ir toms Utenos miesto teritorijoms, kuriose buvo suplanuoti kvartalai, iškilo namai, gatvės, tačiau iki šiol nepadaryta elementari infrastruktūra. Bet tai jau savivaldybės tarybos narių sprendimo teisė. Aišku savivaldybės taryba turi išimtinę teisę 100% nuo žemės mokesčio atleisti ką tik nori, tačiau tokiu atveju atsirastu rizika, kad vengiant kažką padaryti išskirtiniu, reikėtų atleisti visus, kurie tik prašo. Taip nutikus nebūtų nemažaos dalies lėšų už ką tvarkyti mūsų miestą ir rajoną. Vien daugiabučių namų kiemų tvarkymui kiekvienais metais komunalinei įmonei kainuoja apie 700 000 eurų, tačiau jų tiesiogiai už kiemų tvarkybą šių nemų gyventojai nemoka. O kur dar gatvės, kiemai, miesto švara, tvarka ir visa kita.

Nuo 2023 metų dėl ekologinių reikalavimų pabrango ir URATC (sąvartyno) vartų mokestis dėl ko iškart turėjo brangti uteniškiams ir komunaliniai mokesčiai, tačiau įmonei buvo „pasakyta” prieš pavasarį vyskusius rinkimus susilaikyti nuo šio mokesčio didinimo. Todėl visus metus savivaldybės įmonė UAB Utenos komunalininkas sunkiai sudurinėjo finansinius galus už miesto ir kaimų atliekų tvarkymą. Todėl nuo ateinančių metų nori nenori turės didėti apie 20% ir atliekų mokesčiai uteniškiams. Šis procentas priklausys nuo to, kaip mums pavyks susiderėti savo pozicijas su aplinkiniais rajonais, kuriems pagal valstybės politiką tenka mažesnė mokestinė našta. 2023 metų kovo mėnesį uteniškiams įsigaliojo ir didesnės vandens bei nuotekų tvarkymo kainos, kurias nustatė vėl gi ne savivaldybė, tačiau VERT ryšium su padidėjusiomis energijos kainomis.

Tačiau ne visur mokesčiai didėja ar liūdina uteniškius. Nedidėjo daugiaubučių namų administratoriaus (Utenos būtų ūkio) mokesčiai, o vienas jautriausių Lietuvoje klausimų – šildymas Utenoje dar kartą yra pigiausias Lietuvoje. Džiaugiuosi, kad UAB „Utenos šilumos” tinklai vadovai (nuotraukoje drauge su direktoriumi) tęsia buvusių vadovų sėkmingą įmonės darbų planavimą, priima savalaikius ir teisingus sprendimus, kas ir sudaro galimybę būti pigiausiems šalyje.

Nesibaigia kalbos apie LR Seimo naujai planuojamą įvesti turto mokestį. Bandoma iš parlamento rūmų nukreipinėti strėles į savivaldybes, kurios suprask gali tuo pasinaudoti ir pasipinigauti iš savo gyventojų. Turiu iš anksto pastebėti, kad net ir įteisinus šį mokestį, tikrai nepulsime nustatinėti didelių tarifų. Nebent būtume kažkokiu būdu centrinės valdžios sprendimų priversti tai daryti.