Aktualijos

Praūžus 24-ajai Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei

Kaip ir kiekvienais metais, balandžio 23–29 d. praūžė jau 24-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė, šiais metais ji buvo skirta Europos Sąjungos metams paminėti. Tema „Europos šeimoje“ kvietė susiburti ir kalbėtis apie bendrą kuriamą vienybę, lygybę ir vertybes.

Savaitės renginius pradėjome nuo pačių mažiausių bibliotekos lankytojų. Su jais balandžio 23-ąją aiškinomės „Ar įmanoma dažų dėmėje pamatyti  kokį nors gyvūną?“, šį klausimą nagrinėjo Aukštakalnio pradinės ir Krašuonos progimnazijos 2-ų klasių mokinukai.  Vaikai dalyvavo edukacijoje „Tai ne dėmė – tai Pepsė!“. Užsiėmimą vedė vaikų ir paauglių rašytoja Ilona Ežerenytė. Taip pat per jutimų pasaulį „Sensoriniuose pasakų skaitymuose“ keliavo Utenos vaikų  lopšelio – darželio „Saulutė“ vaikučiai. Na, o suaugusius pakvietėme į kino vakarą – dokumentinio filmo „Homo sovieticus“ peržiūrą ir pristatymą. Susitikime filmo prodiuserė Jurga Gluskinienė, pasakojo apie filmo kūrybinį procesą, bendradarbiavimą su Latvijos ir Čekijos kino studijomis bei apie būsimus ateities filmus. Ši filmo peržiūra, taip pat ir dalis mūsų vykdomo projekto „Lietuvių dokumentinio kino sklaida ir jo kūrėjai bibliotekoje – 2024“, projektą finansuoja Lietuvos kino centras.

Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės renginius tęsėme kartu su poezijos ir muzikos skraiste. Muzikinį literatūrinį vakarą „Dainos, eilėraščiai ir užkalbėjimai“ susirinkusiems dovanojo poetas Rimvydas Stankevičius ir dainų autorius, atlikėjas Domantas Razauskas. Šiuo užburiančiu vakaru pradėjome ir projekto „Jungiančios literatūros ir meno gijos“ veiklas. Dalinai projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Įsibėgėjus savaitei mažieji skaitytojai iš Aukštakalnio progimnazijos „Žiburio“ skyriaus 1 klasės savo žinias išbandė „Protmūšiukuose“. Taip pat „Varpelio“ ketvirtokus pakvietėme į edukaciją „Knygos paslaptys“. Mokiniai sužinojo rašto ir knygos istoriją, bandė perskaityti pirmąsias rašto užuomazgas indėnų mazgaraštyje ar šumerų molio šukėje, atspėti teksto kryptį egiptiečių papiruse ar viduramžių vaškinėje lentelėje. O ir pakelti bibliotekoje esančią storiausią knygą, ar perskaityti seniausios knygos eilutę nėra taip lengva. Po edukacinių veiklų mažiesiems, dienos pabaigoje salėje karaliavo mados. Kitokie pasimatymai „Ne/TURIU kuo apsirengti!“ su tautodailininke Edita Kušleikiene į biblioteką atnešė naują renginių žanrą, scena virto podiumu, o kūrėjos draugės modeliais. Balandžio 25-osios vakarą kūrėja pirmą kartą atvėrė savo spintos duris ir susirinkusiems pristatė dekoruotus drabužius. Pokalbio metu ji atskleidė kūrybinio proceso subtilumus, įkvėpimo šaltinius, naudojamas technikas ir priemones.

Bibliotekų savaitei priartėjus prie pabaigos pas mus svečiavosi „Teatriukas“, kurie Utenos Krašuonos progimnazijos pirmokams, antrokams, bei Utenos Aukštakalnio pradinės mokyklos trečiokams atliko savo žaidimą–spektaklį „Vaikų kambarys“ pagal poetės, dramaturgės Violetos Palčinskaitės eiles. Kartu su vaikais jie rimavo, spėliojo, dainavo, vaidino, šoko ir skaitė. „Visas pasaulis – vaikų kambarys. O gal vaikų kambary – visas pasaulis“. Vaidino aktoriai: Dalia Mikoliūnaitė, Žilvinas Ramanauskas, muzikuoja Gediminas Žilys. Teatro „Teatriukas“ žaidimas-spektaklis „Vaikų kambarys“ yra projekto „Žalia šviesa poezijai“ dalis, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Zarasų rajono savivaldybė.

Šių metų bibliotekų savaitės tema „Europos šeimoje“ kvietė susiburti ir kalbėtis apie bendrai kuriamą vienybę, todėl bibliotekoje šią savaitę norėjome uždaryti su „Literatūriniu furšetu“, kurio pagrindinė idėja buvo suvienyti skaitančią bendruomenę ir pasidalinti skaitymo džiaugsmu. Vakaro metu Utenos žmonės, įvairių profesijų ir sričių atstovai susirinko prie didžiulio, literatūros kūriniais padengto stalo. Čia buvo patiekti kūriniai nuo mėgstamų lietuvių klasikų iki šiuolaikinių Europos autorių. Knygomis dalinosi: tradicinių amatų centro „Svirnas“ vadovė Dalia Urbonienė, „Skonių fontanas“ savininkė Justina Gruodienė, Algirdas Gildutis, Utenos kraštotyros muziejaus direktorė Jovita Nalevaikienė, mokytoja Roma Jančiauskienė, poetas Vytautas Kaziela. Vakarą moderavo Vytautas Kubilius, o muzikos garsais užpildė salę Arūnas Katinas (saksofonas) ir Saulius Auglys (marimba).

Taip aktyviai, su daug vaikų juoko, skambios muzikos, literatūros ir meno prabėgo jau 24-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje.

Parengė Beatričė Navarskaitė