Rasa MILERYTĖ
Virtualios bibliotekos ELVIS, skirtos negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto, fonduose saugoma per 10 tūkstančių vaikams ir paaugliams skirtų įgarsintų, suskaitmenintų bei Brailio raštu parašytų leidinių ir garso spektaklių. Čia rasime šiuolaikinių ir klasikinių lietuvių bei užsienio rašytojų knygas. Siekiant skaitymą regos problemų turintiems žmonėms padaryti kuo labiau prieinamą, jiems ne tik pritaikomos įprastu tekstu parašytos knygos, bet ir leidžiamos iškart jiems pritaikytos knygos. Viena tokių – interaktyvi sensorinė 4–12 m. vaikams skirta knyga „Užsimerk“. Knyga išleista ir įprastu, ir Brailio raštu.
Knygoje publikuojamos Lietuvos vaikų sukurtos pasakos, o iliustracijas knygai sukūrė menininkė Nomeda Marčėnaitė. Knyga išskirtinė tuo, kad iliustracijos ne tik regimos akimis, bet ir suvokiamos lytėjimo būdu, nes yra reljefinės. Be to, kai kurios pasakos turi savo kvapus – juos sukūrė jaunuoliai su regos negalia, dalyvaujantys projekte „Neregimas kvapų pasaulis“, padedami parfumerio Aisčio Mickevičiaus. Kvapai sukurti keturioms pasakoms.
Pasakos knygai buvo atrinktos konkurso būdu, o konkurse norintys dalyvauti vaikai buvo kviečiami įsivaizduot, kad nemato. Konkursui buvo pateikta 150 moksleivių sukurtų pasakų, iš jų komisija atrinko 6 pasakas, kuriuos ir publikuojamos knygoje. Knygoje „Užsimerk“ yra žaidimas – viena pasaka, užrašyta tik Brailio raštu, o šalia esanti Brailio abėcėlė padės skaitytojui perskaityti šią pasaką taip, kaip skaito neregiai. Knygoje esantis skirtukas, kurio vienoje pusėje ta pati pasaka yra užrašyta ir reginčiųjų raštu, leis pasitikrinti, ar perskaitėte pasaką teisingai.
Pasak knygos leidėjų, ši knyga ne tik padeda vaikams pažinti kitokį pasaulį, keičia požiūrį į žmones su negalia, bet ir ugdo bendražmogiškas vertybes, tokias kaip empatija ir tolerancija. Iškiliosios iliustracijos padeda lavinti vaiko smulkiąją motoriką bei lytėjimo pojūčius, todėl ši sensorinė knyga rekomenduojama ir specialiųjų poreikių turinčių vaikų ugdymui.
Knygą išleido VšĮ „Verslas ar menas“. Knygą puošia įstaigos sukurtas prekės ženklas „Taško istorijos“, kuris reiškia, kad dalis lėšų už knygos pardavimus yra skiriama regos negalią turinčių žmonių atskirties mažinimui. „Verslas ar menas“ yra socialinis verslas, kuris leidžia knygas Brailio raštu su liečiamosiomis iliustracijomis, sprendžia popierinių knygų Brailio raštu prieinamumo problemą, skatina žmones su regos negalia skaityti knygas ir gerinti raštingumo įgūdžius. Taip pat įvairių projektų metu padeda atskleisti neregių ir silpnaregių vaikų ir jaunimo gabumus, prisideda prie žmonių su negalia integracijos visuomenėje, skatina aktyvesnį jų dalyvavimą kultūriniame gyvenime.
Įvairūs įstaigos leidiniai yra įvertinti svariais apdovanojimais. 2021 m. Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija (IBBY) knygą „Neringa ir Naglis“ įtraukė į pasaulinę knygų kolekciją „Atrinktos išskirtinės knygos jauniems žmonėms su negalia“. 2019 m. IBBY į šį sąrašą įtraukė kitą „Verslas ar menas“ knygą – „Sparnuotosios raidės“. Pastaroji 2016 m. „Knygos meno“ konkurse išrinkta „Gražiausia knyga, 2015“. 2016 m.knyga įtraukta į tarptautinį katalogą „The White Ravens, 2016“, kurį sudaro Tarptautinė jaunimo biblioteka (Internationale Jugendbibliothek, International Youth Library) atsižvelgusį į knygų vaikams ir jaunimui išskirtinumą, inovatyvius meninius ir literatūrinius sprendimus. 2016 metų katalogą sudarė 200 knygų 42 kalbomis iš 60 šalių.
Dar anksčiau puikių įvertinimų sulaukė reginčiųjų ir Brailio raštu išleista lietuvių liaudies pasaka „Eglė žalčių karalienė“. 2014 m. jai skirtas festivalio „Klaipėdos knyga“ garbės diplomas už socialinį jautrumą knygų leidyboje. 2012 m.Lietuvos spaudos pramonės apdovanojimų metu ši knyga išrinkta „Metų spaudos gaminiu“.
Iš viso „Verslas ar menas“ yra išleidę 13 įvairių formatų knygų, skirtų regos sunkumų turintiems žmonėms. VšĮ „Verslas ar menas“ sumanytoja Eglė Jokužytė laikoma viena iš socialinio verslo pradininkių Lietuvoje. Socialinę veiklą ji pradėjo nuo savanorystės – įgyvendindama projektus su neregiais vaikais. Per kūrybines ir menines iniciatyvas turėjo didelį norą padėti atsiskleisti neregių ir silpnaregių vaikų meniniams gabumams bei parodyti visuomenei, kad šie vaikai taip pat yra gabūs, kūrybingi ir talentingi. Pažintis su neregiais vaikais pakeitė jos gyvenimą ir tai buvo atspirtis pradėti socialinį verslą. 2012 m. įsteigė socialinio verslo įmonę „Verslas ar Menas“, kurios veikloje yra sprendžiama socialinė atskirties mažinimo problema ir daromas pokytis visuomenėje.
E. Jokužytė pasakoja, kad bendraudama su neregiais vaikais suprato, jog jie namuose neturi knygų, skaito tik skolintas iš specializuotų bibliotekų, o šios knygos yra be iliustracijų. „Pagalvojau, kodėl šie vaikai turi skaityti tuos baltus lapus, be iliustracijų? Juk regintys vaikai gali pasirinkti iš begalės gražiausių knygų, o neregiai vaikai, kuriems ir taip yra sudėtingiau prisitaikyti reginčiųjų pasaulyje, turi didelę atskirtį. Turėdama patirtį leidyboje, kurią įgijau savo šeimos spaudos versle, nusprendžiau keisti šią situaciją, – VšĮ „Verslas ar menas“ interneto svetainėje pasakoja E. Jokužytė. – Leidybiniame procese man svarbu, kad grožinės knygos vaikams būtų įdomios savo turiniu ir turėtų išliekamąją meninę vertę. Džiugina, kad šias knygas gali skaityti neregys vaikas su savo artimaisiais arba neregiai tėvai su savo reginčiais vaikais – tai leidžia šioms šeimoms patirti skaitymo džiaugsmą.“