Projektas "Paribio istorijos"

Alkoholizmas – liga ar apsileidimas?

Vaiva Leišienė

Dešimtys tūkstančių Lietuvos žmonių kenčia įvairių priklausomybių narvuose. Kasdien ši skaudi rykštė paliečia vis daugiau gyventojų. Priklausomybė tampa ne tik priklausomą asmenį, bet ir visą jo šeimą, jo gyvenamąją aplinką griaunančia jėga. Priklausomi žmonės – tai ne skaičiai valstybinių institucijų ataskaitose, bet jautrios asmenybės – su savo gyvenimo istorijomis, skausmu ir kenčiančiais artimaisiais.
Klaidinga manyti, kad priklausomybė – valios trūkumas ar apsileidimas. Pasak psichologės dr. Justinos Kymantienės, priklausomybė yra liga, tačiau tai nėra mirties nuosprendis: „Labai daug žmonių, kurie, atrodo, jau buvo tapę visiškais griuvėsiais, sugebėjo grįžti į gražesnį ir giedresnį gyvenimą, nei buvo iki ligos. Didžiausia problema ne pati liga, bet baimė pripažinti problemą, gėda, savęs pasmerkimas.
Dažnai žmonės sako, jog priklausomybių turintis ligonis pats pasirinko šią ligą. Aš norėčiau pacituoti kunigą Kęstutį Dvarecką: „Ką tai reiškia, kad žmogus pats pasirinko tapti alkoholiku, narkomanu, lošėju? Vieną dieną nusprendė – būsiu alkoholikas? Tai skamba neadekvačiai. Tikrai nėra sąmoningas pasirinkimas griauti savo, savo artimųjų gyvenimą.“ Ši liga labai grėsminga. Tačiau polinkis smerkti, teisti ir nuvertinti yra klaidingas ir jis turi keistis.
Visuomenė turi padėti sveikstančiajam. Ligoniui turėtų būti suteikiama visokeriopa pagalba. Tik tada galima tikėtis teigiamo rezultato.“

Anoniminių alkoholikų grupės atviras susirinkimas
Kai sužinojau, kad anoniminių alkoholikų (AA) grupė „Ąžuolija“ mini 24-erių metų sukaktį ir organizuoja atvirą susirinkimą, nusprendžiau nueiti ir aš, kad apie tai galėčiau papasakoti jums. Įsivaizdavau, kad rinksis žmonės, slėpdami savo veidus po gobtuvais. Turėjau skarą ir aš. Tačiau kai kieme stovinčio vyro paklausiau, ar čia vyks susirinkimas, supratau, kad skaros neprireiks – jis ne tik mandagiai atsakė, bet ir draugiškai paaiškino, pro kurias duris įeiti. Anonimiškumas yra dvasinis draugijos pamatas, garantuojantis narių sveikimo privatumą, todėl pažadėjau nefotografuoti.
Anoniminiai alkoholikai – tai draugija vyrų ir moterų, kurie dalijasi savo patirtimi, jėgomis ir viltimi, norėdami padėti sau ir kitiems sveikti. Vienintelė sąlyga būti draugijos nariu – noras mesti gerti. Anoniminiai alkoholikai nemoka nei stojamojo, nei nario mokesčio – išsilaiko iš savo pačių įnašų.
Anoniminių alkoholikų draugija nesusijusi su jokiomis religijomis, sektomis, politika, organizacijomis ar įstaigomis, vengia bet kokių ginčų, neremia jokių judėjimų ir juose nedalyvauja. AA pagrindinis tikslas – būti blaiviems ir padėti kitiems gyventi blaiviai.

Nuo 1988-ųjų…
1988-ųjų birželio 30 d. Vilniuje įvyko pirmasis AA susirinkimas, kuriame dalyvavo 6 žmonės – trys lietuviai ir trys atvykę amerikiečiai. Susikūrė pirmoji AA grupė Lietuvoje, o kitą dieną įvyko pirmasis atviras susirinkimas vienoje Vilniaus miesto ligoninių. Dalyvavo AA nariai, gydytojai, ligoniai, žurnalistai.
Pirmieji AA nariai rengė atvirus susirinkimus Vilniuje, rūpinosi knygų „Anoniminiai alkoholikai“ ir „Dvylika žingsnių ir dvylika tradicijų“ vertimu į lietuvių kalbą.
Tais pačiais metais Vilniuje buvo įkurta antroji AA grupė ir pirmoji Kaune. 1994 metais Lietuvoje jau veikė 17, 1998 m. – 47, 2002 m. – 96, 2003 m. – 108 AA grupės. Šiandien šalyje yra apie 120 AA grupių, dar 13 lietuviškų AA grupių veikia užsienyje (Airijoje, Anglijoje, JAV, Švedijoje). Per savaitę skirtinguose Lietuvos miestuose vyksta apie 600 susirinkimų.
Grupė „Ąžuolija“ į susirinkimus renkasi pirmadieniais ir ketvirtadieniais 19 val. (Vytauto a. 4, Utena).
Vienas anonimų po susirinkimo paaiškino, kad čia renkasi tie, kurie „yra gavę per ausį“. Tik antausis kiekvieno kitoks: „Man žmona pasiūlė rinktis – arba eiti į anoniminių alkoholikų susirinkimą, arba – skyrybos. Atėjau. Ir jau po pirmo susirinkimo aš išėjau visai kitas žmogus…“

Kai serga kūnas, siela ir protas
(Anonimo pasakojimas)
Mano tėvas buvo iš tų, kurie anais deficito laikais galėjo bet ką „sukombinuoti“. Mirė būdamas dar jaunesnis už mane. Jį pražudė alkoholis.
Mama buvo aktorė. Tad aš jau nuo vaikystės žinojau, kaip atrodo bohemiškas gyvenimas. Buvo visiškai suprantama, kad joks vakarėlis neįmanomas be alkoholio, o kuo įvairesnės gėrimų spalvos buteliuose, kuo prašmatnesnės etiketės, tuo labiau pavykęs vakarėlis.
Buvau komunikabilus, skambinau gitara, lankiau muzikos mokyklą, tad buvau vakarėlių siela. Baigęs mokyklą studijavau, o pirmame kurse sukūriau šeimą, nors tam dar nebuvau pasirengęs. Viskas baigėsi tuo, kad aš po muštynių su uošviu atsidūriau Vilniuje, dirbau kultūros srityje. Prisimenu, vaikščiodavau ilgu lietpalčiu, lakuotais blizgančiais batais, baltais marškiniais, dvelkdamas prabangiais kvepalais, sumišusiais su alkoholio kvapu. Vėliau grįžau į Kauną, vėl sukiojausi kultūros srityje. Iki tol, kol mano liga – alkoholizmas – išprovokavo kitą ligą – antro tipo cukrinį diabetą. Mano svoris nuo 95–100 kilogramų ėmė augti kone iki 200. Žinojau, kad jei nieko nedarysiu, manęs laukia mano sugėrovų, kurių jau nebėra, likimas.
Numesti nors šiek tiek svorio nesisekė, nors būdavo dienų, savaičių, kai mano ir maistas, ir vanduo buvo tik alkoholis. Supratau, kad pačiam sureguliuoti svorio nepavyks. Rizikavau. Man buvo atlikta operacija, kurios metu pašalinta dalis žarnyno ir taip pagreitinta medžiagų apykaita. Bet įdomu tai, kad aš prieš operaciją turėjau negerti tris mėnesius, po jos – dar du. Aišku, išbūti blaivus tris mėnesiu aš negalėjau. Melavau gydytojams. Geriausiu atveju aš buvau negėręs tris savaites.
Po operacijos iš naujo mokiausi po gurkšnelį gerti, po kąsnelį valgyti. Ir tuomet, kada jau mokėjau valgyti, nusprendžiau, kad galiu ir gerti. Kaip šiandien atsimenu – stoviu prie baro ir renkuosi vyną. Po to – visiška tamsa. Atsipeikėjau po keturių parų. Pažvelgęs į veidrodį išsigandau pats savęs. Pageltę buvo ne tik akys, bet ir paakiai, liežuvis neaiškios spalvos… Tuomet pagalvojau, kad pasitaikė blogas alkoholis. Dar nesupratau, kad man išvis negalima gerti.
Po vienų tokių išgertuvių pabudau, o alkoholis bėgo iš burnos, nosies ir iš visur kitur… Išeitis – detoksikacija. Tuomet supratau, kad reikia gydytis. Sužinojau apie Minesotos programą (28 dienų psichologinės socialinės reabilitacijos programa stacionare paremta 12 žingsnių programa). Užsiregistravau. Po gydymo grįžau su taksi, tik ne į namus, o į barą. Iš tokio užburto rato mėginau kapstytis porą metų.
Vėliau nuėjau į anoniminių alkoholikų susirinkimą. Nors man visi dvylika žingsnių gerai žinomi, rodos, visai kitaip suskambėjo trečias žingsnis – „Nusprendėme patikėti savo valią ir gyvenimą Dievo, kaip mes Jį suprantame, globai.“ Mano ryšys su tikėjimu buvo itin silpnas, o gal jo ir visai nebuvo. Rodos, tik dabar išgirdau tą paaiškinimą „kaip mes Jį suprantame“. Juk aš puikiai žinojau, kad sergu. Serga mano kūnas, siela ir protas. Todėl tam, kad galėčiau suvaldyti ligą, man reikalingos aukštesnės jėgos. Kaip tas jėgas mes įvardysime, ne taip svarbu, svarbiausia, kad jos mums padėtų.
Neslėpsiu, pradėjus blaivų gyvenimą po dvejų metų buvo atkrytis. Bet tąsyk aš jau žinojau, ką reiškia būti blaiviam, ir toks gyvenimas man labai patiko. Pamenu, tada prašiau savo draugo: „Tapk mano globėju.“ Ir jis sutiko. Šiandien jis pripažįsta, kad sutiko tik todėl, kad man tąsyk nebūtų taip bloga. Paprašiau jo atnešti man šimtą gramų. Tai buvo paskutinis mano išgertas alkoholis.
Šiandien aš džiaugiuosi savo gyvenimu. Pusseptintų metų nevartoju jokių svaigalų. Man pavyko atkurti santykius su dukra iš pirmosios santuokos. Pavyko susidraugauti su mano mylimos moters sūnumi. Šiandien esu mylimas ir mylintis. Turiu šeimą, namus, darbą ir kiekvieną vakarą prašau Dievo suteikti mano artimiesiems sveikatos ir dėkoju, kad man suteikė jėgų pradėti gyvenimą iš naujo.
Džiaugiuosi, kad galiu būti naudingas visuomenei, nes anksčiau buvau lyg parazitas. Kad ir koks aš sau atrodžiau „kietas“, dabar suprantu, kad buvau visiškai tuščias savo vidumi. Tad atsiprašau visų, kuriuos įskaudinau, ir dėkoju, kad padėjote man tapti tuo, kuo esu šiandien.

image description