Projektas "Paribio istorijos"

Buriama Vaiko teisių taryba

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba inicijuoja naują projektą: buria pirmąją šalyje Vaikų tarybą, į kurią kviečia 7–16 metų amžiaus vaikus. Teigiama, kad ši taryba padės išgirsti, kokios problemos aktualiausios vaikams.

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos išplatintame pranešime spaudai cituojama Tarnybos vadovė Ilma Skuodienė teigia, kad atrankoje bus svarbiausia noras atstovauti bendraamžių balsui, o Vaikų tarybos nariai svarstys ir diskutuos dėl vaiko teisių apsaugos klausimų bei teiks Tarnybai siūlymus ir rekomendacijas.

„Norime išgirsti tai, kas rūpi ir paaugliui, ir aštuonmečiui. Vaikų tarybos nariai svarstys ir diskutuos dėl vaiko teisių apsaugos klausimų bei teiks Tarnybai siūlymus ir rekomendacijas, tačiau svarbiausias tikslas – atstovauti kiekvieno vaiko balsui ir jo poreikiams. Vaikų teisės turi būti apie tai, kas svarbu pačiam vaikui, apie jo nuomonę ir rūpesčius“, – teigė Tarnybos vadovė.

Kiekvienam kandidatui būtinas tėvų sutikimas, Vaikų tarybos nariai bus renkami dvejų metų kadencijai, per vienerius metus planuojama surengti ne mažiau kaip keturis posėdžius.

Karantino sąlygomis Vaikų taryba veiklą planuoja pradėti nuotoliniu būdu. Visi Vaikų tarybos posėdžiai bus moderuojami profesionalų, kurie moka bendrauti su skirtingo amžiaus vaikais ir geba juos prakalbinti bei suburti.

„Svarbu ir tai, kad vaikas atsineštų į tarybą ir tas temas, kurioms atstovauja, kurios jį patį labiausiai liečia – tai, kas jam labiausiai įdomu“, – akcentuoja tarnybos vadovė.

Tarnyba užtikrins, kad skirtingose Lietuvos vietovėse gyvenantys vaikai galėtų atvykti į posėdžius ar prisijungti nuotoliniu būdu.

„Kviesime vaikus diskutuoti, savo pastebėjimus išsakyti posėdžiuose sutiktiems politikos, kultūros, švietimo, sveikatos ir kitiems visuomenės atstovams. Sieksime, kad tarybos posėdžiai būtų produktyvūs, įdomūs ir naudingi, todėl į juos kviesime įvairių sričių specialistus, žinomus ir daug pasiekusius tų sričių, kurios taps Vaikų tarybos diskusijų objektu, atstovus“, – pranešime spaudai cituojama I. Skuodienė.

Idėja sukurti Vaikų tarybą, kaip nurodoma, kilo siekiant padėti visuomenei išgirsti vaikus, taip pat pakviesti pačius vaikus kalbėti jiems aktualiomis temomis.

„Iš tiesų, suaugusieji yra dažnai linkę daug ką spręsti už vaikus, todėl mes sieksime prakalbinti pačius vaikus – paklausti, kokie jų norai, kokias problemas jie mato ir, galbūt, kokius siūlo sprendimo būdus“, – kalbėjo I. Skuodienė.

Į Vaikų tarybą bus atrinkta penkiolika labiausiai motyvuotų vaikų.

Išplatintame kvietime dalyvauti atrankoje vaikai kviečiami būti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos partneriais, draugais ir dirbti kartu. Posėdžiuose su Vaikų taryba dalyvaus įvairių sričių specialistai, žinomi ir daug pasiekę ekspertai, kuriems bus galima išsakyti savo lūkesčius ar nuogąstavimus. Žadama, kad diskusijoms ir problemų aptarimui posėdžių moderatoriai pasitelks interaktyvias, žaismingas, dar nebandytas priemones ir formas. Atrankoje kviečiami dalyvauti vaikai, norintys išsakyti, kas jų bendraamžiams kelia nerimą, kokias problemas mato, ko trūksta, ką norėtų keisti arba kokių naujų sprendimų imtųsi vaiko teisių užtikrinimo srityje.