Vytautas Kazela
Šią apžvalgą pradėsiu nuo man artimų dalykų. Spalio 1 dieną sukako penkeri metai nuo to laiko, kai aš iš šviesaus atminimo Donato Čepuko perėmiau „Utenio“ laikraščio leidybą. Sunkūs tai buvo metai, ypač pirmieji. Jutau didžiulį spaudimą ir iš konkurentų, ir iš kai kurių politikų. Buvo skleidžiamos tikrovės neatitinkančios žinios. Štai ir visai neseniai vienai darbuotojai socialiniuose tinkluose susikibus su vienu politiku šis pavadino mūsų laikraštį „savivaldybės išlaikomu laikraščiu“. Noriu visiems atsakingai pareikšti, kad „Utenis“ iš savivaldybės administracijos užsakytų straipsnių ar kitokios informacijos negauna daugiau negu „Utenos diena“ ar „Utenos apskrities žinios“. Todėl toks teiginys yra visiškas melas. Mūsų niekas neišlaiko. Mes sunkiai, bet išgyvename patys.
Mes spausdiname visų partijų, kurios į mus kreipiasi, politinę reklamą. Niekada neatsakiau nei konservatoriams, nei socdemams, nei kitoms politinėms partijoms. Vienas mano noras, kad rinkiminė kova, rinkiminiai pasisakymai būtų korektiški, neįžeidžiantys oponentų.
Prieš penkerius metus rašiau, kad laikraštyje nebus politikos. Ir jos visus tuos penkerius metus nebuvo, išskyrus rinkiminių kampanijų laikotarpius. Neseniai buvau apkaltintas, kad laikraštis spausdina per daug Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos politinės reklamos. Noriu paaiškinti, kad tai yra mokama politinė reklama. Mes spausdiname visų partijų, kurios į mus kreipiasi, politinę reklamą. Niekada neatsakiau nei konservatoriams, nei socdemams, nei kitoms politinėms partijoms. Vienas mano noras, kad rinkiminė kova, rinkiminiai pasisakymai būtų korektiški, neįžeidžiantys oponentų. Kita vertus, rinkiminės kampanijos metu gautos lėšos bus panaudotos atlyginimams mokėti, nes iš prenumeratos ir pardavimų mes gauname nedidelę dalį lėšų. Baigsis rinkimai – baigsis ir politika mūsų laikraštyje. Kiek dar „Utenis“ bus mano nuosavybė, jis išliks pozityvios krikščioniškos minties laikraščiu. Tokia mano nuostata. Dalyvauti rinkimuose tikinčiuosius kviečia ir Bažnyčia. Pasikartosiu sakydamas, kad blogą valdžią išrenka geri žmonės, kurie neina balsuoti. Viena mano nuodėmė, kad kartais nesusilaikau, kai matau, kad žmonėms akiplėšiškai meluojama arba paminamos bendražmogiškos vertybės. Kaip pilietis aš turiu teisę išsakyti savo poziciją, bet niekada nesistengiu jos primesti kitiems. Esate protingi žmonės ir išvadas galite pasidaryti patys. Kad ir kokią politinę reklamą spausdinčiau, vertinkite ją kaip informaciją, o už ką balsuoti, pasirinkite patys. Ir rinkitės pagal padarytus darbus, o ne pagal partijų pavadinimus.
Viena mano nuodėmė, kad kartais nesusilaikau, kai matau, kad žmonėms akiplėšiškai meluojama arba paminamos bendražmogiškos vertybės. Kaip pilietis aš turiu teisę išsakyti savo poziciją, bet niekada nesistengiu jos primesti kitiems.
Dabar – apie mūsų visų reikalus. Valstybinių vaistinių poliklinikose ir ligoninėse kitų metų pradžioje dar nebus. Taip nusprendė dalis Seimo. Aš manau, kad iš balsavimo galima spręsti, kas atstovauja paprastų žmonių interesams, o kas farmacijos klanui. Bet apie tai prieš rinkimus nekalbėsiu. Farmacijos kompanijos Lietuvai vaistus parduoda gerokai brangiau negu kitoms Europos šalims, tvirtina Sveikatos apsaugos ministerija. Esu pirkęs vaistų ir vitaminų Lenkijoje, todėl galiu pasakyti, kad vaistai pas mus brangūs, gerokai brangesni negu Lenkijoje. Beje, vaistinių Lenkijos miestuose nėra ant kiekvieno kampo. Ir prekybos centruose jų nėra. Ir kaip nebus vaistai brangūs Lietuvoje? Pabandykite suskaičiuoti, kiek privačių vaistinių šiandien veikia Utenoje. Ir visos turi mokėti atlyginimus darbuotojams, išlaikyti patalpas ir sukrauti pelnus savininkams. Po Nepriklausomybės atkūrimo Utenoje veikė ar tik ne dvi vaistinės.
Esu pirkęs vaistų ir vitaminų Lenkijoje, todėl galiu pasakyti, kad vaistai pas mus brangūs, gerokai brangesni negu Lenkijoje. Beje, vaistinių Lenkijos miestuose nėra ant kiekvieno kampo.Ir prekybos centruose jų nėra.
Kada kūrėsi privačios gydymo įstaigos, visi džiaugėmės, kad padidės konkurencija ir bus prieinamesnė kokybiška medicininė pagalba. Į ką visa tai išvirto dabar? Pats neseniai susidūriau su rimtomis sveikatos problemomis. Ačiū Utenos gydytojams – gavau siuntimą ir galėjau rinktis gydymo įstaigą. Santariškėse jau buvo ilgoka eilė – tiek laukti visai nenorėjau, pasiskambinau į privačią kliniką. Priėmė vos ne tą pačią dieną. Už konsultaciją ir ekoskopiją sumokėjau 110 eurų, kadangi buvau su siuntimu, tai man atsiėjo 10 eurų pigiau, negu būčiau mokėjęs be siuntimo. O juk ligonių kasos už minėtas paslaugas privačioms gydymo įstaigoms moka tiek pat. Jei būčiau sulaukęs savo eilės Santariškėse, būčiau tas pačias paslaugas gavęs nemokamai. Ir, ko gero, būčiau patekęs pas tą patį gydytoją, nes kone visi šios gydymo įstaigos specialistai papildomai dirba ir privačiose klinikose. Ir joks ministras čia nekaltas… Taigi kokia ta konkurencija? Rytinis Santariškių daktaras Jonas Jonaitis konkuruoja su popietiniu privačios klinikos specialistu Jonu Jonaičiu!
Už konsultaciją ir ekoskopiją sumokėjau 110 eurų, kadangi buvau su siuntimu, tai man atsiėjo 10 eurų pigiau, negu būčiau mokėjęs be siuntimo. O juk ligonių kasos už minėtas paslaugas privačioms gydymo įstaigoms moka tiek pat.
Po truputėlį Seime skinasi kelią dabartinės valdančiosios daugumos siūloma tryliktoji pensija. Nors opozicijoje esantys Seimo nariai tai vadina noru įsiteikti ar papirkti rinkėjus, tačiau prieš balsuoti išdrįsta ne visi. Dabar vėl apie koronavirusą. Šįkart jau ir Utenoje. Štai ką skelbia Utenos mobilaus patikros punkto spalio 2 dienos statistika:
Po truputėlį Seime skinasi kelią dabartinės valdančiosios daugumos siūloma tryliktoji pensija. Nors opozicijoje esantys Seimo nariai tai vadina noru įsiteikti ar papirkti rinkėjus, tačiau prieš balsuoti išdrįsta ne visi. Informuojame, kad spalio 1 d.
COVID-19 nustatytas vienam Utenos gyventojui. Šiuo metu yra nustatyti užsikrėtusiojo kontaktai, visiems su juo kontaktavusiems asmenims yra atliekami tyrimai dėl COVID-19. Taip pat jau dezinfekuotos užsikrėtusiojo darbo vietos patalpos, daugiabučio, kuriame gyvena užsikrėtusysis, laiptinė bei konteinerių aikštelė. Nepavyko rasti daugiau oficialios informacijos, bet panašu, kad Utenoje praėjusią savaitę užfiksuota ne vienas, o trys nauji užsikrėtimo atvejai. Taigi virusas ne kažkur toli, o jau ir mūsų mieste. Ar tai išaugs į dar vieną židinį, parodys netolima ateitis.
Mirčių nuo koronaviruso jau devyniasdešimt keturios. Šiuo metu Lietuvos dviejų pastarųjų savaičių sergamumo koronavirusu rodiklis 100 tūkstančių gyventojų yra 44,8. Jau lenkiame ir Italiją, kur dviejų savaičių sergamumo rodiklis yra 38,8, ir Lenkiją – 41,6 atvejo.
Šalyje situacija dar blogesnė. Penktadienį paskelbtas dar vienas virusu užsikrėtusiųjų rekordas – per ketvirtadienį nustatyti 172 nauji užsikrėtimo atvejai, penktadienį naujų atvejų nustatyta šiek tiek mažiau – „tik“ 125. Mirčių nuo koronaviruso jau devyniasdešimt keturios. Šiuo metu Lietuvos dviejų pastarųjų savaičių sergamumo koronavirusu rodiklis 100 tūkstančių gyventojų yra 44,8. Jau lenkiame ir Italiją, kur dviejų savaičių sergamumo rodiklis yra 38,8, ir Lenkiją – 41,6 atvejo. O juk su pirmąja viruso banga susitvarkėme bene geriausiai Europoje. Kas prisiims kaltę dabar? Ar tie, kurie rėkė, kad jokio viruso nėra, o privalomą apsauginių kaukių dėvėjimą vadino žmogaus teisių pažeidimu? Ar jiems pataikaujantys politikai? Ne. Jie tai tikrai kaltės neprisiims. Jie visada teisūs. Nors ir pusė Lietuvos išmirtų, jų sąžinė negrauš, nes jie patys sąžinės neturi. Ar bus įvestas karantinas po rinkimų? Manau, kad nebus. Pandemijos traukinys jau per toli nuvažiavo. Nuėjome Švedijos keliu. Ir jei vakcina neatsiras po trijų mėnesių, pasekmės bus labai skaudžios. Yra vienas dalykas, apie kurį nekalba niekas. Lietuvos ligoninėse jau užpildyta 35 procentai koronavirusui gydyti skirtų vietų. Kai pasieksime 70 procentų, stos būtinosios medicininės pagalbos teikimas, ir mes mirsime ne tik nuo koronaviruso, bet ir susirgę kitomis ligomis, nes nesulauksime būtinosios pagalbos. Sustos ir planinės operacijos. Kas bus ištikus infarktui, insultui? Kas bus su onkologiniais ligoniais? Ar bus įvestas karantinas po rinkimų? Manau, kad nebus.
Pandemijos traukinys jau per toli nuvažiavo. Nuėjome Švedijos keliu. Ir jei vakcina neatsiras po trijų mėnesių, pasekmės bus labai skaudžios.
Kartais atrodo, kad tai Dievo bausmė išprotėjusiam pasauliui. Sakau, visam pasauliui, o ne tik Lietuvai. Šiomis dienomis pasiekė žinia, kad koronavirusu apsikrėtė Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumas ir jo žmona Melanija, hospitalizuotas koronavirusu susirgęs buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka. Galiausiai iš Barselonos atskriejo žinia, kad koronavirusas nustatytas Lietuvoje ir Europoje žinomiems treneriams – 44-erių metų Šarūnui Jasikevičiui ir 49-erių Dariui Maskoliūnui. Išvažiavo užsidirbti pinigų ir šlovės, o pradžiai užsidirbo virusą. Virusas guldo visus. Ir milijonierius, ir skurdžius. Praėjusią savaitę Lietuvoje viešėjęs Prancūzijos prezidentas E. Macronas kalbėdamas apie padėtį Baltarusijoje sakė, kad sprendžiant šią krizę taip pat būtina „vystyti dialogą su Rusija, kalbėtis su Vladimiru Putinu“. Gaila, kad didžiųjų Europos šalių prezidentai nepažįsta nei tikrosios Rusijos, nei tikrojo Vladimiro Putino bei turi ne visai tikrą informaciją apie įvykius Baltarusijoje.
Gaila, kad didžiųjų Europos šalių prezidentai nepažįsta nei tikrosios Rusijos, nei tikrojo Vladimiro Putino bei turi ne visai tikrą informaciją apie įvykius Baltarusijoje. Rusija Prancūzijai, Vokietijai, Italijai – visų pirma didžiulė rinka šiose šalyse gaminamai produkcijai.
Rusija Prancūzijai, Vokietijai, Italijai – visų pirma didžiulė rinka šiose šalyse gaminamai produkcijai. Žiūrint per šią prizmę galima nematyti žmogaus teisių pažeidimų, opozicijos lyderių nuodijimo ir netgi Krymo okupacijos. Lietuva Baltarusijos atžvilgiu pasielgė principingai, bet už tai turbūt sumokės didelę kainą – nuo baltarusiškų krovinių ištuštės Klaipėdos uostas, didžiulių pajamų neteks Lietuvos geležinkeliai, su Baltarusija dirbantys Lietuvos verslininkai. Kas padės Lietuvai ir pasidalys jos našta?