Mūsų gyvenimo spalvos

Užsitęsusi Užgavėnių beprotybė

Vytautas KAZELA. Užgavėnės baigėsi, o mes vis vaikštome su kaukėmis ir, matyt, dar ilgai vaikščiosime. Tiesa, kaukės šiuolaikinės – medicininės, viena į kitą panašios. Koronavirusas pasiekė Lietuvą. Bet panikuoti nereikia. Kasdien besikeičiančiais duomenimis, užsikrėtusių koronavirusu – 83 tūkstančiai žmonių, pasveiko – 37 tūkstančiai, mirė – 2860 žmonių. Visame pasaulyje. Daugiausia Kinijoje.
Palyginkime – mirčių dėl sezoninio gripo (tai priklauso nuo cirkuliuojančio štamo agresyvumo) kasmet priskaičiuojama apie 250–500 tūkstančių atvejų. JAV mokslininkų duomenimis, skaičiai dar šiurpesni – nuo gripo per metus pasaulyje miršta 650 tūkstančių pasaulio gyventojų. Kažkodėl niekas žmonėms nepaaiškina, kad koronavirusas yra ne kas kita, o gripas, nuo kurio nėra sukurta skiepų. Nei Kinijoje, nei visame pasaulyje nėra koronaviruso epidemijos, tik epidemijos židiniai. Dabar puse lūpų kalbama, kad žydai jau sukūrė skiepus ir nuo jo.
Man šiek tiek nerimtai atrodo panika dėl koronaviruso Lietuvoje. Sako, lietuvaičiai šluoja parduotuves – sparčiai mažėja kruopų, miltų, makaronų, konservų. Čia jau kaip visada – tautai panika, prekybininkams – pelnas. Mano patarimas, kurio nebūtina klausyti, – valgykite šviežią mėsą, daug daržovių ir vaisių. Tai sustiprins jūsų imunitetą.
Niekas nekalba ir apie ligos simptomus. Pirmasis ligos simptomas – staiga pakilusi temperatūra – per 1–2 val. ji gali pasiekti 39 0C ir daugiau. Tuo pat metu prasideda sąnarių ir raumenų skausmas, vėliau ima skaudėti galvą, atsiranda didelis silpnumas. Dar vėliau, po 6–12 val., prasideda nežmoniškas kosulys – kosėsite nuolat su kelių arba keliolikos sekundžių tarpais. Toks ūmus kosulys po keleto valandų sukelia dusulį – pradedate jausti, jog jums trūksta oro. Temperatūra gali dar labiau pakilti, sąnarių, raumenų, galvos skausmas didėja, nuo kosulio atsiranda ir gerklės skausmas.
Patarimas: jokiu būdu nebandykite numušti temperatūros. Ji ir nužudo virusą. Dar – gerkite labai daug skysčių. Bet jei nebuvote niekur išvažiavęs ir pas jus nebuvo niekas atvažiavęs, tai – paprasčiausias peršalimas arba gripas. Tiesa, nė kiek ne mažiau pavojingas, bet pažįstamas ir nebaisus.
Manau, kad koronavirusas išmokys mus dažniau plautis rankas. Jei priprasime – rečiau ir rotavirusas užklups.
Mano bičiulis rašytojas Liudvikas Jakimavičius sako: mėginu suprasti, kodėl žmonija taip sutriko dėl koronės viruso, kai didesnė jos pusė serga vėžiu? Ir tie, kurie perėję vėžio pragarą, kažkodėl šypsosi iš jūsų baimių. Kodėl? Jam antrina ir Andrius Jakučiūnas: kviečiu prisiminti kiaulių gripo aktualijas (2009 m.). Dar buvo paukščių gripas, kai paukščiai, anot poeto, „… bijojo tūpti arčiau žmonių, / kad neužsikrėstų / nepagydoma silpnaprotyste“. Ir dar vienas mūsų kraštietės, daugelį metų dirbusios Kinijoje, Inos Marčiulionytės perspėjimas:„Nepanikuoti, nes panika daro daugiau žalos nei virusas.“
Žiūriu į masinę psichozę Šiaulių parduotuvėse, kai minia žmonių plėšosi dėl miltų ir kruopų, ir pradedu galvoti, kad mirčių nuo šio viruso Lietuvoje gal ir nebus, bet aukų gali būti. Panikos apimta minia sumindys ne vieną senjorą eilėse.
Visi mes esame Viešpaties sąrašuose ir nė vienas nebus užmirštas ar praleistas. Visi mes mirsime, bet tik tada, kai jis nuspręs. Nė vienas plaukas nuo tavo galvos nenukris be Viešpaties žinios. Todėl ir džiaukimės gyvenimu, kol dar jį turime.
Mane nustebino žemas lietuvaičių verslumo lygis. Iš viruso galima uždirbti. Dar ir kaip. Prisipirkai vitamino kokteilių Lenkijoje ir parduodi kaip geriausią vaistą nuo viruso, tik etiketes reikėtų perklijuoti, paskelbti socialiniuose tinkluose prilipinus kokio nors žinomo gydytojo nukopijuotą nuotrauką. Arba prie vaistinėje pirktų įklotų prisiūti raiščius, kuriuos būtų galima surišti ant pakaušio. Arba pirkti liemenėles. Patobulinta viena liemenėlė gali išgelbėti dvi gyvybes! Na ir, prisirinkus nepatikrintų duomenų, surengti paskaitų ciklą Lietuvoje. Aišku, mokamų. Trys paskaitos per dieną. Ir taip dar porą mėnesių. Paskui jau galima girtis, kad tavo paskaitų ciklas padėjo įveikti koroną. Ir susiskaičiuoti uždirbtus pinigus.