Jaunimo kampas

Grupė „Spektras“ groja plataus spektro muziką

Žinojau, kad Utenoje yra jaunimo grupė „Spektras“, bet nebuvau nei matęs, nei girdėjęs. Pirmoji mano pažintis su šiais jaunais žmonėmis įvyko 2023 metų lapkričio 11 dieną per almanacho „Atokios stotys 2023“ pristatymą. Ačiū jaunųjų muzikantų globėjui Rimantui Sinicai, pasiūliusiam šiuos muzikantus. Tiesa, tai nebuvo visos sudėties „Spektras“, tik charizmatiškasis gitaristas  Gabrielis Galiauskas ir solistės Kamilė Lapinaitė ir Brigita Klimašauskaitė. Šis muzikinis trio atliko keletą dainų ir pavergė visus. Tokį galingą balsą, kokį turi pagrindinė solistė Brigita Klimašauskaitė, turi gal tik kita uteniškė vokalistė Augustė. Kitas susitikimas su šiais muzikos atlikėjais įvyko po mėnesio per mano knygos „Neatsimerk, Viešpatie“ pristatymą. Dar po savaitės su Gabrieliumi ir Brigita susitikome portalo vvv.utenis.lt redakcijoje.

Gabielius sako, kad domisi ne tik muzika, bet ir teatru, daile, šokiu. Muzika pirmiausiai susidomėjo brolis Emilis. Taip namuose atsirado gitara. „Nebuvo taip, kad paėmiau gitarą į rankas ir prilipo. Būdavo pagroju tris dienas ir palieku ramybėje tris mėnesius. Esu savamokslis, niekada nelankiau muzikos mokyklos. Pradžioje kopijuodavau tai, ką brolis grojo. Pamažu gitara mane įtraukė ir aš ją į rankas paimdavau vis dažniau ir dažniau.  Mūsų muzikinė grupė susiformavo tik 2022 metų rugsėjo mėnesį. Adolfo Šapokos gimnazijoje, kurioje aš mokausi, yra orkestrinė studija. Užėjau kartą į repeticiją. Ten buvo dvi merginos, kurios grojo gitaromis. Nors aš jų nepažinojau, jos pakvietė mane kartu pagroti. Pagrojome. Joms patiko. Taip ir kilo mintis kažką padaryti kartu. Kamilė, kita mūsų vokalistė, pasikvietė savo draugą groti būgnais. Taip ir pradėjome repetuoti. O Brigita yra mano klasiokė. Sužinojusi, kad mes kažką suformavome, pasisiūlė pati. Sakau: aš vienas sprendimų nepriimu. Ateik, kartu paklausysim ir nuspręsim. Paklausėm, visiems patiko. Taip ir pradėjom dirbti kartu.“

Brigita pasakoja, kad jau anksčiau buvo pažįstama su Vytaute Meškuotyte ir Kamile Lapinaite. „Kartu lankėme dainavimo studiją „Žiogas“. Ten pas mokytoją Liną Garūbienę kartu mokėmės dainuoti. Vėliau mokytoja išvažiavo gyventi į užsienį, ir mes visos likom be muzikos. Atėjau į Adolfo Šapokos gimnazijos devintą klasę mokytis. Susipažinau su Gabrieliumi ir išgirdau, kad jie kuria grupę, tada ir pagalvojau, kad man galbūt būtų verta grįžti prie dainavimo. Taip ir pasisiūliau.“

Paklausus, ar jau teko koncertuoti, Gabrielius linkteli galva. Grupės „Spektras“ koncertinis debiutas įvyko festivalyje Sando part Šiauliuose. Po to koncertuota Leliūnuose ir Salake. O paskutinis koncertas įvyko Utenoje grupės „Gėda“ organizuotame festivalyje „Betonas“. Čia koncertuoti labai patiko, nes čia jau nebebuvo kaimo šventės atmosferos. Grupės muzikantai neatsiako pasirodyti ir įvairiuose renginiuose, knygų pristatymuose. Tai jie vertina kaip dar vieną kūrybinę patirtį.

Kokią muziką groja „Spektras“? Nuo sunkios iki lengvos muzikos. Nuo roko iki hardroko. Kartais atsiranda ir džiazo kompozicijų. „Pasivadinome „Spektru“, todėl ir grojame labai plataus spektro muziką“, – šypsosi Gabrielius.

„Spektras“ formuojasi, keičiasi. Iš grupės išėjo bosistė. Ji tapo Moksleivių sąjungos pirmininke. Ją pakeitė Edvinas Ryliškis. Buvo nuogąstavimų ir dėl būgnininko Adrio Čypo, kuris 2023 metais pradėjo studijuoti. Bet vaikinas atvažinėja į grupės repeticijas ir koncertus. Muzikos mokyklą yra baigę dauguma grupės narių. Tik Gabrielius ir Edvinas yra savamoksliai.

Neilgoje „Spektro“ koncertinėje veikloje būta ir įvairių netikėtumų. Gabrielius prisimena, kad gal tris kartus per koncertus nutrūko styga, bet jis sugebėjo groti toliau. Brigita sako, kad maloniausias netikėtumas buvo tada, kai į jų koncertą atvažiavo draugai ir pradėjo šokti.

Neabejoju, kad apie „Spektrą“ mes dar išgirsime. Visi grupės nariai yra moksleiviai, išskyrus būgnininką. Atsakingas grupės narių požiūris į tai, ką jie daro, leidžia tikėtis, kad ilgainiui grupė „Spektras“ taps profesionalia, Uteną garsinančia jaunimo muzikos grupe. Šiuo metu grupė priklauso Utenos kultūros centrui, o ja rūpinasi žinomas muzikos entuziastas Rimantas Sinica.

Vytautas Kazela