Jaunimo kampas

Naujos knygos paaugliams

Paauglių knygų pastaraisiais metais išleidžiama vis daugiau. Jau aštuntus  metus Lietuvoje vyksta paauglių ir jaunimo literatūros konkursas. Šiandien pažvelkime į 2021 m. konkurso knygas laureates.

Ar kada pagalvojote, kad mus supantis pasaulis slepia kur kas daugiau, nei matome plika akimi? Rūpesčių slegiama septyniolikmetė Goda išvysta žmogų pasiimančią Giltinę ir jos gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis. Paaiškėja, kad likimo deivė Laima nenulėmė merginos likimo, tad dievai jai negali primesti savo valios.

Tai – trumpas Agnesos Kenešytės-Gricės knygos „Sulaukti aušros“ siužetas. Ši knyga tapo leidyklos „Alma littera“ organizuojamo paauglių literatūros konkurso laimėtoja.

Pasak literatūros kritikų ir vaikų literatūros specialistų, autorė šioje knygoje sukūrė netikėtą ir naujai lietuvių tautosaką interpretuojantį kūrinį. Kaip paveikus aspektas išskiriamas problemų prozos ir maginės realybės derinimas.

Knygos autorė pasakoja, kad baltų mitologinis pasaulis, apie kurį ir rašo knygoje, jai artimas nuo vaikystės. Rašyti šį kūrinį ji pradėjo dar mokyklos suole. Pasak autorės, šia knyga kviečiama pamąstyti apie žmogaus laisvę kurti savo likimą.

Šiame konkurse buvo įvertinta ir Monikos Mikėnaitės knyga „Atsikovoti gyvenimą“. Pasak leidėjų, tai mistiškas, svaigus ir aistringas pasakojimas apie tai, kaip mūsų pasirinkimai keičia gyvenimą. Monika Mikėnaitė – rašytoja, tinklaraščio „Kitty Writer“, kuriame rašoma apie paauglių literatūrą, įkūrėja. „Atsikovoti gyvenimą“ – trečioji jos knyga jaunimui.

Anotacijoje ši knyga apibūdinama taip: „Trylika žaidėjų, pasmerktų mirčiai. Trylika dienų ir naktų kovoti už savo gyvybę. Du paslaptingi žaidimo sergėtojai, norintys padėti žaidėjams. Vienas paprastas klausimas – ko nori tavo širdis? Atsakysi teisingai – gyvensi. Neatsakysi – mirsi. Prasideda svarbiausia gyvenimo kova. Kas po jos? Kai atrodo, kad blogiau būti nebegali, Mantvilė susapnuoja besanti paslaptingame vienuolyne, kur jai ir kitiems žaidėjams pranešama, jog po trylikos dienų jie mirs. Kai sapnas ima kartotis, mergina pradeda nujausti, kad už jo slypi kažkas tamsaus ir grėsmingo. O gal priešingai – vis labiau į realybę įsiliejantis mirties žaidimas gali padėti suprasti, kas esi iš tikrųjų ir ko labiausiai trokšti? Tai mistiškas, svaigus ir aistringas pasakojimas apie tai, kaip mūsų pasirinkimai keičia gyvenimą.“

Šioje knygoje susilieja mitologijos, meilės ir mirties temos, kūrinys pasižymi įtemptu siužetu.

Šis „Almos litteros“ organizuotas paauglių literatūros konkursas buvo jau septintasis. Konkurso tikslas – paskatinti lietuvių autorius kurti paaugliams ir jaunimui. Pradedantiesiems rašytojams tai gera proga išmėginti savo gebėjimus. Konkurso metu vertinama meninė teksto raiška, teksto aktualumas jaunam skaitytojui, psichologinis siužeto pagrįstumas, edukacinė vertė. Yra buvę metų, kai nugalėtojai nebuvo paskelbti, nes konkursui nebuvo pateikta kriterijus atitinkančių rankraščių.

Konkurso dėka jau yra išleistos tokios knygos: Rebekos Unos „Atjunk“ bei „Šeštadienį, aštuntą valandą“, Akvilinos Cicėnaitės „Niujorko respublika“, Dainos Opolskaitės „Eksperimentas gyventi“ bei „Ir vienąkart, Riči“, Lauros Varslauskaitės „Mano didelis mažas aš“, Ilonos Ežerinytės „Sutikti eidą“, Vytauto Varaniaus „Šiltnamis“, Eglės Ramoškaitės „Ne tik geri, ne tik blogi“.