Aktualijos

„Unikalus puodas“ – unikalių autorių unikalūs darbai unikalioje vietoje

Leliūnuose, Vytauto Valiušio keramikos muziejuje, 2019 m. gruodžio 20 d. karaliavo keramika ir keramikai. Keramikos dirbiniai, vieni už kitus gražesni ir įspūdingesni, žavėjo savo neįprastomis formomis, kūrėjų išmone ir spalvų deriniais. Buvo į ką akis paganyti.

Tai padaryti paskatino 2019 metais Utenos rajono savivaldybės įsteigta Metų keramiko kūrybinė premija. Pirma tokia respublikoje, bet reikia tikėtis, kad ne paskutinė. Kaip sakė Utenos kraštotyros muziejaus direktorė Lilija Jovarienė, baigiantis metams įprasta apibendrinti nuveiktus darbus ir rinkti metų žmones: metų dainininką, metų politiką, metų sportininką. Kodėl neišrinkus metų keramiko? Juoba kad Utenos rajone, Leliūnuose, esantis Vytauto Valiušio keramikos muziejus yra vienintelis toks Lietuvoje ir visame Pabaltijyje.
Metų keramiko kūrybinė premija buvo skiriama už geriausią keramikos darbą, sukurtą per praėjusius dvejus kalendorinius metus, kuriame atskleidžiama tema – unikalus indas, atspindintis novatorišką ir provokuojantį požiūrį į tradicinę keramiką, profesionalumą, savitumą, meistriškumą.
Konkursui savo darbus pateikė 34 autoriai iš visos Lietuvos. Juos vertino autoritetinga komisija, kurios pirmininkas – skulptorius Kęstutis Musteikis. Pasak pirmininko, komisijos darbas buvo nelengvas, teko daug ginčytis, tartis, diskutuoti. Bet tokia jau komisijos paskirtis – išrinkti geriausią. Komisija ir išrinko – pirmuoju Metų keramiko kūrybinės premijos laureatu tapo keramikas iš Kauno Gediminas Šibonis.
Nugalėtoją sveikino ir laureato diplomą įteikė Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas, pabrėždamas, kad norint, jog konkursas ateityje taptų vienas sėkmingiausių šalyje, reikia į konkurso nuostatus įtraukti būtiną sąlygą – kiekvienas autorius privalo nulipdyti katiną.
Buvo dar vienas nugalėtojas – daugiausia balsų surinko ir žiūrovų simpatijų prizą laimėjo uteniškis keramikas Giedrius Mazūras. Jo sovietinių laikų pieno pakeliai su užrašu „moloko“ pakerėjo ne vieną. Už įspūdingus pieno pakelius – įspūdingas ir prizas: maišai su moliu, iš kurio, matyt, netrukus gims dar ne vienas įspūdingas kūrinys.
Renginys sulaukė ir ypatingų svečių: jame dalyvavo, kūrėjų darbus apžiūrėjo ir su Vytauto Valiušio keramikos muziejumi bei su pačiu V. Valiušiu susipažino Utenos bičiulių iš Beit Sahouro (Palestina) delegacija, kurios sudėtyje – Beit Sahouro tautodailininkų organizacijos atstovai. Palestiniečiai ne tik žavėjosi viskuo, ką pamatė, bet ir sveikino konkurso dalyvius bei svečius. O delegacijos vadovas Usama Allati net virtuoziškai pagrojo gitara.
Respublikinio keramikų konkurso dalyvių darbai iki 2020 m. vasario 3 d. liks Vytauto Valiušio keramikos muziejuje: vyks paroda „Unikalus indas“. Kviečiame aplankyti.
Utenos rajono savivaldybės
administracija