Aktualijos

Smurtą patyrusios moterys dažniausiai atleidžia skriaudėjui

Rasa MILERYTĖ. Neseniai policijos įvykių suvestinėje pasirodė žinutė, kad pagalbos kreipėsi trejus metus vyro prievartą kentusi moteris. Tokios istorijos, kaip teigė Utenos apskrities VPK Veiklos skyriaus tyrėjos, nėra vienkartinės: pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl smurto artimoje aplinkoje neretai paaiškėja, kad jis tęsiasi metų metus. Negana to, skriaudžiamos moterys linkusios atleisti skriaudėjui, o moralinę atsakomybę prisiimti sau.
Dėl smurto artimoje aplinkoje dažniausiai kenčia moterys
Smurtas prieš moteris – opi ir didelių mastų problema. Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, 2018 m. Lietuvoje sutuoktinio, partnerio ar sugyventinio smurtą patyrė 5455 moterys, dar 947 moterys nukentėjo nuo vaikų ar įvaikių. Utenos apskrityje nuo smurto artimoje aplinkoje 2018 m. nukentėjo 447 moterys, Utenos rajone – 76. Iki šių metų rugsėjo Utenos apskrityje smurtą patyrė 243 moterys, rajone – 47. Statistiniai duomenys rodo, kad smurto atvejų kasmet registruojama vis daugiau, tačiau, kaip paaiškino Utenos apskrities VPK Veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja Ernesta Zlatkauskienė ir tyrėja Kotryna Vapsvaitė, tai reiškia ne kad smurto atvejų dažnėja, o kad apie juos dažniau pranešama.
Nuo smurto artimoje aplinkoje kenčia ir vyrai. pranešimai apie vyrų patiriamą smurtą sudaro apie 25 procentus visų registruotų pranešimų. 2018 m. apie artimoje aplinkoje patirtą smurtą Utenos apskrityje pranešė 162 vyrai, rajone – 21, o iki šių metų rugsėjo mėnesio pranešimų registruota atitinkamai 72 ir 12. Pasak tyrėjų, pasitaiko atvejų, kai pareiškimas dėl smurto parašomas kaip kerštas: jei moteris pasiskundė dėl smurto, vyras parašo analogišką pareiškimą.

Tęsinys 2019 11 13