Aktualijos

Rugpjūčio danguje – žvaigždžių gausa, 4 planetos
ir perseidų žybsniai

Jonas VAIŠKŪNAS. Padaugės žvaigždžių
Rugpjūtį sparčiai ilgėjant naktims dangus prisipildo žvaigždžių. Ne veltui apie rugpjūtį sakoma: „Kiek ražienose skylučių – tiek danguje žvaigždučių“.
Tarp ryškiausių rugpjūčio žvaigždžių išsiskiria beveik virš galvos iškilęs Lyros žvaigždynas su ryškiąja Vega bei link vakarų horizonto besileidžiantis Jaučiaganis su šviesiuoju – Arktūru. Aukštai pietuose spinduliuoja Erelio žvaigždynas su ryškesne Altayro žvaigžde. Netoli zenito esančiame Gulbės žvaigždyne žiba Denebas – trečioji Didžiojo vasaros trikampio (Vega, Altayras, Denebas) žvaigždė.
Neaukštai šiaurės rytuose Vežėjo žvaigždyne švyti ryškuolė Kapela, o kiek dešiniau ir aukščiau jos į dangų kopia rugpjūčio dangaus pažiba – Persėjo žvaigždynas. Būtent su šio žvaigždyno vardu siejamas meteorų srautas mus rugpjūtį džiugina perseidų meteorais.
Žybčios perseidai
Visą rugpjūtį mūsų planetai skriejant pro kadaise Svifto-Tutlio kometos uodegos kosminėje erdvėje paskleistas dulkes, nakties danguje žybčios perseidų meteorų strėlės. Šis garsusis meteorų srautas vadinamas perseidais todėl, kad stebint iš Žemės atrodo, jog pratęstos meteorų „strėlės“ kryžiuojasi būtent Persėjo žvaigždyno srityje.
Perseidai reiškiasi kasmet nuo liepos 14 iki rugsėjo 1 d. Gausiausiai „krentančių žvaigždžių“ tikimasi pažyrant naktimis iš rugpjūčio 11 į 12 d. ir iš 12-os į 13-ą. Palankiomis sąlygomis galima tikėtis praskriejant nuo 60 iki 100 meteorų per valandą. Šiemet daugelį silpnesnių meteorų stelbs pilno Mėnulio šviesa. Tačiau ryškiais meteorais garsėjantys perseidai stebėtojų nenuvilia niekada.
Stebėti meteorus geriausia po vidurnakčio užmiestyje, kur netrukdo miesto šviesos.
Spindės keturios planetos
Saturnas rugpjūčio 14 d. atsidurs opozicijoje (arčiausiai žemės) ir kaip +0.3 ryškio šviesulys visą naktį bus matomas Ožiaragio žvaigždyne. Tai pats palankiausias šios planetos stebėjimo laikas šiemet. Rugpjūčio 12 d. kiek žemiau Saturno atsidurs pilnas Mėnulis.
Jupiteris artėdamas prie opozicijos visą naktį išsiskirs savo ryškiu (-2.9 ryškis) ties Žuvų ir Banginio žvaigždyno riba. Rugpjūčio 15–16 d. kiek žemiau Jupiterio praslinks dylantis Mėnulis.
Marsas apie vidurnaktį tekės Tauro žvaigždyne, kiek žemiau ir dešiniau garsiojo žvaigždžių spiečiaus Sietyno. O rugpjūčio 20 d. bus tiesiai po Sietynu. Paryčiais Marsas kils aukštai virš pietryčių horizonto, o jo šviesis išaugs iki -0.1 ryškio. Rugpjūčio 19–20 d. pro Marsą praslinks sudilęs pusmėnulis.
Venera-Aušrinė visą mėnesį itin skaisčiai (-3.9 ryškis) žibės rytais virš rytų-šiaurės rytų horizonto, slinkdama Vėžio ir Liūto žvaigždynais. Rugpjūčio 25 d. beveik tiesiai virš jos švytės Mėnulio delčiagalis. Rugpjūčio 26 d. bebaigiantis dilti Mėnulio pjautuvas švytės Aušrinei iš kairės.