Aktualijos

Mobiliąją komandą sutinka nepasitikėdami, išlydi apgailestaudami

Rasa MILERYTĖ

Kai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojai iš nesaugios aplinkos paima vaikus, darbą su šeima pradeda mobilioji komanda. 14-a dienų komandos specialistai teikia intensyvią pagalbą, siekdami suteikti motyvacijos keisti netinkamą gyvenimo būdą ir padėdami spręsti užklupusias problemas. Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos specialistės – socialinė darbuotoja Auksė Stankevičienė, psichologė Laura Vitkūnaitė ir priklausomybės ligų specialistė Jelena Bogdanova – pasakojo, kad didžiausios problemos, su kuriomis susiduria jų kuruojamos šeimos, yra alkoholis ir socialinių įgūdžių trūkumas. 14-a dienų, pripažino pašnekovės, per trumpas laiko tarpas įsisenėjusioms bėdoms išspręsti, bet pirmieji žingsniai, žengiami su komandos palaikymu, nepaprastai svarbūs.

Mobiliosios komandos darbą pradėjo 2018 m. liepos mėnesį, Lietuvoje dirba 12 tokių komandų. Utenos apskrities mobilioji komanda teikia paslaugas 6 savivaldybėms – Utenos, Zarasų, Molėtų, Anykščių, Ignalinos rajonams ir Visagino miestui. Jei prireikia, specialistės važiuoja ir į kitas apskritis. Specialistės pasakojo, kad per tas dienas bandoma užmegzti kontaktą su šeima, įvertinami šeimos poreikiai, pokalbių metu bandoma motyvuoti kovoti su problemomis. Susitikimai paprastai vyksta šeimos gyvenamojoje vietoje, kadangi namų aplinka teikia saugumo jausmą, šeima pažįstamoje aplinkoje jaučiasi drąsiau. Kiekvienoje šeimoje apsilankoma vidutiniškai 5 kartus, visi susitikimai suderinami iš anksto.
Mobiliosios komandos darbuotojų teigimu, daugeliu atvejų šeimos pagalbą priima teigiamai. „Mes jiems paaiškiname, kad atvykome ne teisti, ne smerkti, o padėti atpažinti ir išspręsti problemas, kad vaikai galėtų grįžti namo. Prireikia šiek tiek laiko, bet dažniausiai šeimos supranta, kad atvykome su geromis intencijomis“, – sakė mobiliosios komandos socialinė darbuotoja A. Stankevičienė. Per beveik vienų metų darbo patirtį buvo tik kelios šeimos, nesutikusios pasirašyti bendradarbiavimo sutarties. dažniausiai bendradarbiavimui koją pakiša darbas užsienyje, kai vienas iš tėvų emigravęs ir neturi galimybės atvykti į susitikimus. Specialistės džiaugiasi, kad nors ne visada būna maloniai sutinkamos, tačiau išlydimos apgailestaujant, jog bendradarbiavimas baigtas. Po kelių susitikimų mobiliosios komandos darbuotojos šeimai tampa patikimomis patarėjomis ir drąsiomis pagalbininkėmis, specialistės su šypsena vadinamos brigada, A komanda, mobiliosiomis auklytėmis. Atsiranda šeimų, kurios po pagalbos kurso skambina, norėdamos pasipasakoti, kas naujo vyksta jų gyvenime. Vis dėlto, pabrėžė psichologė L. Vitkūnaitė, žmonėms dar trūksta pasitikėjimo specialistais, ypač neigiamai žiūrima į psichologus ir psichiatrus – vis dar gajus požiūris, kad šie specialistai reikalingi tik psichikos ligoniams.

Tęsinys 2019 06 19