Aktualijos

Kaip sumažinti cukraus vartojimą ir pasirinkti sveikesnius gaminius

Perteklinio cukraus vartojimo problemai sprendimo ieškoma jau ne vienus metus. Sveikatingumo specialistai, mokslininkai vieningai sutaria, kad per didelis cukraus kiekis kenkia žmogaus organizmui, todėl būtina įdėmiai skaityti produktų etiketes ir stengtis vartoti kuo mažiau pridėtinio baltojo cukraus. Jame esantys angliavandeniai suteikia energijos, tačiau perteklinis angliavandenių kiekis organizme juos paverčia ne energijos šaltiniu, o riebalais.

Žmogaus organizmas turi gauti tinkamą kiekį visų pagrindinių medžiagų – angliavandenių, baltymų, riebalų, mineralinių medžiagų, vitaminų. Todėl rekomenduojama maistą ir jo porcijas planuoti, atsisakyti greitų užkandžių, vengti perdirbtų maisto produktų ir pusgaminių, idealiu atveju – pusryčius, pietus ir vakarienę patiems gamintis namuose. Viena svarbiausių taisyklių – nepamiršti saiko. Pakeisti blogus mitybos įpročius gali tapti tikru iššūkiu, ypač nutarus gyventi sveikiau. Tačiau gamintojai pastebi džiuginančią tendenciją, kad vartotojai vis atidžiau renkasi maisto produktus, analizuoja jų sudėtį. Taip pat auga pirkėjų sąmoningumas – ieškoma sveikesnių alternatyvų, natūralesnių produktų, stengiamasi vartoti mažiau cukraus, populiarėja begliuteniai gaminiai. Norintiems sumažinti cukraus vartojimą patariama rinktis įvairius cukraus pakaitalus: datules, kokosų, klevų, agavų sirupą, medų, natūralų vaisių džemą. Taip pat būtina skaityti etiketes ir parduotuvių lentynose ieškoti produktų, turinčių mažesnį pridėtinio cukraus kiekį. Pavyzdžiui, natūralaus graikiško jogurto – vietoje įprasto, grūdinės kilmės produktų su sumažintu cukraus kiekiu, šviežių ar džiovintų vaisių, daržovių, riešutų sviesto, kokybiško juodojo šokolado ir kitų vertingų produktų.

Naujas startas ir sveikesni
gaminiai

Lietuvos gamintojai pastebi perteklinio cukraus vartojimo problemą ir į ją aktyviai reaguoja tobulindami savo gaminius, mažindami juose esančio cukraus kiekį. Pavyzdžiui, Naujuosius metus įkvepiančiu startu pradėjusi „Biržų duonos“ kepykla rinkai pristato „Viso grūdo ruginę duoną“, kurioje net 60 % mažiau pridėtinio cukraus. Kintantys lietuvių vartojimo įpročiai lėmė, kad naujosios duonos įpakavimas yra mažesnis – 320 g. Siekiama, kad gaminį būtų patogu įsigyti gyvenantiems nedideliuose šeimos ūkiuose ir ieškantiems kuo šviežesnio produkto.
„Viso grūdo ruginė duona“ yra vienas labiausiai perkamų mūsų gaminių, tačiau neretai sulaukdavome klientų komentarų, jog jame būtų galima naudoti mažiau cukraus. Todėl pakoregavome receptūrą taip, kad atitiktume sveikesnių maisto produktų ženklo „Rakto skylutė“ reikalavimus“, – apie naująjį gaminį pasakoja „Biržų duonos“ marketingo vadovė Natalija Kurganovė.
„Žinoma, turime ir ruginės duonos visiškai be pridėtinio cukraus, neretai klientai ją rinkdavosi kaip alternatyvą. Tačiau tokia duona turi rūgštesnį skonį, o norėdami išlaikyti savo pirkėjų dėmesį, turime įsiklausyti į kiekvieno poreikius“, – priduria N. Kurganovė.
Simbolio „Rakto skylutė“ pagrindinis tikslas yra padėti vartotojams lengviau išsirinkti sveikatai palankius maisto produktus. Juose įdėta mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų. Lietuvoje šiuo ženklu produktai žymimi nuo 2014 m. ir jau yra puikiai atpažįstami vartotojų.
„Viso grūdo ruginė duona“ pirmą kartą rinkoje pristatyta dar 2015 m., ji greitai tapo vienu populiariausių ir daugiausiai parduodamų kepyklos produktų. Viso grūdo miltų gaminiai išsiskiria tuo, kad grūdų perdirbimo metu yra naudojamos visos jų dalys, todėl visame grūde gausu maistinių skaidulų, vitaminų ir kitų žmogaus organizmui naudingų maistinių medžiagų.
Be to, atlikta daugybė tyrimų, įrodžiusių, kad reguliarus ir saikingas viso grūdo duonos vartojimas padeda palaikyti optimalią medžiagų apykaitą, gerina virškinimo sistemos darbą, suteikia energijos, mažina širdies, kraujagyslių ligų riziką. Todėl šį produktą verta išmėginti ir besilaikantiems dietų ar sportuojantiems.
Kaip ir senoji, taip ir naujoji duona išskirtinė savo gamybos technologija. Pagaminti galutiniam autentiško skonio gaminiui prireikia net 80 valandų. Nuo plikinio užmaišymo, raugo brandinimo, formavimo rankomis iki parduotuvės lentynos. Šiuo metu visoms ruginės duonos rūšims yra naudojami 4 skirtingi raugai.
N. Kurganovė

„Biržų duonos“
marketingo vadovė