Aktualijos

Kaip sugrūsti žmones į aprašus

Vytautas KAZELA. Kiekviename Utenos rajono savivaldybės posėdyje tvirtinami vienokie ar kitokie aprašai. Ne išimtis ir šių metų sausio 28 dieną vykęs Utenos rajono savivaldybės tarybos posėdis, kuriame patvirtinti 2 nauji aprašai: „Dėl individualių nuotėkų valymo įrenginių arba nuotėkų išsėmimo rezervuarų įrengimo Vaikutėnų kaime, Daugailių ir Kuktiškių miesteliuose dalinio finansavimo 2020–2022 metams“; „Dėl Utenos rajono savivaldybei priklausančio turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo ataskaitos rengimo tvarkos aprašo“. Dar 3 aprašai buvo pakeisti.
Taigi reikia aprašo, kad gautum dalinį finansavimą, reikia aprašo, kad būtų parengta ataskaita. Reikia? Gal ir reikia. Juolab kad opozicija to reikalauja. Tuos, kurie kreipiasi, bet neatitinka aprašo, opozicija vadina „draugeliais“. Sąmoningai ar nesąmoningai pamiršdami, kad yra Lietuvos Respublikos įstatymai, kurie garantuoja kiekvienam piliečiui teisę vienu ar kitu klausimu kreiptis į savivaldybės tarybą. Jei yra toks žmogaus ar įstaigos prašymas, meras privalo jį įtraukti į darbotvarkę. Be to, apraše neįmanoma visko aprašyti ir numatyti.
Štai ir šiame posėdyje UAB „Ekspetra“, valdanti nelengvus laikus išgyvenantį vienintelį miesto viešbutį, kreipėsi prašydama atleisti nuo nekilnojamo turto mokesčio. Jų prašymas neatitiko jokio aprašo ir buvo atmestas. Ir kas galėjo numatyti, kad ateis pandemija, kad būtent viešbučiai atsidurs tarp labiausiai nukentėjusių? Nors ir deklaruojama parama verslui, bet, jei tu nepakliuvai į aprašą, gali skęsti. Taigi aprašą galima prilyginti Koranui ar Talmudui. Bet ar visada jo griežtai laikomasi?
Kaip pavyzdį galiu paminėti, rodos, praeitų metų pabaigoje atmestą Vaišnoriškių kaimo bendruomenės prašymą asfaltuoti per kaimą einančią gatvę. Prašymą parašę žmonės garantavo, kad savo lėšomis apmokės ketvirtį sumos. Lygiai tiek, kiek numato aprašas.
Taryba patvirtino Utenos rajono savivaldybės 2021–2023 metų strateginės veiklos planą. Patalpos Utenoje, Bažnyčios g. 1, pirmame aukšte, perduotos pagal panaudos sutartį Utenos turizmo informacijos centrui.