Aktualijos

Išleisti vaiką į mokyklą – beveik prabanga

Rasa MILERYTĖ

Kainų įvairovė
Užsukus į vieną didesnių Utenos parduotuvių nuo mokyklinių prekių gausos raibsta akys, o kai kurių prekių kainos priverčia aiktelėti. Pavyzdžiui, teksto žymeklių rinkinys (8 vnt.) kainuoja 19,99 Eur. Tokį patį rinkinį, tik ne tokioje gražioje pakuotėje, galima nusipirkti ir už 8,69 Eur – irgi pasakiškai brangu. Žinoma, tai nėra būtina prekė, bet ir būtinųjų reikmenų kainos stebina. Paprastas pilkas pieštukas – 0,79 Eur. Piešimo popierius – 0,69 Eur ir 0,79 Eur. Pigiausias sąsiuvinis, kurį pavyko rasti, – 0,29 Eur, bet kitokio dizaino panašaus sąsiuvinio kaina gali siekti ir 0,79 Eur, o turbūt ir dar daugiau. Stori sąsiuviniai, sąsiuviniai kietais viršeliais arba neįprasto formato sąsiuviniai kainuoja ir iki 2 Eur.
Kuprinė – tai, be ko neapsieis nė vienas mokinys. Minėtame prekybos centre pigiausia kuprinė nesiekia 10 Eur, tačiau užtenka užmesti akį, kad matytum, jog jei į ją ir tilps visos knygos, daugiausiai po mėnesio teks pirkti naują. Vidutinė kokybiškesnės, pakankamo dydžio kuprinės kaina – 30–40 Eur (kaina irgi priklauso nuo dizaino, pavyzdžiui, kuprinė su Barbės atvaizdu kainuoja kur kas brangiau nei vienspalvė). Brangiausia kuprinė, kurią čia radau, kainuoja 90 Eur.
Štai jums dar daugiau kainų: flomasteriai – 3,29 Eur, 4,19 Eur, 8,49 Eur, 10,19 Eur. Automatinis drožtukas – 6,99 Eur, paprastas drožtukas – 1,99 Eur. Trintukas su Barbe – 1,49 Eur. Blizgūs milteliai (kad ir kas tai būtų, mokykloje turbūt praverčia, jei padėta šalia mokyklinių prekių…) – 7,99 Eur. Pučiami flomasteriai – 3,49 Eur. Akvarelė – 4,99 Eur ir daugiau. Penalą galima nusipirkti ir už 2 eurus, ir už 10,99 arba dar brangiau. Skaičiuotuvas – 6,49 Eur. Žirklės – 2,19, 3,79, 4,63 Eur.
Šioje parduotuvėje galima įsigyti ir pratybų sąsiuvinių jaunesniųjų klasių moksleiviams. Palyginus su kanceliarinių prekių kainomis, pratybų sąsiuviniai, galima sakyti, gana pigūs. Lietuvių kalbos užduotys pirmai klasei – 3,89 Eur, matematikos užduotys pirmai klasei – 4,79 Eur. Panašios ir kitų pratybų sąsiuvinių kainos.

Išleisti į mokyklą dvi dukras atsieis kelis šimtus
Natalija, čia apsipirkinėjusi su dukromis Aušra ir Greta, besiruošiančiomis į 6 ir 8 klases, sakė, kad norint išleisti dukras į mokyklą kasmet prireikia kelių šimtų eurų. „Neperkam visko iškart, kažką vienoje parduotuvėje, kažką kitoje, tad sunku pasakyti, kiek tiksliai išleidžiam, bet keli šimtai susidaro, – sakė Natalija. – Stengiamės pirkti geresnės kokybės prekes – rašiklius, sąsiuvinius, nes kartais nusiperki prastesnį sąsiuvinį ir rašalas persigeria per puslapius.“
Pasidomėjus, kokių prekių reikia įsigyti artėjant rugsėjui, mergaitės vardija: sąsiuvinių, rašiklių, aplankalų, pieštukų, drožtukų, flomasterių ir dar daug ko.
Aušros ir Gretos mama atkreipė dėmesį, kad neužtenka nupirkti tik kanceliarinių reikmenų. Piniginę tenka pakratyti sportinėms prekėms – pirkdama sportbačius, sportinę aprangą, mama visų pirma vertina kokybę, o kokybiškos prekės brangesnės. Sportinei aprangai susidėti reikia sportinio maišelio. Atskirai tenka mokėti už uniformas, tik kol mergaitės sparčiai nesistiebia į viršų, uniformos nereikia keisti kasmet, be to, vyresniosios uniforma lieka jaunesniajai. Taip pat reikalingi teksto žymekliai – mama skatina dukras tekste pasižymėti viską, ką reikia įsiminti, užrašų knygelės – namų darbams ir įvairioms pastaboms pasižymėti.
Pratybų sąsiuvinių, pasakojo mergaitės, nereikia daug, ir jų neperka iš anksto – palaukia mokytojų rekomendacijų.
Pasak Natalijos, brangiausia į mokyklą išleisti pirmoką, vėliau išlaidos sumažėja. „Pirmokams labai daug ko reikia. Ne tik sąsiuvinių, bet ir įmaučių, įvairiausių aplankalų, dėklų, mes pirkom dar ir kompiuterį. Kuprinės nebūtina pirkti kasmet, nešioja, kol atsibosta, bet tą, kurią pirkom būsimajai pirmokei, dvejus metus panešiojo ir nebenori“, – sakė dviejų mergaičių mama.

Kanceliarinės prekės – nuo 20 iki 50 eurų
Kanceliarinių prekių parduotuvės „Agvija“ komercijos direktorė Asta Mameniškienė sako, kad apsipirkimo mokyklai maratonas jau prasidėjo. Tendencijos, pasak jos, nesikeičia: apsipirkinėti tėvai pradeda maždaug nuo rugpjūčio vidurio, didesnis srautas užplūsta prieš pat rugsėjį, o rugsėjo 1 d. laukiama dar viena pirkėjų banga – naujieji pirmokėliai, kurių tėvai ateina apsipirkti už tądien savivaldybės išdalytus 50-ies eurų čekius.
Pašnekovė patvirtina, kad sunkiausia į mokyklą suruošti būsimus pirmokus – jiems reikia kur kas daugiau priemonių. „Vyresni nusiperka kelis sąsiuvinius ir rašiklių, kai kurias priemones dar turi nuo ankstesnių metų, o pirmokams reikia supirkti viską – nuo sąsiuvinių iki trintukų“, – sakė A. Mameniškienė.
Pagrindinių prekių krepšelyje atsiduria sąsiuviniai, rašikliai, piešimo ir spalvotas popierius, spalvoti pieštukai ir flomasteriai, trintukas, drožtukas, liniuotė, aplankalai, penalas. Mažesniems vaikams reikia ir plastilino, ir įvairesnio spalvoto popieriaus (vienpusio ir dvipusio, spalvoto kartono), akvarelinių dažų, guašo, teptukų, žirklių…
Pasak A. Mameniškienės, už būtiniausius reikmenis vyresnių klasių moksleiviai sumoka iki 20 Eur, o mažesniesiems viskas atsieina maždaug 50 Eur.
Į šią kainą neįskaičiuota kuprinė – jos kaina priklauso nuo kokybės. Kai kuriems, pasak pašnekovės, kuprinė tarnauja ir keletą metų, o kitiems, įsigijus ne tokią kokybišką, ją keisti tenka dukart per metus.

Tėvai vertina ekonomiškumą, vaikai – grožį
Pasidomėjus, į ką atsižvelgia pirkėjai, rinkdamiesi mokyklines priemones, „Agvijos“ komercijos direktorė A. Mameniškienė sako, kad tėvams svarbiausia ekonominės savybės – tai yra kainos ir kokybės santykis, o vaikams svarbu ir estetinės pirkinio savybės. Ne paslaptis, kad mažesni vaikai mieliau renkasi mėgstamų filmukų personažais papuoštus sąsiuvinius, drožtukus ar trintukus, padabintus herojų figūrėlėmis, kuo ryškesnė ir įdomesnė pakuotė, tuo labiau ji patiks vaikui.
A. Mameniškienės teigimu, ne visada tokios išskirtinės prekės kainuoja daugiau, bet dažniausiai jos nepasižymi kokybe, tad greitai lūžta, sugenda, ir tėvams vėl reikia varstyti parduotuvės duris. Pašnekovės įsitikinimu, geriau pirkti ne tokį gražų, bet kokybišką daiktą – tokia investicija bus saugesnė.
Autorės nuotr.