BERNARDUI LOUNUI
Netekome iškilaus žmogaus, pasaulinio garso gydytojo kardiologo, Nobelio taikos premijos laureato, Utenos krašto garbės piliečio, defibriliatoriaus išradėjo Bernardo Louno (Bernard Lown).
Bernardas Lounas mirė ypatingą Lietuvai dieną – vasario 16-ąją. Birželio 7 d. jam būtų sukakę 100 metų.
Bernardas Lounas gimė 1921 m. birželio 7 d. Utenoje. Jo tėvai – Nisson ir Bella (Grossbard) Lown. B. Louno senelis buvo rabinas. Berniukas mokėsi Utenoje, o 1935 m. su šeima išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas. 1945 m. baigė Jeilio universiteto medicinos fakultetą. 1946 m. vedė Louise Lown, kuri mirė 2019 m. Abu su žmona užaugino tris vaikus: Anne, Fredric ir Naomi.
Bernardo Louno, kaip gydytojo ir mokslininko, kelias prasidėjo 1945 m. Už savo veiklą jau 1972 m. buvo apdovanotas Rėjaus C. Fišerio medaliu, 1978 m. Tekaso širdies instituto sidabro medaliu, A. Roso Makintairo aukso medaliu, Ričardo ir Hindos Rozentalių, Amerikos širdies asociacijos, 1982 m. medicinos taikos medalionu, 1983 m. Jungtinių Tautų Organizacijos švietimo, mokslo ir kultūros, 1985 m. Gandžio taikos ir kitais apdovanojimais. B. Lounas buvo Džono Hopkinso, Vorčesterio, Čarlzo (Praha), Buenos Airių, Barselonos, Hirosimos ir kitų universitetų bei koledžų garbės daktaras, Naujojo Orleano garbės pilietis, Amerikos gydytojų asociacijos, Gydytojų socialinės atsakomybės asociacijos įkūrėjas ir jos vadovas (1960–1970). Brukline (JAV) veikia jo vardu pavadintas širdies kraujagyslių centras. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę du kartus lankėsi Lietuvoje.
1985 m. B. Lounui, kaip vienam iš tarptautinio judėjimo „Pasaulio gydytojai prieš branduolinį karą“ lyderių, paskirta Nobelio premija. Nobelio komiteto pareiškime dėl premijos buvo pasakyta: „Ši organizacija atnešė žmonijai reikšmingą naudą, platindama autoritetingą informaciją ir prisidėdama prie to, kad būtų suvoktas branduolinio konflikto katastrofiškos pasekmės.“ Vienas didžiausių nuopelnų šio tarptautinio judėjimo veikloje tenka B. Lounui.
2002 m. B. Lounas apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi. 2018 m. jam suteiktas Utenos krašto garbės piliečio vardas. Šis vardas suteiktas už aukštus pasiekimus profesinėje veikloje, gyvybiškai svarbius išradimus kardiologijoje, visuomeninę, aktyvią, ilgametę veiklą pasaulinėje federacijoje „Pasaulio gydytojai prieš branduolinį karą“ bei Utenos krašto vardo garsinimą pasaulyje.
Visų Utenos krašto žmonių vardu reiškiame nuoširdžią užuojautą Bernardo Louno artimiesiems. Liūdime kartu su jais. Didžiuojamės, kad Utenoje gimė ir augo toks žmogus kaip Bernardas Lounas ir lenkiame galvą prieš mūsų kraštiečio nuopelnus, atsidavimą medicinai ir visai žmonijai, taip pat neįkainojamą indėlį į medicinos pažangos vystymą visame pasaulyje, o kartu Lietuvoje bei Utenoje. Šviesus Bernardo Louno atminimas visada išliks Utenos krašto žmonių širdyse.
Utenos rajono savivaldybės administracija