Vytautas KAZELA. Pažintiniai takai – neatsiejama Lietuvos ir viso pasaulio turizmo, rekreacijos bei edukacijos dalis. Jie yra vienas iš turistų traukos centrų. Pažintinių takų aktyvus planavimas, įrengimas ir naudojimas prasidėjo dar XX a. 7–8 dešimtmečiais, kada visoje Europoje buvo populiari ekologija.
Naują pagreitį pažintinių takų kūrimui Lietuvoje davė 1993 m. atsiradęs staigus nacionalinių parkų tinklo išplėtimas bei regioninių parkų sistemos sukūrimas. Po nepriklausomybės atkūrimo įvairiose Lietuvos saugomose teritorijose buvo pradėti įrenginėti įvairaus pobūdžio pažintiniai takai. Lietuvoje kiekvienais metais įrengiami nauji pažintiniai takai, todėl šis skaičius kasmet tik didėja. 2015 metų duomenimis, Lietuvoje iš viso lankytojams atvertas 91 pažintinis takas.
Kiek naujų takų atsirado pastaraisiais metais, informacijos surasti nepavyko, tačiau nėra abejonės, kad jų skaičius seniai perkopė 100. Anksčiau pažintinių takų paskirtis buvo dažniausiai edukacinė, o dabar jų panaudojimas tampa vis platesnis. Tikrasis lankytojų antplūdis pažintiniuose takuose prasidėjo COVID- 19 pandemijos metais ir, be pažintinės, vis svarbesnė tapo sveikatinimo funkcija. Aš taip pat esu įveikęs ne vieną dešimtį pažintinių takų ir daugiausiai jų į savo kolekciją įsirašiau per pastaruosius dvejus metus. (Tęsinys 2021 11 06 laikraštyje)
