Projektas "Paribio istorijos"

Kas yra priklausomybė ir kaip ją įveikti

Vytautas Kazela

Per keletą darbo žiniasklaidoje dešimtmečių ne kartą ir ne du teko rašyti apie įvairias priklausomybes. Kalbėtis su nuo priklausomybių kenčiančiais ir jas įveikusiais žmonėmis. Pastebėjau, kad priklausomybės būdingos ne tik žemo išsilavinimo žmonėms. Jomis suserga ir išsilavinę, talentingi žmonės: gydytojai, dvasininkai, menininkai ir kitų profesijų atstovai. Pasekmės liūdnos – priklausomybės sugriauna žmogaus karjerą, šeimą, galiausiai suardo asmenybę. Kenčia ne tik priklausomas žmogus, bet ir jo artimieji: tėvai, vaikai, sutuoktiniai.

Mokslinėje literatūroje rašoma, kad priklausomybė gali būti fizinė (įvairiems narkotikams, etanoliui, kofeinui, nikotinui, pasireiškianti narkomanija, alkoholizmu) ir psichologinė (azartiniams lošimams, kompiuteriniams žaidimams, pabrėžtina priklausomybė nuo internetinių žaidimų, nors oficialiai nepripažinta, tačiau išskiriama priklausomybė nuo pornografijos). Priklausomybė dažnai išprovokuoja kitokio pobūdžio šalutines problemas – tiek socialines, tiek psichologines, tiek patologines.

Pirmasis žingsnis į išsilaisvinimą yra žmogaus suvokimas, kad jis yra priklausomas, ir kad tai yra liga. Iš tikrųjų priklausomybė  yra psichikos sutrikimas, kuris atsiranda dėl polinkio vartoti psichiką veikiančias medžiagas, arba daryti tą pačia veiklą siekiant pasitenkinimo jausmo, nepaisant numatomų ar akivaizdžių neigiamų padarinių pačiam individui ar jo aplinkai.

Dėl centrinėje nervų sistemoje įvykusių pokyčių, asmuo, sergantis priklausomybės liga, jaučia stiprų potraukį vartojamai medžiagai ar veiklai, asmens galimybės valdyti šį sutrikimą yra ribotos, panašiai kaip turintis padidėjusį kraujospūdį asmuo be specialistų pagalbos ir priemonių turi ribotas galimybes jį reguliuoti.

Prisimenu vieną pusamžį tolimųjų reisų vairuotoją, kuris po daugelio metų girtavimo pats išsigando pasekmių. Padedant artimiesiems kreipėsi į specialistus pagalbos. Negėrė gal penketą metų, bet visus tuos metus kentėjo ir kaltino artimuosius, kad šie iš jo „atėmė gyvenimo džiaugsmą“. Po penkerių metų vėl su trenksmu grįžo prie senųjų įpročių, prarado šeimą. Mano supratimu, išsilaisvinti iš priklausomybių gali tik tie  žmonės, kurie pajunta blaivaus gyvenimo džiaugsmą.

Prieš dešimtmetį dažnai nuvažiuodavau į Varėnos rajono Panaros kaime esančią Dievo gailestingumo koplyčią. Ten veikė, atrodo, ir dabar veikia „Pilnų namų“ bendruomenė, čia reabilitaciją atlikdavo sunkias priklausomybes turintys žmonės, daug ką išbandę, bet nesugebėję pakilti. Ir čia neretai įvykdavo tai, ką aš vadinu stebuklu – kai stipriai priklausomi žmonės atsitiesdavo. Tuo metu su priklausomais žmonėmis „Pilnų namų“ bendruomenėje dirbo kunigas Valerijus Rudzinskas. Jis ne kartą yra sakęs, kad priklausomybės išdegina žmogaus sielą palikdamos joje didžiulę tuštumą. Ir ją reikia užpildyti. Jeigu priklausomas žmogus į sielą įsileidžia Dievą, jis gali pradėti naują gyvenimą ir juo džiaugtis.

Svarbiausia, kad pats žmogus pripažintų, kad yra ligonis, ir nebijotų ieškoti pagalbos.

Turi būti ir atitinkamas bendruomenės požiūris į šią problemą. Jei anksčiau bendruomenė buvo skatinama netoleruoti šio reiškinio, tai dabar bendruomenė turėtų priklausomybių prislėgtam žmogui pasiūlyti pagalbą. Nuo šios problemos sprendimo nenusišalina ir vietos savivalda. Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras jau eilę metų teikia pagalbą priklausomybių turintiems žmonėms. Štai ir dabar telefonu 8 389 51867 kviečiami iš anksto registruotis į rugsėjo 6 ir 20 dienomis vyksiančias priklausomybių specialistų konsultacijas. Konsultacijos nemokamos ir anonimiškos, konfidencialios. Konsultuojami ne tik sergantieji, bet ir jų šeimos nariai, nes gyvenant su priklausomu žmogumi taip pat reikia atitinkamų žinių. Artimieji turi suprasti ir palaikyti priklausomybių atsikratyti norintį šeimos narį.

Kodėl verta kreiptis į priklausomybių specialistą? Jis padės atpažinti priklausomybę, padės suprasti jos keliamas problemas, padės suprasti, kaip padėti sau. Artimiesiems bus paaiškinta, kaip prikalbėti priklausomą žmogų kreiptis pagalbos, motyvuoti jį ieškoti pagalbos.

Pačiam įveikti priklausomybę nuo žalingų įpročių yra labai sunku, nes laikui bėgant priklausomybės pakeičia ne tik žmogaus gyvenimo būdą, savęs suvokimą, bet ir smegenų struktūrą. Todėl labai svarbu nedelsti ir pagalbos ieškoti kaip galima anksčiau. Reikšmingi pokyčiai įmanomi tada, kai bendradarbiauja priklausomybe sergantis asmuo, jo artimieji ir profesionalus konsultantas.

Kada reikia kreiptis į specialistą? Jeigu manote, kad jums reikėtų mažinti alkoholio vartojimą, jaučiate gėdą dėl savo įpročių, nors kartą gėrėte ryte, kad nusiramintumėte ir palengvintumėte pagirias. Artimieji turi kreiptis tada, kai jų aplinkoje yra alkoholį ar kvaišalus vartojantis žmogus, o jie nežino, ką daryti ar kai elgtis.

Pagalbos programa apima anonimines individualias konsultacijas, gyvensenos keitimo užsiėmimus, savipagalbos grupes.

Konsultacijos vyksta Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure, Utenio a. 7, Utena.

Konsultuoja priklausomybės konsultantė Dalia Skunčikienė. Pagalba teikiama tik Utenos rajono gyventojams ir tik iš anksto užsiregistravusiems nurodytu telefonu.