Projektas "Paribio istorijos"

Gimdymas namuose – svarbiau gimdyvės komfortas ar naujagimio saugumas?

Rasa MILERYTĖ

2019-ųjų sausį buvo įteisintas gimdymas namuose, bet nors ši sritis ir buvo reglamentuota popieriuje, reali situacija išlieka tokia pat: medikai gimdymus priima tik įstaigose, nes, pasak jų, namuose neįmanoma užtikrinti visiško gimdyvės ir naujagimio saugumo, be to, tokia procedūra būtų labai brangi. Tačiau dalis moterų įsitikinusios, kad gimdymas namuose – kur kas komfortiškesnis, tad ryžtasi tai daryti be medicininį išsilavinimą turinčių specialistų pagalbos, padedamos pribuvėjų arba vienos.

Gimdymas – nenuspėjamas procesas

Užsienyje praktika gimdyti namuose nėra tokia jau neįprasta, tačiau Lietuvoje kvalifikuoti medikai gimdymus priima tik gydymo įstaigose. Net ir įteisinus gimdymą namuose, licencijos šiai veiklai neišsiėmė nė viena ligoninė. Taip yra todėl, kad gydytojai baiminasi galimų komplikacijų. Pasak uteniškės akušerės ginekologės Alos Menčinskienės, gimdymas yra nenuspėjamas procesas ir komplikacijos gali išsivystyti per kelias minutes. Moteris gali pradėti kraujuoti, kūdikis – dusti, kartais tenka priimti skubų sprendimą daryti Cezario pjūvį. Be specialios medicininės įrangos ir medikų moteriai nebūtų užtikrinta reikalinga pagalba.

„Ligoninėje yra apmokytas personalas, kuris esant skubiai ekstrinei patologijai gali suteikti pagalbą. Ligoninėje mes vertinam moters būklę, naujagimio būklę, registruojam jo širdies tonus. Namų sąlygomis to negalima atlikti taip kokybiškai kaip ligoninėje, todėl mano požiūris į gimdymą namuose yra neigiamas – tai nesaugu nei moteriai, nei pačiam naujagimiui“, – sakė akušerė ginekologė A. Menčinskienė.

Lietuvoje akušeriai gali išsilaikyti egzaminą, gauti licenciją ir savarankiškai priimti gimdymus ligoninėje, bet, kaip informavo A. Menčinskienė, Utenos ligoninėje tokių akušerių nėra, o ir Vilniuje jų vos viena kita – pavojų suvokiantys specialistai nenori prisiimti atsakomybės už moters ir kūdikio saugumą.

Neįvertina pavojaus

Moterys sprendimą gimdyti namuose motyvuoja ramybe, saugumu, kuriuos suteikia pažįstama aplinka, muzika ar žvakių šviesa, o nuo gimdymo įstaigoje atbaido stresas, kurį sukelia čia egzistuojančios taisyklės, tam tikra disciplina. Akušerė ginekologė A. Menčinskienė atkreipia dėmesį, kad tai yra tik emocinis saugumas, tačiau būtina įvertinti ir gimdant namuose sveikatai kylantį pavojų.

Dabar galiojanti gimdymo namuose tvarka yra nustatyta Sveikatos apsaugos ministerijos. Ministras įsakymu reglamentavo, kad tokią paslaugą gali teikti tik gydymo įstaiga, sudariusi sutartį su gimdyve, kurios nėštumas yra be rizikų. Įsakyme numatyta, kokią patirtį turi turėti gimdymą priimantis akušeris, išdėstyti reikalavimai patalpoms, nurodyta, kad gresiant komplikacijoms gimdyvė privalo būti per 30 minučių nugabenta į artimiausią gydymo įstaigą.
A. Menčinskienė sakė, kad tokia tvarka yra gera, ir pabrėžė, kad kadangi Lietuvos gydymo įstaigos nėra išsiėmusios licencijos teikti gimdymo namuose paslaugą, akušerių, pribuvėjų ar kitų žmonių pagalba gimdant namuose yra nelegali.

Visgi kai kurios moterys nepaiso pavojaus ir ryžtasi kūdikio susilaukti namuose. A. Menčinskienė pasakojo, kad ir Utenoje teko susidurti su tokiais atvejais. Dalis jų – socialinių įgūdžių stokojančios moterys, kurios nė nesusimąsto apie pavojus, bet yra ir tokių, kurios sąmoningai viso nėštumo metu ruošiasi gimdyti namuose.

„Nežinau, kaip viskas vyksta, ar būna pribuvėja, ar ne. Jos tiesiog paskambina, pasako, kad pagimdė namuose ir norėtų atvažiuoti apžiūrai“, – kalbėjo akušerė ginekologė.

Didžiausią gimdymų namuose skaičių, informavo specialistė, sudaro neplanuoti gimdymai, kai gimdymas prasideda anksčiau, nei buvo prognozuota, ir moteris nespėja nuvažiuoti į ligoninę.

Pasiruošti emociškai padeda dulos

Maždaug 2012-aisiais metais Lietuvoje veiklą pradėjo dulos – moterys, teikiančios nemedicininę pagalbą besilaukiančiajai nėštumo, gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu. Kartais neteisingai galvojama, kad dula yra tas pat, kas akušerė, tačiau dula iš Utenos Ina Venslovienė sakė, jog nereikėtų painioti: dulos teikia emocinį palaikymą, padeda atsipalaiduoti, įveikti stresą, tačiau nepriima gimdymo. Pasak dulos, gimdymą visada lydi stresas – jį patiria ir gimdyvė, ir jos artimieji, todėl labai svarbu, kad šalia būtų tam tikrų žinių turintis ir galintis į situaciją pažvelgti iš šalies žmogus.

„Turėdama tam tikrų žinių ir (dažniausiai) savą gimdymo patirtį, dula yra tarsi sesuo, draugė ar partnerė, padedanti kitai moteriai pačiai atrasti individualų gimdymo kelią ir juo ramiai, pasitikint savimi, eiti, – sakė I. Venslovienė. – Kad taptum dula, reikia baigti kursus, kurių metu mokomasi psichologijos, fiziologijos ir prisilietimų meno.“

Pasak dulos, yra specialūs iš Meksikos atėję masažai, kurie padeda sumažinti gimdymo skausmų intensyvumą, kad moteris jaustųsi kaip įmanoma patogiau.

„Mes esame tam, kad atlieptume moters emocinius, fizinius poreikius, paglostytume, pasikalbėtume, padėtume susikaupti. Svarbiausia yra netrikdyti gimdyvės, neužduoti daugybės klausimų, o jausti, koks jos tikras poreikis, ko jai dabar reikia. Kitąsyk reikia tiesiog palikti ramybėje ir leisti pačiai išjausti, išbūti, išgyventi. Norėčiau pabrėžti, kad tarp dulos ir medikų nereikia įžvelgti konkurencijos. Dula – ne konkurentė, o papildanti grandis“, – teigė I. Venslovienė.

Palaiko gimdymą namuose, bet ragina įsiklausyti į medikų patarimus

Dula I. Venslovienė pasakojo, kad Prancūzijoje Mišelis Odenas įkūrė gimdymo centrą, kur viskas primena namus, – nėra įprastos ligoninės aplinkos, tvyro ramybė. Panašios iniciatyvos buvo imtasi ir Lietuvoje – buvo pradėta burti komanda, kuri galėtų įkurti Natūralaus gimdymo centrą, gauti licenciją ir teikti gimdymo namuose paslaugą, tačiau šie darbai jau kurį laiką susotoję.

I. Venslovienė įsitikinusi, kad moterims turėtų būti sudarytos galimybės gimdyti namuose, ir apgailestauja, jog Lietuvos įstatymai neveikia taip, kaip turėtų.

„Daugelyje užsienio šalių ši praktika leidžiama ir manau, kad tai yra teisinga, – mintimis dalijosi dula. – Yra ypač jautrių moterų, kurioms svarbu būti pažįstamoje aplinkoje, nes tik ten jos jaučiasi saugiai, gali atsipalaiduoti. Juk ne veltui sakoma, kad namuose ir sienos padeda. M. Odenas teigia, kad gimdant svarbiausi trys dalykai – kad būtų šilta, tamsu ir ramu. Namuose šie trys dalykai yra užtikrinami.“

Visgi dula I. Venslovienė pažymi, kad ne kiekviena moteris dėl sveikatos būklės gali gimdyti namuose ir yra labai svarbu klausyti medikų rekomendacijų.