Mūsų gyvenimo spalvos

Kaip išgyvensime šią žiemą

Vytautas Kazela

Pagaliau sulaukėme gerų naujienų: praėjusį pirmadienį pasaulį apskriejo žinia, kad dvi farmacijos kompanijos išėjo į finišo tiesiąją kurdamos vakciną. Paskelbta, kad „Pfizer Inc.“ ir „BioNTech SE“ kuriama vakcina nuo koronaviruso užkirto kelią daugiau nei 90 proc. infekcijų. Ši informacija paaiškėjo atlikus didelį tyrimą, kuriame dalyvavo dešimtys tūkstančių savanorių. Galima spręsti, kad tai trečioji – baigiamoji – vakcinos kūrimo fazė, po kurios vakciną jau bus galima registruoti ir pradėti naudoti. Registravus vakciną dar tęsis budrusis laikotarpis, kurio metu bus siekiama užkirsti kelią galimiems neigiamiems šalutiniams efektams. Paaiškėjus nors keliems sunkiems atvejams, vakcinos naudojimas bus stabdomas. Panašu, kad vakcina mus pasieks 2021 metų sausio pradžioje. Kaip teigia specialistai, pirmiausia bus skiepijami jauni sveiki suaugę žmonės nuo 18 iki 55 metų amžiaus. Pradėti tyrimai ir su vyresniais žmonėmis, bet tai yra tik pradžios pradžia. Čia kaip ir kuriant kitas vakcinas: pirmiausia išbandoma su jaunais ir sveikais, vėliau, jau turint tą vakciną, ji tiriama toliau su jautriomis grupėmis: sergančiaisiais įvairiomis ligomis, vyresniais žmonėmis. Taigi, mieli mano bendraamžiai, skiepų mes sulauksime tik 2021 metų pabaigoje arba 2022-ųjų pradžioje. Jei nenumirsime.

Panašu, kad vakcina mus pasieks 2021 metų sausio pradžioje. Kaip teigia specialistai, pirmiausia bus skiepijami jauni sveiki suaugę žmonės nuo 18 iki 55 metų amžiaus. Pradėti tyrimai ir su vyresniais žmonėmis, bet tai yra tik pradžios pradžia.

Labai galimas dalykas, kad, net sukūrus vakciną, ji gali būti bevertė. Virusas mutuoja. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad šią savaitę iš pokalbio su Danijos ambasadoriumi sužinojęs apie padėtį Danijos audinių fermose. Aš apie šį faktą sužinojau spalio 13 dieną iš šioje šalyje gyvenančios rašytojos Rimos Juškūnės. Štai trys įrašai jos socialinių tinklų paskyroje:

Labai galimas dalykas, kad, net sukūrus vakciną, ji gali būti bevertė. Virusas mutuoja. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad šią savaitę iš pokalbio su Danijos ambasadoriumi sužinojęs apie padėtį Danijos audinių fermose.

Spalio 13 diena: „Karštai šaltos naujienos. Danijos Serumo institutas sunerimęs, virusas mutuoja kailiniuose žvėreliuose (audinėse), vėliau kaip niekur nieko persikrausto į žmones ir šunis, todėl išrasta vakcina gali būti neveiksminga. Bus užmigdyta 80 žvėrelių fermų aplinkui mus, kiekvienoje fermoje po 10000–15000 žvėrelių. Užsikrėtę 150 fermų darbuotojų ir šuo.“ Lapkričio 5 diena: „Jūs ten dėl kaukių kovojat, o mes čia naują pandemiją stabdom. Audinėse Covid-19 mutavo ir peršoko į žmones, jei išplis, neveiks vakcinos, kurių dar iki galo nėra. Septynios Šiaurės Jutlandijos komunos užsidaro visai, bet turbūt ir kitų laukia tas pat, gerai, kad valstybė laiku spėjo skaitmenizuotis.“

Nuo to laiko, kai užfiksuotas pirmasis audinių užsikrėtimo atvejis, Danijoje jau sunaikinta pustrečio milijono kailinių žvėrelių. Mutavęs virusas Danijoje, be audinių, buvo nustatytas dvylikai žmonių Jutlandijos šiaurėje. Todėl labiausiai paveiktų bendruomenių gyventojams nurodyta neišvykti iš regiono.

Lapkričio 10 diena: „Audinių drama. 15000 audinių žuvo nuo koronos JAV nuo rugpjūčio iki dabar. Pas mus 12 milijonų naikinama.“ Naikinimas bent jau laikinai sustabdytas, nes reikalingas Parlamento pritarimas. O tam priešinasi opozicinės partijos. Šiuo metu naikinami tik užsikrėtę žvėreliai. Nuo to laiko, kai užfiksuotas pirmasis audinių užsikrėtimo atvejis, Danijoje jau sunaikinta pustrečio milijono kailinių žvėrelių. Mutavęs virusas Danijoje, be audinių, buvo nustatytas dvylikai žmonių Jutlandijos šiaurėje. Todėl labiausiai paveiktų bendruomenių gyventojams nurodyta neišvykti iš regiono. Panašių problemų yra ir Italijoje, Nyderlanduose, Ispanijoje bei Švedijoje. Lietuvoje taip pat auginamos audinės. Š. m. spalio 1 d. duomenimis, Lietuvoje 71 augintojas 100 ūkių laikė apie 2 mln. audinių. Vien kanadinių audinių sektoriuje dirba apie 1 500 žmonių, o jį aptarnaujančių gali būti dar tiek pat. Laimei, nė vienoje kailinių žvėrelių fermoje koronaviruso atvejų neužfiksuota, tačiau kontrolė šiose fermose bus dar labiau stiprinama. Kilus įtarimams dėl kailinių gyvūnų ūkiuose galimų ligos protrūkių, Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas yra pasirengęs per dieną atlikti 50 mėginių iš gyvūnų organų ar kūno audinių ir 100 mėginių iš tepinėlių tyrimų SARS-CoV-2 virusui nustatyti. Šiuo metu imtasi prevencinių priemonių – VMVT parengė direktoriaus įsakymą, įpareigojantį nedelsiant informuoti VMVT teritorinio padalinio pareigūnus apie kailinių gyvūnų (audinių) laikymo vietoje dirbantiems asmenims patvirtinus koronaviruso infekcijos atvejį. Taip pat būtina informuoti VMVT padalinius ir apie padidėjusį kailinių gyvūnų (audinių) gaištamumą ūkyje, įtariant galimą užkrečiamosios ligos protrūkį. Vis dėlto rizika didžiulė. Iš žaidimo iškritus Danijai, kailiukų ima trūkti ir jų kaina kyla. O ką lietuvis gali padaryti dėl pinigų, ypač didelių pinigų, manau, visi žinome.

Neabejotina, kad yra šimtai besimptomių ar lengvos formos atvejų. Šie žmonės yra viruso nešiotojai ir platintojai. Vyresniam ir turinčiam šalutinių ligų žmogui išėjimas į gatvę ar parduotuvę yra tolygus pasivaikščiojimui minų lauke.

Kalbant apie bendrą padėtį Lietuvoje – ji kol kas tikrai negerėja. Per parą nustatoma nuo 1000 iki beveik 2000 naujų užsikrėtimo atvejų. Kasdien nuo šio viruso miršta daugiau negu 10 žmonių. Neabejotina, kad yra šimtai besimptomių ar lengvos formos atvejų. Šie žmonės yra viruso nešiotojai ir platintojai. Vyresniam ir turinčiam šalutinių ligų žmogui išėjimas į gatvę ar parduotuvę yra tolygus pasivaikščiojimui minų lauke.

Pažįstu jau keletą žmonių, kurie serga kovidu. Būklė sunki. Vieni jau guli ligoninėje su prijungtais deguonies aparatais, kiti kankinasi namuose: aukšta temperatūra, kosti krauju, po kelias paras negali nieko valgyti, viską išvemia, viduriuoja. Savijauta baisi, jėgos žmogų visai apleidžia.

Pažįstu, atrodo, protingų žmonių, kurie jau pripažįsta, kad virusas egzistuoja, tačiau teigia, kad jis ne baisesnis už gripą. Nors tu tokiems per galvą duok. Per pirmąją viruso bangą Utena buvo tarsi saugi sala, tačiau dabar ir mūsų mieste situacija nelabai kuo skiriasi nuo kitų savivaldybių. Pažįstu jau keletą žmonių, kurie serga kovidu. Būklė sunki. Vieni jau guli ligoninėje su prijungtais deguonies aparatais, kiti kankinasi namuose: aukšta temperatūra, kosti krauju, po kelias paras negali nieko valgyti, viską išvemia, viduriuoja. Savijauta baisi, jėgos žmogų visai apleidžia. Mokslininkai ištyrė, kiek laiko COVID-19 užsikrėtęs žmogus pavojingas kitiems. Pasirodo, viskas priklauso nuo to, kaip sunkiai žmogus sirgo. Tyrimų duomenys rodo, kad sergantys lengvos arba vidutinio sunkumo formos COVID-19 liga gali užkrėsti ne ilgiau nei 10 dienų nuo ligos simptomų atsiradimo pradžios. Žmonės, kuriems pasireiškia sunki ligos forma arba kurie turi silpną imunitetą, gali užkrėsti kitus ne ilgiau nei 20 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios. Pasveikę žmonės, nors jų nosiaryklėje dar net 3 mėnesius gali būti aptinkamas virusas, užkrėsti kitų žmonių jau nebegali. Atsižvelgdama į šių tyrimų duomenis, ECDC, CDC bei PSO rekomendacijas, SAM atnaujino COVID-19 liga sergančių pacientų izoliacijos nutraukimo tvarką. Nustatyti, kad žmogus jau yra pasveikęs, nebereikia papildomo nosiaryklės ir ryklės tepinėlio ištyrimo PGR metodu.

Pagal projektuojamus scenarijus, pikas bus lapkričio 27 dieną, o tada, jei karantino priemonės bus veiksmingos, prasidės atvejų mažėjimas.

Pagal projektuojamus scenarijus, pikas bus lapkričio 27 dieną, o tada, jei karantino priemonės bus veiksmingos, prasidės atvejų mažėjimas.

Kaukes nešiojame ne dėl to, kad išvengtume baudų (pirmą kartą „įkliuvę“ atsipirksime 250 eurų, antras ir tolimesni kartai piniginę gali patuštinti net iki pusantro tūkstančio eurų), o todėl, kad apsaugotume save ir neužkrėstume kitų.

Dar vienas svarbus dalykas, kurio nesuprantame. Tai – apsauginės kaukės. Jos turi būti naudojamos tinkamai. Gatvėje galima pamatyti nemažai žmonių, kurių kaukės nedengia nosies. Kaukes nešiojame ne dėl to, kad išvengtume baudų (pirmą kartą „įkliuvę“ atsipirksime 250 eurų, antras ir tolimesni kartai piniginę gali patuštinti net iki pusantro tūkstančio eurų), o todėl, kad apsaugotume save ir neužkrėstume kitų. Medicininę veido kaukę rekomenduojama keisti ne rečiau kaip kas 4 valandas. Iš audinio ar kitų tekstilės medžiagų nemedicininės kaukės turi privalumų – jas nesunku pasisiūti, o skalbti bei naudoti galima ir pakartotinai. Skalbti reikėtų ne rečiau kaip kartą per dieną karštame vandenyje su muilu arba skalbiamaisiais milteliais. Jungtinės Karalystės mokslininkai naujame darbe pateikė išvadas, kad tokių kaukių dėvėjimas 54 proc. sumažina infekcijos riziką, lyginant su jokios kaukės nedėvinčiais žmonėmis.

Yra toks tipas žmonių, kuriems nusispjaut į kitų žmonių reakciją, nes svarbiausias kriterijus, kuriuo jie vadovaujasi, – man priklauso! O kad priklausytų, galima turtą perrašyti sūnaus vardu. Kaip man tai šlykštu… Po prezidento mirties našlė gausiai dalijo interviu, kalbėdama apie didžiąją gyvenimo meilę. Dabar galvoju, kad didžioji jos gyvenimo meilė yra pinigai.

Šią apžvalgą norėčiau baigti mintimis apie dovanas. Išeinanti Vyriausybė paskyrė signataro našlės pensiją „vargšei“ Kristinai Brazauskienei, nes ši jau dešimt metų neturi draudžiamųjų pajamų. Už tuos dešimt metų vargšė našlė susižers 37 tūkstančius eurų, o toliau kas mėnesį gaus kiek daugiau nei 300 eurų. Garsioji našlė savo reputacijos sugriauti jau daugiau nebegali – yra toks tipas žmonių, kuriems nusispjaut į kitų žmonių reakciją, nes svarbiausias kriterijus, kuriuo jie vadovaujasi, – man priklauso! O kad priklausytų, galima turtą perrašyti sūnaus vardu. Kaip man tai šlykštu… Po prezidento mirties našlė gausiai dalijo interviu, kalbėdama apie didžiąją gyvenimo meilę. Dabar galvoju, kad didžioji jos gyvenimo meilė yra pinigai. Bet amžino gyvenimo už juos nenusipirksi ir niekur jų neišsineši… Tokiame amžiuje vertėtų pagalvoti, ir koks tu liksi žmonių atmintyje. Ar kas nors paminės tave geru žodžiu? Ar kas nors atneš ant tavo kapo gėlę, uždegs žvakutę ir maldą sukalbės?