Mūsų gyvenimo spalvos

Į parduotuvę pieno su šeimos gydytojo siuntimu

Mane išvesti iš kantrybės labai sunku, tačiau ir mano kantrybė turi ribas. Taip atsitiko vakar. Nuėjau į vieną dirbtuvėlę. Kaip ir dera, su apsaugine kauke. Pro mane praeinantis dirbtuvėlės darbuotojas, užkliudęs mane pečiu, pasakė: pažiūrėk, kas ant durų užrašyta! Išeinu, skaitau įstatymo ištrauką, kad rizikos amžiaus grupei priklausantiems asmenims lankytis nerekomenduojama.

Apie tokius atvejus Vilniuje jau buvau skaitęs. Galvojau, kažkokios mažos parduotuvėlės keturias mokyklos klases baigęs savininkas persistengė ir iš Vyriausybės nutarimo išrašė daugiau nei jam priklauso, o žmonės sukėlė triukšmą.

Apie tokius atvejus Vilniuje jau buvau skaitęs. Galvojau, kažkokios mažos parduotuvėlės keturias mokyklos klases baigęs savininkas persistengė ir iš Vyriausybės nutarimo išrašė daugiau nei jam priklauso, o žmonės sukėlė triukšmą. Palieku tą dirbtuvėlę ramybėje (daugiau čia nebeateisiu) ir skubu prie artimiausio prekybos centro. Ir čia atsibedu į panašų skelbimą: „60+ ir priklausantiems rizikos grupei lankytis nerekomenduojama“. Čia jau užverda kraujas! Važiuoju iki kitai prekybos sistemai priklausančio prekybcentrio. Ir čia tas pat užrašyta, tik dar ant raudono popieriaus! Taip jau atsitiko, kad ir trečioje dar kitam prekybos tinklui priklausančioje parduotuvėje randu panašų užrašą. Manęs vos neištinka panikos priepuolis – nutariau apvažiuoti visas parduotuves. Galvoju, kad jeigu niekur neleis, mėsos ir duonos pirksiu iš ūkininkų vagonėlių – ten jokių panašių užrašų nėra. Tiesa, buvau užėjęs ir į visas aplankytas parduotuves – apsauginiai man kelio neužstojo. Gal jaunai atrodau? Galvoju, kaip tie didieji prekybininkai įgyvendins tai, ką ant durų užsirašė? Na, prie kasos gali pareikalauti paso, kaip reikalauja iš alkoholį perkančių ir jaunai atrodančių. Bet va, kaip su tais, kurie priklauso rizikos grupei? Pase ligos nesurašytos. Gal einant pirkti pieno ar duonos reikės neštis šeimos gydytojo siuntimą?

Bet va, kaip su tais, kurie priklauso rizikos grupei? Pase ligos nesurašytos. Gal einant pirkti pieno ar duonos reikės neštis šeimos gydytojo siuntimą?

Nusiraminau atvažiavęs į „Iki“ – niekur panašių užrašų nėra, į parduotuvę einant niekas neklausia, ar tu ne iš geto. Visai gerai nuteikia ant „Camelia“ vaistinės durų pakabintas užrašas: „Karantino metu senjorai aptarnaujami be eilės. Būkite supratingi“. Apšniukštinėju visą „Lidl“, niekur nerandu jokio diskriminacinio užrašo. Įdomesnis pasirodė gal tik šis: „Mes dezinfekuojame vežimėlių rankenas, bet jūs galite tai padaryti dar kartą“. Ir net nupiešta, kaip tai galima padaryti. Ir didžiojoj „Norfoj“ rekomendacijų vyresnių nei 60 amžiaus grupei nėra. Net prie kasų priėjau… O štai ant tame pačiame pastate esančios kas antros parduotuvėlės toks užrašas kabo. Tačiau mažesnėje „Norfos“ parduotuvėje perspėjantis skelbimas aiškiai matyti. Pasižvalgiau ir po parduotuves.

Tai kaip čia išeina, mieli prekybos tinklų savininkai, – dirbti parduotuvėje vyresni nei 60 metų gali, o apsipirkti nerekomenduojama? Tai aš čia sau ir mąstau: gal šiose parduotuvėse yra koks Covid-19 užkrato židinys, kad man čia lankytis nerekomenduojama?

Mačiau čia dirbančių savo bendraamžių moterų. Tai kaip čia išeina, mieli prekybos tinklų savininkai, – dirbti parduotuvėje vyresni nei 60 metų gali, o apsipirkti nerekomenduojama? Tai aš čia sau ir mąstau: gal šiose parduotuvėse yra koks Covid-19 užkrato židinys, kad man čia lankytis nerekomenduojama? Pritariu Nepriklausomybės Akto signatarei Nijolei Oželytei, kuri, pamačiusi tokią informaciją ant „Pegaso“ knygyno durų, ragina boikotuoti šį knygų prekybos tinklą: „Jei turite žmoniškumo, BOIKOTUOKITE PEGASO KNYGYNUS ir visas įstaigas, kur pamatysite tokius skelbimus, nes tai grubus žmogaus teisių pažeidimas. Stabdykit psichozę, nes toks elgesys nevertas žmogaus vardo.

Beje, jei rasis kokie išmanūs jauni teisininkai, norintys pasipraktikuoti žmogaus teisių srityje, tai ir ieškinį vertėtų surašyti dėl diskriminacijos pagal amžių, nes tokių iškabų jau yra daug kur.

Absoliučiai nusikalstamai diskriminacinis plakatas „Pegaso“ knygyne „Nordikoje“ liudija viena – moraliniai (o gal ne tik) nusikaltėliai, „papuošę“ juo savo biznio vietas, patys nesinaudoja tuo, kuo prekiauja – knygomis, nes smegenys, jei būtų knygas skaitę, veiktų kitaip, veiktų žmoniškai. Jau nekalbant apie tai, kas jiems nutiktų „Nordikos“ šalyse už tokius plakatėlius – užsirauktų biznį tą pat akimirką. Beje, jei rasis kokie išmanūs jauni teisininkai, norintys pasipraktikuoti žmogaus teisių srityje, tai ir ieškinį vertėtų surašyti dėl diskriminacijos pagal amžių, nes tokių iškabų jau yra daug kur. Nes tas idiotizmas jau užkniso juodai – viruso nešiotojai yra jaunimas ir vaikai, gal juos į koncentracijos stovyklas uždarykim? Aš kviečiu ir jaunus žmones, kurie gerbia savo vyresnius šeimos narius, savo mokytojus, lankytis kituose knygynuose, nes cinikai susipranta tik brutaliai trinktelėti, moralizavimai jiems nepadės. O mes, kurie jau nurašyti, kuriems per 60, tikrai mokame skaityti ir aplenkę PEGASĄ rasime kitų knygynų. Būkime kartu, nes ribos jau gerokai peržengtos, mums reikės solidarumo. Visiems mandruoliams, kurie čia bando iššifruoti vyresniems nemokšoms žodžių „rizikos grupė“ ir „rekomenduojama“ reikšmes, patariu susikišti savo mandrumą ten, kur nesueina, nes niekas į filologijas nesigilina ir „rizikos grupė“ bei „nerekomenduojama“ krenta į žmonių sąmonę kaip „pavojingi“. Tuo tarpu virusą nešioja ir intensyviai jį platina visai kita žmonių grupė.“ Aš irgi žadu nepirkti tose parduotuvėse, kur man lankytis nerekomenduojama. Va, ir rašydamas šią apžvalgą nupėdinau iki artimiausios vaistinės ir, radęs užrašą „nerekomenduojama“, nuėjau ten, kur „senjorai karantino metu aptarnaujami be eilės“. Kviečiu ir kitus taip pasielgti. Reikia vieną kartą aiškiai pasakyti, kad fiksuoti viruso nešiotojai, bent jau Lietuvoje, buvo 25–45 metų amžiaus. Nedarykite iš senjorų „tautos priešų“! O gal čia ir yra šuo pakastas? Noras sukelti nepasitenkinimą valdžia?

Aš irgi žadu nepirkti tose parduotuvėse, kur man lankytis nerekomenduojama. Va, ir rašydamas šią apžvalgą nupėdinau iki artimiausios vaistinės ir, radęs užrašą „nerekomenduojama“, nuėjau ten, kur „senjorai karantino metu aptarnaujami be eilės“.

Džiaugiuosi, kad šitos visos nesąmonės pasiekė ir Vyriausybę. Noriu pacituoti ministro pirmininko žodžius: „Matau atskirus bandymus klaidinti arba kiršinti. Todėl norėčiau aiškiai pasakyti: nėra ir negali būti jokio diskriminavimo dėl amžiaus, sveikatos būklės ar kitų dalykų. Visi žmonės yra lygūs. Visiems privalo būti garantuojamos lygios galimybės dirbti, naudotis paslaugomis, lankytis visose pageidaujamose vietose, įsigyti norimas prekes, leisti laisvalaikį jiems patinkančiu būdu. Saugokime tų žmonių, kurie koronaviruso yra labiausiai pažeidžiami, sveikatą ir gyvybes, tačiau jokiu būdu nepaverskime to visuomenės susiskaldymu. Čia ne vieta pigiam politikavimui ir dėmesio vaikymuisi.“

Sveikatos apsaugos ministras žada keisti kritikos sulaukusias rekomendacijas vyresniems nei 60 metų žmonėms nesilankyti daugelyje viešų paslaugų įstaigų, kartu pabrėžia, kad paslaugų senjorams neteikusios įstaigos šias rekomendacijas interpretavo neteisingai.

O čia jau mano nuomonė. Kol galioja karantinas, turėtų galioti ir griežtesnė atsakomybė už sąmoningą žmonių klaidinimą, kiršinimą, diskriminaciją. Žmonių kiršinimas, nesvarbu, kokia forma jis būtų pateikiamas, turi tapti nusikaltimu. Ir baudžiama už jį visu griežtumu. Sveikatos apsaugos ministras žada keisti kritikos sulaukusias rekomendacijas vyresniems nei 60 metų žmonėms nesilankyti daugelyje viešų paslaugų įstaigų, kartu pabrėžia, kad paslaugų senjorams neteikusios įstaigos šias rekomendacijas interpretavo neteisingai. O kaip žinoma, įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės, kaip ir neteisingas jų interpretavimas. Aš nesiūlau žmonių, kurių pavedimu buvo iškabinti tokie skelbimai ant prekybos centrų, vaistinių ar kitokių įstaigų, sodinti į teisiamųjų suolą. Užteks bent jau trijų mėnesių, kad mes vieningai aplenksime šias prekybos ar paslaugų vietas.

Nepamirškime, kad kaimyninėse šalyse – Rusijoje ir Baltarusijoje – padėtis beveik nevaldoma. Aštuonis milijonus gyventojų turinčioje Baltarusijoje beveik 35 tūkstančiai užsikrėtusių. Lyginant su Lietuva, maždaug 30 tūkstančių atvejų per daug.

Kas dar? Būdamas vyresnis nei 60 metų aš pirmą kartą pajutau, kad valstybė rūpinasi verslu – mažosioms įmonėms (iki 9 darbuotojų) grąžinama pusė 2019 metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Prezidentas siūlo laikinai 5 procentais mažinti gyventojų pajamų mokestį ir 50 eurų didinti neapmokestinamų pajamų dydį. Visus mus palietė pandemija. Visiems pasidarė truputėlį sunkiau. Tik būdami solidarūs mes pajėgsime atlaikyti visas negandas. Laikas užgydys žaizdas. Lietuva turi išeiti iš pandemijos sustiprėjusi, bent jau dvasiškai. O kol kas atsipalaiduoti negalima – kasdien Lietuvoje fiksuojama po keliolika naujų užsikrėtimo atvejų, mirčių skaičius gerokai perkopė 60. Aš džiaugiuosi dabar gatvėse matydamas žmones su apsauginėmis kaukėmis. Nepamirškime, kad kaimyninėse šalyse – Rusijoje ir Baltarusijoje – padėtis beveik nevaldoma. Aštuonis milijonus gyventojų turinčioje Baltarusijoje beveik 35 tūkstančiai užsikrėtusių. Lyginant su Lietuva, maždaug 30 tūkstančių atvejų per daug. Čia panašiai kaip ir su šernų maru. Pirmiausia jis išguldė gyvūnus Baltarusijoje, o paskui jų beveik nebeliko ir pas mus. O kas bus, jei panašiai atsitiks ir su žmonėmis? Nereikės ir Astravo atominės elektrinės.