Mūsų gyvenimo spalvos

Grįžimas

Kai šalį, žemyną arba net visą pasaulį supurto nelaimės: karai, pandemijos ar netgi santvarkų virsmas, į paviršių išplaukia šiukšlės. Prisiminkime 1990 metus, kai Lietuvoje galvą pakėlė nusikalstamas pasaulis – reketas, žmonių kankinimai ir žudymai, privatizacijos subtilybės, plėšimai, automobilių vagystės. Prisimenant dar senesnius laikus – po Černobylio atominės elektrinės sprogimo išgirdome naują ar jau gerokai primirštą marodieriaus sąvoką. Marodierius (pranc. maraudeur – vagišius) – kareivis, karo lauke grobiantis nukautųjų arba sužeistųjų daiktus, plėšiantis gyventojus. Marodieriai plėšė evakuotų gyventojų butus. 1990 metų laikotarpiu buvo baisu laukuose nakčiai palikti gyvulius, nes rytą atėję šeimininkai jų visai nerasdavo arba rasdavo tik vidurius ir galvas. Automobilių nuvarymas tapo liūdna kasdienybe, dingdavo arba būdavo žudomi verslininkai, klestėjo reketas. Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare ir atsivėrus sienoms šių nusikaltimų ėmė staigiai mažėti, kol pagaliau jie visai išnyko. Kas atsitiko? Nieko. Paprasčiausiai ši brutali nusikalstamo pasaulio dalis pasitraukė į turtingesnes šalis ir ten vogė, plėšė, prievartavo. Po kelių rezonansinių nusikaltimų Europoje ėmėme garsėti ne tik kaip darbšti, bet ir beprotiškai žiauri nacija. Prasidėjus pandemijai ir pamatę seniai matytus sugrįžtančių veidus, ne vienas pradėjo galvoti, ar ir vėl Lietuvoje neatgims jau išnykę nusikalstamumo apraiškos. Sukrečiantis liudininko pasakojimas, kaip jam ir dar vienam žmogui teko laukti testo rezultatų su vienu tokiu sugrįžėliu: jis tyčiojosi iš mūsų, kaip tik galėjo, spjaudėsi, keikėsi. Mane pirmą išleido, nes atėjo neigiamas testo rezultatas. Bijau pagalvoti, ką teko dar iškęsti su tuo banditu likusiam žmogui.

1990 metų laikotarpiu buvo baisu laukuose nakčiai palikti gyvulius, nes rytą atėję šeimininkai jų visai nerasdavo arba rasdavo tik vidurius ir galvas. Automobilių nuvarymas tapo liūdna kasdienybe, dingdavo arba būdavo žudomi verslininkai, klestėjo reketas.

Nereikia visko suversti iš kitur sugrįžusiems banditams, bet tai, kad paprastų žmonių ramybė baigėsi ir vėl prasidėjo tokie nusikaltimai, apie kokius gal jau dešimt metų nebuvo girdėti, yra faktas. Pateiksiu tik keletą pavyzdžių. Šių metų gegužės pirmojoje pusėje buvo sulaikyti trys jauni vyrai, dvejus metus šiurpinę Šiaurės Lietuvos ūkininkus. Nuo vagių yra nukentėję apie 20 ūkininkų. Po nakties žemdirbiai pasigesdavo brangių žemės ūkio technikos detalių ir įrangos, įvairių įrankių, didelių kiekių trąšų, pesticidų, sėklų. Ūkininkams padaryta žala siekė nuo kelių iki keliolikos tūkstančių eurų.

Nereikia visko suversti iš kitur sugrįžusiems banditams, bet tai, kad paprastų žmonių ramybė baigėsi ir vėl prasidėjo tokie nusikaltimai, apie kokius gal jau dešimt metų nebuvo girdėti, yra faktas.

Gegužės pabaigoje pareigūnai sulaikė ir į areštinę uždarė tris vyrus, įtariamus turto prievartavimu. Įtariamieji teisėsaugai gerai žinomi, praeityje yra teisti už vagystes, plėšimus, pelnymąsi iš kito asmens prostitucijos, disponavimą narkotinėmis medžiagomis bei kitus nusikaltimus.

Peršasi išvada, kad nei karai, nei pandemijos nepadaro mūsų geresnių, kartais negandos pažadina mumyse slypintį juodąjį gaivalą. Kas belieka paprastam žmogui – būti atsargesniam, saugoti save ir savo turtą.

Naujausias ir šiurpiausias nusikaltimas įvyko praėjusį penktadienį Mažeikių rajono atokiame kaime. Dėl smurto artimoje aplinkoje buvo iškviesti policijos pareigūnai. Į atvykusiuosius pasipylė šūviai – buvo nušautas Telšių apskr. VPK Mažeikių r. policijos komisariato pareigūnas Saulius Žymantas (40 metų). Kita pareigūnė sužalota į kirkšnį, jos gyvybei pavojus negresia. Nusikaltėlis įbėgo į degantį namą ir sudegė. Rastas ir nelegalus ginklas. Peršasi išvada, kad nei karai, nei pandemijos nepadaro mūsų geresnių, kartais negandos pažadina mumyse slypintį juodąjį gaivalą. Kas belieka paprastam žmogui – būti atsargesniam, saugoti save ir savo turtą. Esu karantino šalininkas ir to neslepiu, nors dėl to mes, redakcijos ir įmonės darbuotojai, patiriame didelių nepatogumų ir net finansinių nuostolių. Vis dėlto žmonių sveikata ir net gyvybė yra svarbiausia. Karantino sąlygos švelninamos, anksčiau sustabdžiusios veiklą įstaigos pradeda dirbti, atsidaro viešbučiai, kavinės, restoranai. Žmonės jau gali važiuoti ilsėtis į Palangą, Šventąją, Nidą, Druskininkus ir Birštoną. Apie mūsų turistų įsileidimą jau paskelbė Kroatija ir Graikija. Atsiveria siena su Latvija. Atnaujinami skrydžiai. Nuotoliniame Lietuvos vyskupų konferencijos plenariniame posėdyje vyskupai sprendė, kaip po truputį grįžti prie įprastinės pamaldų bei sakramentų teikimo tvarkos bei kitus aktualius klausimus. Laikydamasi visų saugumo reikalavimų, Bažnyčia nuo 2020 metų birželio 1 dienos po truputį grįžta prie įprastinės pamaldų ir sakramentų teikimo tvarkos.

Kaip praneša Utenos savivaldybės administracija, mobiliajame patikros punkte praėjusią savaitę nustatytas naujas COVID-19 užsikrėtimo atvejis. Tai – gyventojas, grįžęs iš užsienio į Uteną.

Ir vis dėlto pavojus niekur nedingo. Mirusiųjų nuo COVID-19 Lietuvoje septynios dešimtys. Buvo ramiau, kai viruso židiniai buvo lokalizuoti Vilniuje. Pagal paskutinius pranešimus naujas koronaviruso atvejis nustatytas Utenoje. Kaip praneša Utenos savivaldybės administracija, mobiliajame patikros punkte praėjusią savaitę nustatytas naujas COVID-19 užsikrėtimas. Tai – gyventojas, grįžęs iš užsienio į Uteną. Užsikrėtęs asmuo šiuo metu izoliuotas, visi kontaktiniai asmenys nustatyti ir stebimi. Jiems bus atliktas COVID-19 tyrimas. Daugiabučio namo, kuriame gyveno asmuo, bendrojo naudojimo patalpos yra dezinfekuotos.

Siekiant užkirsti kelią COVID-19 galimam plitimui, Ignalinos rajono ligoninė keičia sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizavimą – laikinai, iki 7 parų, stabdomas Priėmimo skyriaus darbas. Pacientai, kuriems yra kviečiama GMP per 112, bus vežami ne į Ignalinos rajono ligoninę, bet į kitų savivaldybių ligonines.

Gegužės 28 d. Ignalinos mieste užfiksuotas Covid-19 susirgimo atvejis. Asmuo ir jo artimieji yra griežtoje saviizoliacijoje. Atsižvelgiant į tai, kad Ignalinos rajono ligoninės darbuotojui buvo nustatytas teigiamas koronaviruso tyrimo rezultatas, gegužės 29 dieną 10 val. įvyko nuotolinis pasitarimas su Respublikinės Panevėžio ligoninės, kuri yra paskirta organizuojančia įstaiga Panevėžio ir Utenos apskrityse, vadovybe. Buvo aptarti būtini COVID-19 infekcijos galimo plitimo sustabdymo sprendimai, sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizavimas Ignalinos rajono gyventojams. Siekiant užkirsti kelią COVID-19 galimam plitimui, Ignalinos rajono ligoninė keičia sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizavimą – laikinai, iki 7 parų, stabdomas Priėmimo skyriaus darbas. Pacientai, kuriems yra kviečiama GMP per 112, bus vežami ne į Ignalinos rajono ligoninę, bet į kitų savivaldybių ligonines.

Galų gale mes vis tiek sugrįšime į pasaulį, bet jis po pandemijos nebebus toks, koks buvo iki šiol. Šiandien nekalbėsiu apie ekonomines pasekmes. Jau dabar psichiatrai ir psichologai skambina pavojaus varpais dėl visuomenės psichinės sveikatos, kuri Lietuvoje ir iki pandemijos nebuvo pavydėtina.

Tik pasiskiepiję nuo viruso galėsime būti saugūs. Nesu naivus, jog tikėčiau, kad vakcina bus sukurta po mėnesio ar dviejų. Nors vakcinos sukūrimui vienijasi visas pasaulis, metamos milžiniškos lėšos. Noriu priminti, kad EBOLOS viruso vakcina kuriama jau penkerius metus ir dar nėra sukurta. Todėl reikia būti budriems ir elgtis atsakingai. Neabejotina, kad COVID-19 viruso protrūkių bus bent jau porą metų. Galų gale mes vis tiek sugrįšime į pasaulį, bet jis po pandemijos nebebus toks, koks buvo iki šiol. Šiandien nekalbėsiu apie ekonomines pasekmes. Jau dabar psichiatrai ir psichologai skambina pavojaus varpais dėl visuomenės psichinės sveikatos, kuri Lietuvoje ir iki pandemijos nebuvo pavydėtina. Pirmavome Europoje pagal savižudybių, išgeriamo alkoholio kiekį. Karantino laikotarpis, nors jis kol kas nėra ilgas, pagilino šias problemas. Taip, sveikosios visuomenės dalies tai nepalies, bet silpnoji dalis tikrai nukentės. Jau dabar fiksuojamas smurto artimoje aplinkoje augimas. Todėl mums visiems šiuo metu labai svarbu būti atidiems šalia esantiems žmonėms. Nepalikime silpnų su problemomis susiduriančių žmonių vienų. Ateikime į pagalbą netgi tada, kai jie mūsų to neprašo. Kritiniais atvejais tokia pagalba jiems labai reikalinga. Galų gale tai ir mūsų krikščioniškoji pareiga.