Jaunimo kampas

Paaugliai neskaito. O gal neturi ką skaityti?

Naujų vertingų lietuvių arba užsienio autorių knygų paaugliams apžvalga

Ketindamas apžvelgti 2023 metais išėjusias knygas supratau, kad naujų, įdomių ir vertingų knygų paaugliams šalies leidyklos išleidžia katastrofiškai mažai, todėl prieš kaltindami paauglius, kad jie neskaito knygų, pagalvokime, ar turi jie ką skaityti. Radau tik dvi šiais metais išleistas paaugliams skirtas knygas. Tiesa, ir toliau sėkmingai tiražuojamos knygos apie Harį Poterį, bet ar tikrai jos vertingos formuojant jauną žmogų, nežinau. Literatūra paaugliams labai specifinis žanras, ir rašančius šiai skaitytojų kategorijai Lietuvoje galima būtų suskaičiuoti ant rankos pirštų. Anksčiau paauglių mėgiamas buvo kraštietis rašytojas Vytautas Račickas. Dabar jo knygų yra mažiau.

Net neabejoju, kad vertingiausia 2023 metų knyga paaugliams yra Vandos Juknaitės „Tariamas iš tamsos. Pokalbiai su vaikais“. Tai trečias knygos leidimas. Pirmą kartą pasirodžiusi 2007 metais, ši knyga įtraukta į mokymo programą. 2011 metais išleista Izraelyje hebrajų kalba. Remiantis šios knygos idėja sukurtas Giedrės Beinoriūtės filmas „Pokalbiai rimtomis temomis“.

Kaip rašo literatūros kritikė Jūratė Sprindytė, Vandos Juknaitės išskirtinumas – rašyti apie vaiko, šeimos traumas posovietinėje Lietuvoje, apie silpną, negražų kūną, apie mįslingą gyvasties ištvermę, apie stoką ir pareigą, o ne perteklių ir sėkmę. Ji problemina motinystės misiją, gilinasi į beglobių ir negalią turinčių vaikų, visuomenės užribin nustumtųjų psichologiją. Etiškai angažuota prozininkė, eseistė, dramaturgė ieško priežasčių, kodėl aplink tiek daug nemeilės, apleistumo ir nesusikalbėjimo. Dar kūrybinio kelio pradžioje pareiškusi: „Neapgaudinėkim savęs meistrišku rašymu apie nieką“, Juknaitė ėmėsi gvildenti rizikingas, egzistenciškai skaudžias, dažnai kraštutines situacijas, aiškintis žmogiškumo ribas ir rėžti nemalonią tiesą vartotojų visuomenei.

Knygoje „Tariamas iš tamsos. Pokalbiai su vaikais“ žinoma rašytoja Vanda Juknaitė (knygos „Šermenys“, „Stiklo šalis“, „Išsiduosi. Balsu“ ir kt.)  kalbasi su vaikais. Su ypatingų likimų vaikais. Nereginčiais, negirdinčiais, nusikaltusiais, sutrikusio intelekto ar šiaip sudėtingesnio gyvenimo. Sukrečianti autentika, vaikų noras ir gebėjimas kalbėtis egzistenciniais klausimais, stokojančiųjų nusiteikimas patirti būties pilnatvę – tokie bendriausi šių skirtingų pokalbių bruožai. Jie skleidžia šviesą, atkuria žodžių ir vertybių reikšmes.

Visi kalbinti vaikai yra kitokie ir skirtingi. Jie visi gyvenime patyrė tiek, kiek daugelis suaugusiųjų negali nei įsivaizduoti, nei suprasti. Tačiau visi šie vaikai mąsto ir kalba taip, lyg būtų nugyvenę gyvenimą daugiau už bet kurį iš mūsų. Jie visi spinduliuoja ryškia šviesa, gyvybe ir branda, tuo parodydami ne savo negalias ir kančias, o mūsų, suaugusiųjų, silpnumą, gyvenimo nuvertinimą, nemokėjimą gyventi, džiaugtis vieni kitais, bendrauti vieni su kitais, būti artimais vieni kitiems. Šie vaikai – mūsų visuomenės, socialinių vertybių krizės atspindys. Gyvenimo tamsa jiems esame mes, viskuo nepatenkinti ir nusivylę suaugusieji, o ne jų ligos, negalios, problemos ir išgyvenimai. „ Tie žmonės, kurie nusivilia gyvenimu, gal nepatyrę, nežinau. Bet yra tokių žmonių, kurie nusivylę gyvenimu,  – taip kalba akla mergytė Loreta. 

Knygą išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla. Tai, kad tai yra trečiasis šios knygos leidimas, tik rodo, kad ji neužsiguli knygynuose. Ji perkama ir skaitoma, ji moko mus gyventi.

Iš užsienio autorių atkreipia dėmesį visiškai nauja amerikiečių rašytojos Cynthia Lord knyga „Sauja žvaigždžių“. Amerikiečių vaikų ir paauglių rašytoja Cynthia Lord sukūrė jautrų romaną apie meilę, pasiaukojimą ir drąsą būti savimi. Jos pasakojimas nukels į mėlynėmis apaugusius Rytų Meino laukus, vandenyno pakrantę ir nuostabiai nerūpestingą vasarą. Dviejų mergaičių draugystė trunka tik vieną vasarą, ji driekiasi nuo laukų iki žvaigždynų. Kartu dažydamos laukinių bičių namelius, draugės dalijasi slaptais troškimais: parduodama juos, Lilė tikisi sutaupyti savo augintinio aklo šunelio akių operacijai, o Salma svajoja dalyvauti mėlynių karalienės konkurse ir laimėtą prizą skirti būsimoms studijoms. Bet ar atvykėlė Salma turi teisę dalyvauti vietiniame konkurse? Vienas kitą vejantys įvykiai patikrins, ko verta tikra draugystė.

Parengė Vytautas Kazela