Utenos mieste Dauniškio, Vyžuonaičio ežerų ir Utenos tvenkinio pakrantės yra pamėgtos gyventojų laisvalaikio vietos. Čia galima pramogauti parkuose, naudotis vaikų žaidimų aikštelėmis ar poilsio zonomis. O vasariški orai prie vandens telkinių vilioja vis daugiau poilsiautojų, kurie ne tik mėgaujasi saulės voniomis, bet ir maudynėmis, tik reikia atsakingai elgtis vandenyje ir prie jo. Nepamiršti, kad rūpintis savo saugumu visų pirma privalome patys, suaugusieji turi nepalikti vaikų be priežiūros.
Birželio 1-ąją Utenoje prasidėjo maudymosi sezonas, kuris tęsis iki rugsėjo 15 d. Prižiūrėjimo paslaugas Utenos miesto Vyžuonaičio ir Dauniškio ežerų maudyklose vykdo UAB „Utenos komunalininkas“. Nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31-os kiekvieną dieną prie Dauniškio ežero pakrantės nuo Sudeikių gatvės ir Vyžuonaičio ežero pakrantės nuo Molėtų gatves budi po vieną maudyklų prižiūrėtoją nuo 10.00 iki 21.00 val. Maudyklų prižiūrėtojai turi įrengtus postus, t. y. mobilius namelius, ir atlieka gelbėjimo paslaugoms privalomas funkcijas, t. y. operatyviai ir veiksmingai suteikia tinkamą pirmąją pagalbą susižeidusiam ar skęstančiajam vandenyje, iškviečia pagalbą. Maudyklų prižiūrėtojai turi valtį, gelbėjimo liemenes, kurios atitinka saugumo reikalavimus, taip pat gelbėjimo ratus, kurie yra aprišti virve su šviesą atspindinčiomis juostomis, plūdurus, pagamintus iš neskęstančios medžiagos, pirmosios pagalbos suteikimo priemones.
Maudyklos taip pat yra pažymėtos plūdurais vietose suaugusiems ir vaikams; vaikams gylis yra ne didesnis kaip 1,30 m. UAB „Utenos komunalininkas“ prižiūri maudyklų inventorių, jį remontuoja. Šiuo metu pastatytos naujos persirengimo kabinos prie Utenos tvenkinio ir Vyžuonaičio ežero, atnaujintos informacinės lentelės. Kaip ir kiekvienais metais, maudyklos zonos atnaujinamos paskleidžiant smėlį krante. Maudyklų žalieji plotai šienaujami, surenkamos atliekos.
Utenos rajono savivaldybės administracija maudymosi sezono metu vykdo Utenos rajono savivaldybės teritorijoje esančių maudyklų vandens kokybės tyrimus. Maudyklų vandens kokybės tyrimai atliekami kas dvi savaites. Dauniškio, Vyžuonaičio ežerų ir Utenos tvenkinio maudyklų vandens kokybės tyrimai atitinka nustatytus higienos reikalavimus.
Vandens kokybės tyrimų rezultatai skelbiami maudyklų informaciniuose stenduose ir Utenos rajono savivaldybės interneto svetainėje adresu: www.utenosmonitoringas.lt-> Duomenų suvestinės->Paplūdimių, maudyklų vanduo.
Maudyklų prižiūrėtojai susiduria su tokiomis problemomis kaip girtavimas maudyklose, vaikų nepriežiūra, inventoriaus niokojimas. Vos tik pamačius girtaujančius ar neblaivius gyventojus prie vandens yra kviečiama policija – taip bandoma išvengti gresiančios nelaimės, jei neblaivus žmogus patektų į vandenį. Maudytis apsvaigusiems nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų griežtai draudžiama.
Pasitaiko ir mažamečių vaikų nepriežiūros vandenyje atvejų. Kiekvieną kartą mažam vaikui be priežiūros priartėjus prie vandens kyla didelis pavojus jo gyvybei, nes tereikia pargriūti ir mažylis gali panirti po vandeniu.
Pasitaiko ir vandalizmo atvejų – apgadinamas maudyklų inventorius, apipaišomos persirengimo kabinos, išlaužomos šiukšlių dėžės. Būdint maudyklų prižiūrėtojams tam kelias yra užkertamas.
Gelbėtojai pataria:
•Mokėjimas plaukti negarantuoja saugaus maudymosi. Skęsta ir mokantys plaukti žmonės, todėl svarbu žinoti, kaip saugiai elgtis vandenyje. Nesimaudykite vienas. Vandenyje gali sutrikti sveikata, galite įsipainioti į žoles, gali ištikti mėšlungis ar nutikti kas nors netikėto. Jei pradėtumėte skęsti, kartu plaukiantis žmogus galėtų jums padėti.
•Nesimaudykite per ilgai. Vandens temperatūra net ir šilčiausią dieną yra gerokai žemesnė nei mūsų kūno temperatūra, taigi sušalti yra lengva. Sumažėjus kūno temperatūrai iki kritinės ribos, prasideda hipotermija. Pirmieji šios būklės simptomai – drebėjimas, kalenimas dantimis. Vos tai pajutus, reikia lipti iš vandens, nusišluostyti, apsirengti ir pasistengti sušilti – pabėgioti, pašokinėti ir pan.
•Saugokite mažamečius vaikus. Nepalikite jų prie vandens be priežiūros nė akimirkai. Leiskite jiems maudytis tik su gelbėjimosi liemenėmis, o vaikams iki 5 metų amžiaus užvilkite specialias liemenes, turinčias galvos atramas.
Pripučiami ratai, rankovės yra tik žaislai, o ne gelbėjimosi priemonė.
•Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių. Ypač jeigu nemokate plaukti. Neplaukite toli. Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas. Net gerai mokančiam plaukti sunku įvertinti savo jėgas, todėl dažnai vaikai nuplaukia per toli. Pajutus bent menkiausius nuovargio požymius, reikia nedelsiant plaukti į krantą.
•Neplaukite paskui valtis. Nė nesiartinkite prie jų.
•Stebėkite oro sąlygas. Jeigu artėja audros debesys – lipkite iš vandens. Prasidėjus audrai, lietui tikėtinos ir žaibo iškrovos, o žaibuojant labai pavojinga būti ne tik vandenyje, bet ir krante. Vanduo yra labai geras elektros laidininkas, todėl drėgnas pakrantės smėlis taip pat labai gerai praleidžia elektrą. Žaibui trenkus kur nors netoliese, elektros srovė vandeniu ir drėgnu pakrantės smėliu gali atkeliauti ir mirtinai sužaloti.
Vytautas Kazela