Kovo 16 dieną dėl pandemijos grėsmės paskelbtas karantinas įpareigojo gyventojus laikytis saviizoliacijos, bendravimo, higienos, buvimo namuose ir kitų reikalavimų. Kaip yra paisoma šių naujų taisyklių, kontroliuoja Utenos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai.
Kaip sakė skyriaus vedėja Jovita Strazdienė, reidai ir tikrinimai, ar visos rajone įsikūrusios įmonės ir asmenys laikosi dėl koronaviruso grėsmės įsigaliojusių nurodymų bei draudimų, yra rengiami nuo karantino paskelbimo pradžios. Sunkiausios buvo pirmosios dvi savaitės, per kurias buvo tikrinama, ar nedirba viešojo maitinimo įstaigos, ar jose neaptarnaujami klientai, ar prekybininkai, kioskų, grožio salonų darbuotojai nepažeidžia karantino reikalavimų. Taip pat daug dėmesio buvo skiriama keleivinio transporto, taksi kontrolei bei asmenų elgesiui parkuose ir viešose vietose. Atlikti 297 patikrinimai, kurių metu pareikšta 75 žodinės pastabos karantino reikalavimų nesilaikantiems ūkio subjektų atstovams ir fiziniams asmenims bei išaiškinta teisinė atsakomybė už teisės aktų reikalavimų nesilaikymą.
Nuo kovo 25 d. Viešosios tvarkos skyrius yra atsakingas ir už viešosios tvarkos palaikymą mobiliame koronaviruso patikros punkte, mobilios komandos narių saugumą bei komandos padėjėjo funkcijų vykdymą. Asmenys, atvykę į mobilų punktą su karštosios linijos 1808 siuntimu, privalo griežtai laikytis nurodytos tvarkos bei vykdyti visus skyriaus specialistų ar savanorių nurodymus: atvažiavus į punktą, sustoti prie vartų ir nelipti iš automobilio, neatidaryti langų, padėti matomoje vietoje A4 formato lapą su savo telefono numeriu, pagal kurį yra identifikuojami, taip pat pateikti asmens dokumentą. Tik sutikrinus duomenis su 1808 atsiųsta žinute ir atėjus nustatytam laikui, asmuo, pagal budinčio nurodymus, praleidžiamas iki mobilaus medikų punkto, kur yra paimamas tepinėlis.
Viena iš Viešosios tvarkos skyriaus funkcijų – vykdyti saviizoliacijoje esančių asmenų kontrolę. Tenka konstatuoti, kad ne visi asmenys giežtai laikosi minėtų reikalavimų. Iki šiol yra atlikta 67 saviizoliavusių asmenų patikrinimai, iš jų 7-iems dėl izoliavimosi namuose ar kitoje gyvenamoje vietoje taisyklių pažeidimų surašyti administracinio pažeidimo protokolai pagal Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 45 str.
Visą šventinį Velykų laikotarpį Viešosios tvarkos skyriaus specialistai prižiūrėjo viešąsias miesto ir rajono erdves, taip pat kontroliavo, kaip gyventojai laikosi karantino ir saviizoliacijos sąlygų. Pareigūnai šventiniu metu gyventojams išdalino per 200 veido kaukių. Buvo įspėti 43 asmenys, besibūriavę didesnėse nei 2 asmenų grupėse. Viešą tvarką skyriaus darbuotojams padėjo palaikyti Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai bei savivaldybės seniūnijų seniūnai.
„Vykdydami savo funkcijas šiuo metu taip pat bendradarbiaujame su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamentu, Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru bei plk. Prano Saladžiaus šaulių 9-osios rinktinės šauliais, – sakė Jovita Strazdienė. – Nuoširdžiai dėkojame minėtų įstaigų darbuotojams, pareigūnams, seniūnams už suteiktą pagalbą ir paramą.“
Primename: jei asmeniui nustatytas COVID-19 virusas, saviizoliacija yra GRIEŽTAI PRIVALOMA. Sergantiems asmenims draudžiama palikti izoliacijos patalpas. Nepaisantys šio reikalavimo bus baudžiami įstatymų numatyta tvarka: gresia baudžiamoji byla ir viešieji darbai arba bauda, arba areštas, arba laisvės apribojimas. ANK pakeitimuose, kurie įsigaliojo nuo šių metų balandžio 3 d., numatyta griežtesnė administracinė atsakomybė, taip pat policijos pareigūnams suteikiami įgaliojimai karantino bei ekstremaliosios situacijos metu surašyti administracinių nusižengimų protokolus ir skirti nuobaudas už 45, 46 ir 526 straipsnyje numatytus nusižengimus.
Informuojame, kad ANK 45 str. 4 dalyje numatyta, kad už veikas, sukėlusias pavojų išplisti pavojingoms ar ypač pavojingoms užkrečiamosioms ligoms, padarytas karo, nepaprastosios padėties, mobilizacijos, karantino, riboto karantino metu, taip pat susidarius ekstremaliajai situacijai ar ekstremaliajam įvykiui, jeigu ekstremalioji situacija ar ekstremalusis įvykis kelia pavojų žmonių gyvybei ar sveikatai, užtraukia baudą asmenims nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio penkių šimtų eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo vieno tūkstančio penkių šimtų iki šešių tūkstančių eurų.
Utenos rajono savivaldybės administracijos inf.