Aktualijos

Su ugnele

Vytautas Sabakonis dirba staklininku, CNC operatoriumi UAB „Umega“. Laisvalaikiu groja „Sadūnų“ kaimo kapeloje ir gamina gitaras. Persikvalifikavo gana vėlai. Atėjęs dirbti į „Umegą“ įsisavino modernias stakles ir darbu yra visiškai patenkintas. Koncertuoti, sako, pradėjęs būdamas gal penkerių. Susikonstravo kažką panašaus į gitarą ir grojo. O pirmoji klausytoja buvo babytė. Paskui grota Utenos restorane, Utenos trikotažo“ ansamblyje, džiazuota su tuometiniu legendiniu Utenos muzikantu Rolandu Babraičiu.
Apie pramogų pasaulio žmones turime susidarę stereotipinę ir ne visada teisingą nuomonę: koncertai, repeticijos, bohemiškas gyvenimo būdas. Tačiau tai, ko gero, jau pasenęs modelis. Dabar dažnas muzikantas turi ir darbą, ir asmeninį gyvenimą, ir savo pomėgius.
„Utenio“ skaitytojams siūlome Vytauto Kazelos pokalbį su muzikantu ir gitarų meistru Vytautu Sabakoniu.

Pasakysiu atvirai, man iki šiol neteko kalbinti žmogaus, kuris gamintų muzikos instrumentus. Nors žinau, kad abu „The Rolling Stones“ gitaristai – Roone Wood ir Keith Richards – grojo išeivio iš Lietuvos Antano Kazimiero Žemaičio (Tony Zemaitis) gitaromis. Man tai kažkokia mistikos skraiste apgaubta profesija. Papasakokite plačiau, kokia buvo pradžia, atskleiskite nors dalį šios retos profesijos paslapčių.
Keletą instrumentų išgelbėjau nuo ugnies. Juos jų šeimininkai ruošėsi sudeginti. O aš restauravau, prikėliau naujam gyvenimui. Taip ir užsikabinau. Nelaikau savęs ypatingu meistru. Net Utenoje yra už mane geresnis. Tai – Antanas Snukiškis. Jis labai toli pažengęs, bet mes su juo tarpusavyje nekonkuruojame – jis padeda man, aš padedu jam.
Instrumentą galiu padaryti nuo pačios pradžios. Aš iš šito pomėgio nesistengiu uždirbti. Draugui vieną gitarą restauravau, kitą naują padariau, už tai iš jo gavau stovą būgnams. Savo kapelos draugui esu restauravęs netgi armoniką. Ne, į vidų aš nelindau. Kai dirbau „Utenos trikotaže“, ten dirbo aukštos klasės armonikų meistras Balys Zakarka. Žiūrėdavau, kaip jis dirba. Aukštaitijoje yra daug gerų meistrų. Taip ir turi būti.
Estijoje, vienoje meno mokykloje, yra gaminami muzikos instrumentai. Pažįstu ten dirbantį mokytoją. Jis atsirenka porą gabesnių vaikinukų ir su jais dirba. Šie specialistai visoje Europoje paklausūs. Galėtų ir pas mus būti. Daugiau gal yra tų, kurie dirba su armonikomis. Vilniuje ir Kaune, man atrodo, yra meistrų, gaminančių smuikus, bet tokių vienetai.

Tęsinį skaitykite 2022 02 19 „Utenyje“