Aktualijos

Siūloma medikų mobingo problemą spręsti ribojant vadovų kadencijas

Laisvės frakcijos narė Ieva Pakarklytė Seime registravo pasiūlymą Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo projektui, kurį priėmus valstybės ir savivaldybių biudžetinėse bei viešosiose sveikatos priežiūros įstaigose būtų įvestos vadovų kadencijos, numatant, kad tas pats asmuo negali eiti pareigų daugiau nei dvi kadencijas iš eilės. Šis pasiūlymas – vienas iš būdų spręsti įsisenėjusią mobingo problemą sveikatos apsaugos sistemoje, per pastaruosius metus kainavusią ir jaunų medikų gyvybių.
I. Pakarklytė pažymi, kad emocinio, o kartais net fizinio ar seksualinio smurto ratas medikus įsuka nuo studijų metų, kai studentus baugina ir žemina dėstytojai, bei tęsiasi pradėjus dirbti sveikatos priežiūros įstaigose. Anot parlamentarės, čia įsitvirtinusi hierarchija ir nuožmi konkurencija sukuria dažnai nepakeliamas darbo sąlygas. Seimo narės teigimu, smurtas patiriamas tiek dėl įstaigų, tiek dėl jų padalinių ar filialų vadovų abejingumo, todėl teikiamas pasiūlymas apims abiejų grandžių vadovų kadencijų skaičiaus ribojimą.
„Geriausios“ sovietmečio tradicijos santykius darbe grįsti smurtu sėkmingai tęsiamos ir nepriklausomoje Lietuvoje, perduodamos iš kartos į kartą. Kai patys vadovai kuria smurtinę kultūrą įstaigoje, tai persiduoda ir į žemesnes grandis, o smurtas tampa iškreipta norma visoje sveikatos priežiūros sistemoje. Neribojant vadovų kadencijų skaičiaus, sukuriama tam tikra vadovo neliečiamybė, o valdymui užsitęsiant keliasdešimt metų, mažėja pokyčių tikimybė, taikstomasi su esama situacija“, – teigia Seimo narė.
Anot I. Pakarklytės, ligoninių ir padalinių vadovų kadencijų skaičiaus ribojimas bei rotacija yra vienas iš būdų pradėti keisti susidariusią situaciją. Įvedus rotaciją, įstaigų ir jų padalinių vadovai taps labiau suinteresuoti pasiekti kuo geresnių rezultatų kaupiant patirtį, galinčią būti naudingą jau kitoje gydymo įstaigoje. Manoma, kad naujas vadovas taip pat galės geriau įvertinti situaciją įstaigoje iš šalies bei pritaikyti gerąsias praktikas, veikusias ankstesnėse darbovietėse.
Laisvės frakcijos narė pažymi, kad daugelyje viešojo sektoriaus įstaigų – nuo Valstybės kontrolės, teismų iki švietimo įstaigų – vadovų kadencijų trukmė bei skaičius jau yra ribojama, todėl sveikatos apsaugos įstaigos neturėtų būti išimtis. Be to, sveikatos priežiūros vadovų kadencijų skaičiaus ribojimas, jos nuomone, didins sistemos skaidrumą ir spręs nepotizmo problemą.
Pagal teikiamą siūlymą vienas asmuo negalės vadovauti įstaigai, jos padaliniui ar filialui daugiau nei dvi penkerius metus trunkančias kadencijas iš eilės.
Jadvyga Bieliavska (ELTA)