Aktualijos

Šachmatų klubas „Šachas ir Matas“ kviečia prisijungti

Jau daugiau kaip pusė metų Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje kiekvieną šeštadienį renkasi šachmatų klubas „Šachas ir Matas“. Klubo prezidentas gydytojas Vladislavas Kadleris ir šachmatininkas UAB „Dauniškis ir ko“ direktorius Alvydas Rudokas labai džiaugiasi, kad Utenoje dar gyvuoja jų klubas, tačiau labai norėtų sulaukti naujų narių.
Archeologiniai kasinėjimai rodo, kad šachmatai – labai senas žaidimas, atsiradęs beveik prieš 2000 metų Indijoje. „Šach-mat“ reiškia „valdovas mirė“.
Pasaulyje šachmatai paplito per pastaruosius du šimtmečius ir centru tapo Paryžius ir Londonas. Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos šachmatininkai pradėjo rengti tarpusavyje turnyrus.

Klubo prezidentas gydytojas Vladislavas Kadleris (kairėje) ir šachmatininkas UAB „Dauniškis ir ko“ direktorius Alvydas Rudokas.


XIX a. susiformavo dar keli šachmatų centrai: Vokietijoje, Rusijoje, Austrijoje, Vengrijoje. XIX a. šachmatai išplito po visą Europą. Lietuvoje šachmatais pradėta žaisti apie XVII a. Tuomet tarpusavyje rungtyniavo Lietuvos didikai. 1887 m. Vilniuje buvo įkurtas pirmasis šachmatų būrelis (šachmatų susirinkimas, pagal Peterburgo pavyzdį). Šiuo metu Lietuvos šachmatų meistrai gerai žinomi ir lenkia Europos šachmatų žaidėjus.
„Mūsų klubas susibūrė jau prieš Lietuvos atkūrimą. Keitėsi ir klubo pavadinimas, ir prezidentai, ir žaidėjai. šiuo metu liko gal dešimt aistruolių šachmatininkų, todėl labai norėtume, kad ateitų naujų entuziastų, ypač kviečiame jaunimą, nes klubas po truputį sensta“, – kalbėjo klubo prezidentas.
Šachmatininkai žaidžia ne tik Utenoje, juos kviečia ir kiti klubai, miestai, važiuoja ir į Anykščius, Kupiškį, kartais turnyrai vyksta ir Ukmergėje. Paklausti, kada galima pradėti žaisti šachmatais, ar svarbus amžius, klubo prezidentas Vladislavas ir šachmatininkas Alvydas teigia, kad galima pradėti bet kada, ypač, anot jų, labai gabus ir imlus 10–12 metų jaunimas: vaikai gali būti lygiaverčiai žaidėjai. „Labai patartina žaisti, ypač senatvėje – nesirgsite Alzheimerio liga“, – juokavo šachmatininkai.
Nors ši sporto šaka nėra tokia populiari kaip krepšinis, futbolas, bet keičiantis žaidimo formoms, erdvei ir šachmatai nelieka nuošaly. „Šiandien gali žaisti su viso pasaulio šachmatininkais virtualioje erdvėje, tereikia užsiregistruoti, programa parenka žaidėją pagal tavo lygį ir žaidimas prasideda“, – dalijasi naujovėmis Vladislavas ir Alvydas, kuriems patinka ir tokia žaidimo versija.
Šachmatai – ne tik intelektualus, bet ir draugiškas sportas, todėl šachmatų klubas „Šachas ir Matas“ kviečia ateiti naujus narius šeštadieniais nuo 10 val. į Utenos A. ir M. Miškinių viešąją biblioteką.
Parengė Dainora Narkūnienė