Aktualijos

Po profesinės reabilitacijos – daugiau galimybių grįžti į darbo rinką

Rasa MILERYTĖ. Neįgalūs asmenys, norintys grįžti į darbo rinką, gali dalyvauti profesinės reabilitacijos programoje, kurios metu, pasitelkus socialines, psichologines, reabilitacijos ir kitas priemones, padedama atstatyti darbingumą ir pajėgumą bei įgyti naujų profesinių kompetencijų. Tokia programa vykdoma ir Utenoje. Kaip informavo Užimtumo tarnybos Panevėžio klientų aptarnavimo departamento Utenos skyriaus vedėja Gailutė Pakenė, pernai į profesinę reabilitaciją buvo nukreipti 9 asmenys, o programą baigė, įskaitant asmenis, nukreiptus ir 2018 metais, 14 neįgaliųjų.
Profesinė reabilitacija skirta asmenims, kuriems nustatytas ne didesnis nei 45 procentų darbingumo lygis. Būtina sąlyga – būti registruotiems Užimtumo tarnyboje. Profesinės reabilitacijos programos Utenoje bus teikiamos ir šiemet, tik, kaip informavo G. Pakenė, kol kas dar neįvyko viešieji pirkimai. „Bet žmonių, norinčių pasinaudoti šia paslauga, jau yra“, – sakė vedėja.

Besinaudojantiems šia programa finansuojamos visos išlaidos, įskaitant ir apgyvendinimą, o programos trukmės metu asmenims mokama profesinės reabilitacijos pašalpa. Pagal programą asmenims teikiamos profesinių gebėjimų įvertinimo, profesinio reabilitavimo ir konsultavimo, profesinių gebėjimų atkūrimo arba naujų išugdymo, profesinio mokymo, pagalbos įsidarbinant ir palaikymo darbo vietoje paslaugos.
Pasak G. Pakenės, pasinaudojus profesinės reabilitacijos programa, didėja įsidarbinimo galimybės. „Iš patirties galiu pasakyti, kad baigę programą žmonės greičiau įsidarbina, greičiau randa problemos sprendimo būdą, netgi geba aiškiau įvertinti savo savarankiškumą, sugebėjimą užsiimti vienokia ar kitokia veikla“, – teigė vedėja.
Pasidomėjus, ar programa gali pasinaudoti visi norintys, kurie atitinka kriterijus, skyriaus vedėja sakė, kad yra numatytas vietų skaičius, tačiau kol kas visi norintys uteniškiai galėjo pasinaudoti profesine reabilitacija.
Neradusiems dominančios mokymosi programos Utenoje, sudaromos galimybės mokytis kituose miestuose. Utenos skyriaus vadovė pamena, kad anksčiau yra buvę atvejų, kai uteniškiai važiavo mokytis į Vilnių, tačiau dabar, kaip nurodė pašnekovė, dauguma renkasi mokytis Utenoje.
Uteniškiams, norintiems įgyti naujų profesinių žinių arba atstatyti darbingumą ir pajėgumą, mokymosi paslaugas teikia Utenos regioninis profesinio mokymo centras. Atsižvelgiant į darbingumo lygį ir neįgalumo pobūdį, galima rinktis iš dešimties programų. Neįgalieji, turintys fizinę, jutimo, psichikos ar sutrikusio intelekto negalią, kuriems nustatytas 30–45 proc. darbingumo lygis, gali rinktis prekybos salės darbuotojo, dažytojo, meno dirbinių iš odos gamintojo arba virėjo padėjėjo neformaliojo profesinio mokymo programą.
Turintys fizinę, jutimo arba psichikos negalią asmenys, kuriems nustatytas 30–45 proc. darbingumo lygis, gali įgyti medienos apdirbimo staklininko, apdailininko, virėjo, apskaitininko arba plataus profilio kirpėjo profesinį išsilavinimą.
Žmonėms, turintiems psichikos negalią, kuriems nustatytas 0–25 proc. darbingumo lygis, skirta meno dirbinių iš odos gamintojo mokymo programa. G. Pakenė sakė, kad ši mokymo programa – viena populiariausių.
Iš praėjusiais metais baigusių programą, kaip informavo G. Pakenė, šiuo metu tik trys yra bedarbiai. Darbo vieta jiems kol kas neatsirado, tačiau jie nepaliekami likimo valiai – Užimtumo tarnybos specialistai, patikino vedėja, ir toliau jiems padeda ieškotis darbo. Keturi žmonės kurį laiką dirbo pagal verslo liudijimą, bet šiuo metu yra sustabdę veiklą.
„Šiuo metu šeši žmonės vykdo individualią veiklą, du dirba pagal darbo sutartį, dar vienas žmogus dirba pagal terminuotą darbo sutartį. Yra žmonių, atsisakiusių mūsų paslaugų, bet tokių – vienetai, – sakė G. Pakenė. – Judėjimas vyksta nuolat, šioje programoje dalyvaujantys žmonės suaktyvėja, manau, kad jiems tai labai naudinga.“