Vytautas Kazela
Istorikės dr. Aldonos Vasiliauskienės pavardė gerai žinoma „Utenio“ skaitytojams. Jos darbai „Kai akademikas kunigas Antanas Liuima SJ prabyla“ (2 dalys, 1995), „Arkivyskupo Mečislovo Reinio gyvenimo ir veiklos datos“ (2003), „Monsinjoras Petras Baltuška“ (2011) yra labai svarbūs Utenos kraštui. Daug dr. A. Vasiliauskienės straipsnių paskelbta ir mūsų krašto periodinėje spaudoje.
Istorikė nuo 2001-ųjų pirmoji pradėjo tyrinėti lietuvių ir ukrainiečių istorinius ir kultūrinius ryšius, Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino istoriją, jo veiklą Lietuvoje ir Ukrainoje. Nesuskaičiuojamos valandos, dienos, savaitės, mėnesiai… Istorikės dr. A. Vasiliauskienės mokslo studija „Lietuva–Ukraina: religija, mokslas, kultūra Vilniaus vienuolių bazilijonų veikloje“ – ilgamečio darbo rezultatas – buvo pristatyta Kupiškio viešojoje bibliotekoje. Su renginio programa supažindino Kupiškio viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus.
Mokslo studijos autorė pasidalijo prisiminimais apie kelionėse į Ukrainą sutiktus žmones, apie bendras su kupiškėnais išvykas, organizuotas konferencijas ir kitus renginius. T. Mykalojus (Ruslanas Kozelkivskis OSBM) ir T. Mykalojus (Ruslanas Mykosovskis OSBM) dėkojo A. Vasiliauskienei už unikalios mokslo studijos parengimą, o Lietuvos žmonėms už pagalbą Ukrainai.
Į renginį atvykęs Dusetų Švč. Trejybės parapijos klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas prisiminė Kupiškį, kai dar buvo vikaras, o Krekenavos bazilikos rektorius kun. dr. Gediminas Jankūnas dr. A. Vasiliauskienei atvežė lauktuvių iš Jungtinių Amerikos Valstijų bei visų susirinkusiųjų vardu suteikė palaiminimą ateities darbams. Apie bendradarbiavimą su Vilniaus vienuoliais bazilijonais pranešimus skaitė iš Utenos atvykusi Zita Mackevičienė bei skapiškietė mokytoja Nijolė Bagdonavičienė.
Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas dr. A. Vasiliauskienei įteikė padėką už nuoseklią mokslinę veiklą tyrinėjant lietuvių ir ukrainiečių kultūrinius ir dvasinius ryšius, mokslinių konferencijų organizavimą Kupiškio krašte bei dovanas Kupiškio bibliotekai. O dėkoti tikrai yra už ką – šį kartą bibliotekos knygų fondas pasipildys net 11 fizinių vnt. didelės apimties „Lietuvos valsčių“ serijos leidinių bei kitomis knygomis. Dr. A. Vasiliauskienę sveikino Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jurgita Trifeldienė bei vedėjos pavaduotojas Vytautas Knizikevičius, kiti renginio svečiai. Kupiškio bibliotekos salė pražydo jau simboliu tapusiu saulėgrąžų geltoniu.
Grupelė uteniškių (kunigas Andrius Šukys, Z. Mackevičienė ir šių eilučių autorius) po šio renginio apsilankė Skapiškyje, dr. A.Vasiliauskienės sodyboje, ukainistikos muziejuje. Muziejus po keleto dienų minės dešimtąsias savo gyvavimo metines. Didžiausią ekspozicijos dalį sudaro vertingos ukrainiečių kalba išleistos knygos, mokslo veikalai ir kiti leidiniai. Čia galima pamatyti ir ikonų, statulėlių, ukrainietiškų audinių raštų. Už darbus garsinant Šv. Bazilijaus Didžiojo ordiną, 2001 m. dr. A. Vasiliauskienei įteiktas popiežiaus Jono Pauliaus II lankymosi Ukrainoje atminimui skirtas medalis. Lvovo nacionalinis Ivano Franko universitetas A. Vasiliauskienę apdovanojo jubiliejiniais Taraso Ševčenkos, Ivano Franko, Michailo Gruševskio medaliais. Organizacija „Ukraina – Pasaulis“ 2006 m. jai, pirmajai ne ukrainietei, skyrė aukščiausiąjį apdovanojimą – Aukso žvaigždės ordiną. Ukrainos nacionalinės mokslo akademijos G. S. Skovorodos filosofijos instituto Religijotyros skyrius 2013 m. išrinko ją garbės nare.
Tai pirmoji lietuvė, kurios mokslinė veikla taip aukštai įvertinta Ukrainoje. 2014 m. vienuoliai bazilijonai jai įteikė medalį, skirtą Ukrainos graikų (Rytų) apeigų katalikų bažnyčios išėjimo iš pogrindžio 25-mečiui. A. Vasiliauskienės veikla pažymėta daugiau kaip 200 padėkų ir garbės raštų.
Šiuo metu bene vienintelis toks muziejus Lietuvoje įgauna dar didesnę prasmę ieškant sąsajų tarp Lietuvos ir Ukrainos.
Autoriaus nuotr.