Aktualijos

Priemonės infliacijos pasekmėms švelninti padės tik simboliškai

Genovaitė ŠNUROVA

Negali sakyti, kad Vyriausybė nieko nedaro norėdama nors iš dalies, nors simboliškai sušvelninti infliacijos pasekmes. Netrukus visi senatvės pensininkai gaus 5 proc. padidėjusias pensijas, žadama stiprinti energetinę nepriklausomybę, iš dalies kompensuoti elektros ir dujų kainas, numatytos didesnės išmokos ir šildymo kompensacijos, didesnės šalpos, valstybinės pensijos ir kitos išmokos. Svarbu ir tai, kad didinamas ir neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD) nuo 460 iki 540 eurų. Bet tai, pasak liaudies, būtų tik kompresas ant medinio kojos protezo…

Infliacijos šuoliai įspūdingi
Žinant ar nors įsivaizduojant būsimas elektros energijos kainas, nesudėtinga susiskaičiuoti, kad pensijos padidėjimas 5 proc. padengs (ir tai labai simboliškai) tik skirtumą tarp dabar mokamų pinigų už elektrą ir tos sumos, kurią mokėsime nuo liepos 1 d. O visi kiti kainų šuoliai jau dabar dengiami iš kiekvieno mūsų asmeninės piniginės. Juk negalėjote nepastebėti pabrangusių pieno, mėsos produktų, aliejaus, daržovių, duonos ir pyrago gaminių, netgi druskos. Nemanau, kad tik prieinate prie lentynų su maisto produktais prekybos centre, pasižiūrite, padūsaujate ir nueinate. Žinoma, kad perkate. Gal šiek tiek mažiau, bet vis tiek perkate, nes valgyti reikia.
Ne kažkiek džiaugsmo ir tų žmonių, kurie turi kad ir nedidelį žemės gabalėlį ir patys užsiaugina nors sau (jei lieka, tai ir pardavimui) reikalingą kiekį daržovių, akyse: pabrango sėklos, trąšos, žemės įdirbimas. Džiugina tik tai, kad kai pats užsiaugini, tai tikrai žinai, ką valgai…
Jau panikos varpais skambina ligoninės, nes pabrangus maisto produktams (kai kuriems net iki 70 proc.) už tuos pinigus, kurie numatyti sudarytose sutartyse, neįmanoma išmaitinti ligonių. Ligoninės jau dabar nebežino, ką daryti, nes pinigai senka, o iki metų pabaigos dar labai toli. (Įdomu, ar įkalinimo įstaigose maitinama taip, kaip ligoninėse?)
Žinoma, kainas padidino ir visuomeninio maitinimo įmonės – į jas gali eiti, bet gali ir neiti, jei turi kitokias galimybes pavalgyti.

Tęsinį skaitykite 2022 06 08 „Utenyje“