Aktualijos

Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programa – ir kaimo įmonėms

Vasara baigėsi, bet dar ir dabar nemažai jaunų žmonių gyvena pirmojo darbo Utenos rajono įmonėse įspūdžiais. Įsidarbinti šią vasarą 14–17 m. amžiaus jaunuoliai galėjo pagal Utenos rajono savivaldybės inicijuotą Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programą, kurią administravo Utenos verslo informacijos centras. Sėkmingai veikusi programa šiemet vasaros darbą susirasti padėjo 89 nepilnamečiams, o programa pasinaudojusios įmonės už kiekvieną įdarbintą asmenį gavo iki 400 eurų siekiančias kompensacijas.
Šiais metais startavusia programa pasinaudojo ne tik miesto, bet ir rajono įmonės. Viena tokių – korpusinius baldus Kuktiškių miestelyje gaminanti UAB „Valdeta“. Įmonės direktorius Valentinas Biguzas teigia, jog baldžiaus specialybė visuomet išliks paklausi, nes baldai buvo ir bus reikalingi visur: namuose, darbe, viešosiose erdvėse.
Vasarą, kai padidėjo įmonės gamybos apimtys, „Valdeta“ ieškojo papildomų rankų. Deja, kaime rasti papildomos darbo jėgos nėra lengva, todėl sužinojęs, jog galima pasinaudoti programos teikiamomis galimybėmis, direktorius nusprendė įdarbinti vietinį vaikiną, 17-metį Aleksą Dičių. Adolfo Šapokos gimnazijos auklėtiniui tai buvo puiki savęs išbandymo proga.
„Dirbti yra lengviau, nei krimsti mokslus gimnazijoje, – juokavo Aleksas. Ir surimtėjęs pasakojo: – Dirbau baldų surinkėjo padėjėju. Mano pagrindinė užduotis – padėti apdoroti visus produktus: laminuoti, kantuoti, gręžti skylutes, susukti korpusines detales, montuoti bėgelius. Darbas prasidėdavo anksti – 7 valandą. Užduočių kiekvieną dieną būdavo vis kitokių, tad laiko nuobodžiauti nelikdavo. Kolektyvas draugiškas, dažnai juokaudavom, dirbti tikrai nebuvo nuobodu. Kartais, kai spausdavo užsakymas, dirbti tekdavo daug ir greitai, bet man tai patiko.“
Aleksui įsidarbinti baldų įmonėje padėjo bendras jo ir direktoriaus pomėgis – meilė motociklams. V. Biguzas ir Aleksas susitiko, pasikalbėjo, direktorius pasiūlė vaikinui vasarą padirbėti ir šis sutiko. Aleksas džiaugiasi – suderinti vasaros atostogas su darbu jam pavyko. „Nemažai mano draugų vasarą dirbo ir dabar jau gali palyginti darbą ir mokyklą. Visi įgavome geros patirties, galime pasvarstyti, ką veiksime po dvyliktos klasės, kokie darbai mums sekasi. Ar susiesiu savo ateitį su baldžiaus profesija? Nemanau, tačiau niekada nesakau „niekada“. Norėčiau studijuoti universitete, įsigyti transporto inžinieriaus specialybę“, – pasakojo vaikinas.
UAB „Valdeta“, kaip sakė V. Biguzas, kasmet susiduria su darbuotojų trūkumu. Iš Utenos verslo informacijos centro sužinojęs apie galimybę pasinaudoti Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programa bei į darbą priimti nepilnametį jaunuolį, įmonės direktorius teigė jau iškart numatęs vaikiną, kuriam galėtų pasiūlyti padirbėti vasarą.
„Aleksą pažįstu gerai, be to, mes turime patirties dirbti su jaunais žmonėmis. Svarbiausia – kad jų būtų. Jauni žmonės ateina su dideliu noru dirbti ir užsidirbti. Svarbu tesėti pažadus ir to noro neužgesinti, – kalbėjo direktorius. – Juoba kad Kuktiškėse surasti naujų darbuotojų – didžiulė problema. Mūsų miestelyje vidutinis gyventojų amžius – 65 metai. Anksčiau į pagalbą pasitelkdavome Utenos regioninio profesinio mokymo centro auklėtinius, sudarydavome jiems galimybes atlikti praktiką. Kasmet turėdavome po 3–4 tokius praktikantus. Pastaruosius dvejus metus visai neturime ką pakviesti – daugelį jų suvilioja užsienis.“
Į klausimą, ar praverčia jaunuoliui žinios, įgytos pirmajame darbe, V. Biguzas atsakė, kad pirmasis darbas yra puiki praktika. Tai naudinga visiems: ir darbdaviui, ir jaunam žmogui. Deja, dažnai darbdaviai jaunų žmonių nenori priimti dėl darbo saugos sąlygų, kurios riboja nepilnamečių darbą. Bet dabar situacija taisosi. Tad, jei kitąmet Jaunimo integracijos į darbo rinką skatinimo programa bus tęsiama, į darbą nepilnametis tikrai bus priimtas. „Priimtume ir dabar. Tegu tik ateina“, – juokavo direktorius.
Utenos rajono savivaldybės administracija