Aktualijos

Pirmoji vasaros mugė: ribotas dalyvių skaičius ir saulės pabijoję pirkėjai

Rasa MILERYTĖ. Mugių sezonas įsibėgėja. Prieš dvi savaites rankų darbo gaminių, ūkininkų produkcijos buvo galima įsigyti mugėje prie Utenos kultūros centro, o birželio 6 d. pirmoji vasaros mugė vyko Utenio aikštėje. Čia buvo prekiaujama išskirtinai lietuviška produkcija. Tiesa, nors iš užsienio atsisiųstų papuošalų prekeiviai mėgsta tikinti prekiaujantys savo rankų darbo gaminiais, sekmadienį užsienietiškų blizgučių mugėje iš tiesų nebuvo matyti.
Prie tokių mugių kaip sekmadieninė teks priprasti. Žmonės įpratę prie mugių šurmulio, prekeivių ir klientų gausos – šių dalykų nebuvo matyti. Prekiautojų skaičius buvo griežtai ribojamas ir kai kurie prekeiviai sakė, kad vos spėjo rezervuoti paskutines likusias vietas. Pirkėjų sekmadienio vidurdienį irgi nebuvo itin daug – matyt, baiminosi kepinančios saulės. O Utenio aikštės erdvės atrodė neišnaudotos. Įprastai per muges prekeiviams leidžiama įsikurti ir toje aikštės dalyje, kurioje sustatyti suoliukai ir veikia fontanas, o sekmadienį buvo leista įsikurti tik nedidelėje aikštės dalyje.
Sekmadienį mugėje „Pagaminta Lietuvoje“ buvo galima įsigyti rankų darbo papuošalų, duonos gaminių, drabužių, saldėsių, prieskonių, natūralių kosmetikos ir higienos produktų, namų dekoro elementų, galanterijos prekių.
Kalbinti prekeiviai sakė pasiilgę gyvų susitikimų su klientais ir, nors nuotaika nesiskundė, atkreipė dėmesį, kad žmonių, bent iš ryto, nėra tiek, kiek tikėjosi.


Pačiame mugės centre po nuo saulės saugančiu skėčiu – originalūs panevėžietės Dainos Morkuvienės kurti papuošalai iš jūros akmenukų. Kūrėja pasakojo, kad akmenukus renka pati, jų visiškai neapdirba, tik išpiešia. Ornamentai, kuriais papuošti akmenukai, primena senosios baltų kultūros ženklus.
„Mane žavi nuostabi Lietuvos gamta ir jos žemiškos spalvos, todėl ir šiuos papuošalus gaminti patinka, – sakė talentinga panevėžietė, kuri gaminius iš jūros išskalautų akmenukų gaminti spontaniškai pradėjo prieš trejus metus. – Gera matyti, kad žmonės prie mano palapinės prieina su šypsena, tada ir pačiai auga sparnai.“
D. Morkuvienė iš Baltijos jūros dovanų kuria auskarus, apyrankes, sages, stiklinius atvirukus, padėkliukus ir kitokius rankdarbius. Pašnekovė sako, kad per karantiną labai trūko išėjimo į žmones, tačiau tą laiką išnaudojo papuošalų gamybai.
„Ir finansiškai tas laikas labai paveikė. Bet ką darysi, reikia prisitaikyti prie sąlygų. Tik kad sunku patekti į muges – jų nėra daug, o dalyvių skaičius ribojamas“, – tokios patirtys temdė gerą nuotaiką. Kūrėja sako karantino metu su savo dirbiniais persikėlusi į internetinę erdvę, tačiau tai nėra labai pelninga, nes, norint pritraukti pirkėjų, reikia daug investuoti į reklamą. Panevėžietę šią vasarą tikrai bus galima sutikti Radviliškyje vyksiančioje mugėje, taip pat ji planuoja dalyvauti mugėse Kėdainiuose ir Juodkrantėje.
Apie tai, kad šiuo metu sudėtinga patekti į muges, pasakojo ir dar dvi prekeivės, kaistančios po karšta birželio saule. „Pažiūrėjom oro prognozes, lietaus nežadėjo, tad nepasiėmėm nei palapinės, nei skėčio“, – sakė iš Vilniaus atvykusios Inga Čečkova ir Irena Daugirdaitė.
I. Čečkova prekiauja rankų darbo muilu. Tuo užsiima jau dvejus metus, o Utenoje su savo gaminiais lankosi jau ketvirtą kartą. „Paskutinis kartas, kai lankiausi mugėje, buvo praėjusių metų Kaziuko mugė, o tada prasidėjo karantinas ir viskas sustojo, – pasakojo vilnietė. – Bet patys pirmieji metai mugėse buvo labai intensyvūs, važiuodavau visur, kur tik buvo galima.“
I. Čečkova teigė pasiilgusi mugių, tačiau šiemet kitų išvykų neplanuojanti, nes daugelis mugių sutampa su svarbiomis šeimos šventėmis: „Bet jei atsiras kažkokių naujų ir laikas man bus tinkamas, būtinai registruosiuosi.“
Pašnekovė sakė nesistebinti, kad mugėje Utenoje tiek mažai prekiautojų: pasak moters, vietos į mugę išgraibstytos akimirksniu. „Buvo labai daug norinčių dalyvauti, daug kas nepakliuvo. Mačiau, kad, vos paskelbus registraciją, vietų neliko per dvi minutes“, – tikino rankų darbo muilu prekiaujanti vilnietė.
I. Čečkova į Uteną atvyko ne viena: prisijungti pakvietė bičiulę, iš tvirtų siūlų neriančią įvairiaspalvius dėklus, skirtus įvairiems daiktams susidėti. „Man tai – pirmoji mugė. Tokius dėklus neriu jau kurį laiką, pirmiausia juos nėriau draugams. Pasiūlė dalyvauti mugėje ir pamaniau, kad būtų smagu nuvykti toliau už namų durų“, – kalbėjo gerai nusiteikusi I. Daugirdaitė.
Moteris sakė, kad šie dėklai visų pirma padėjo sukurti tvarką savo pačios namuose: į juos galima sudėti tiek visiškai smulkius, tiek ir didesnius daiktus, dėklai patogūs naudoti virtuvėje, vonioje ir kitose namų erdvėse.
„Nuotaika labai smagi, žmonės prieina, domisi, o ko daugiau reikia?“ – I. Daugirdaitė tikino nenusivylusi savo pirmąja išvyka į mugę.
V. Kazelos nuotr.