Aktualijos

Pasakojimas apie Salų dvarą ir keli nelinksmi pamintijimai

Vytautas KAZELA. Į kokį dvarą galima nukeliauti iš Utenos, jei turi tik pusdienį laiko? Tuo labiau jei daugelis dvarų jau aplankyti. Ieškau netoliese aplinkiniuose rajonuose esančių dvarų. Naujasodžio dvare (Molėtų r.) jau būta, netgi šventė švęsta. Čiulų mediniame dvarelyje taip pat buvau, kai jis buvo pradėtas rekonstruoti. Anykščių rajone buvau rekonstruotame Burbiškio dvare ir teberekonstruojamame Svėdasų dvare. Dar kiek pavažiavus Panevėžio plentu – puikus medinis Adomynės dvaras. Rokiškio rajone mačiau daug dvarų – Rokiškio, Ilzenbergo, Onuškio. Arčiausiai nuo Utenos mano dar nepažintas Salų dvaras. Per Svėdasus, Kamajus į Salas viso labo 50 kilometrų.
Atvažiuoju į Salas ir suprantu, kad tai ne šiaip sau vietovardis. Į kaimą galima patekti tiktai tiltu arba… valtimi. Miestelis yra įsikūręs Dviragio ežero saloje, kurią su krantu jungia tiltai ir kelio pylimas. Pažvelgus iš paukščio skrydžio, aiškiai matyti, kad šio miestelio kontūrai atkartoja Lietuvos žemėlapio kontūrus. Salos – tikrai sena gyvenvietė: jau XV a. ji priklausė didikams Kęsgailoms, pasižymėjusiems kaip Vytauto Didžiojo rėmėjai ir bendražygiai. Šios giminės atstovas karvedys Mykolas Kęsgaila vedė karių pulkus į Žalgirio mūšį.
Vėliau Salos tapo Radvilų valda. Salas šiai įtakingai giminei XVI a. dovanojo Lenkijos karalius ir LDK didysis kunigaikštis Žygimantas Senasis. 1561 m. kovo 5 d. – šią dieną reikėtų laikyti Salų miestelio pradžia – Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas Jeronimui Sieniavskiui suteikia privilegiją dėl miesto įkūrimo. Taip pat Salų savininkui suteikiama teisė nustatyti turgaus dienas ir įsteigti karčemas su pajamomis Salų dvarui. Salų valda neilgai išlieka Sieniavskių rankose. (Tęsinys 2022 08 06 laikraštyje)