Aktualijos

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė – pirmą kartą Utenoje

Rasa MILERYTĖ. Šeštadienį, gegužės 14 d., Utenoje buvo minima Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė. Gilias tradicijas turinti šventė Utenoje buvo minima pirmą kartą. Tądien Utenos kultūros centro aikštėje veikė karinis miestelis, o sveikinimo žodžius tarė svarbiausi valstybės vadovai.
Šventė pradėta minėti tarpukariu
Karių ir visuomeninių organizacijų iniciatyva ši šventė pirmą kartą buvo surengta 1935 m. Atkūrus nepriklausomybę tradicija buvo tęsiama ir šventė rengiama trečiąjį gegužės savaitgalį vis kitame šalies mieste. Gilias tradicijas turinti šventė jau yra minėta Vilniuje ir Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje, Marijampolėje, Alytuje, Panevėžyje, Tauragėje, Lazdijuose, Varėnoje.
Organizuoti šventę Utenoje nuspręsta atsižvelgiant į tai, kad čia yra mažiausiai Lietuvos kariuomenės dalinių, tad ir mažiau galimybių pažinti kariuomenę ir karius.
Mišios ir naujų šaulių priesaika
Šventės minėjimas mūsų mieste prasidėjo šv. mišiomis už Lietuvos partizanus ir Laisvės gynėjus. Po mišių Utenio aikštėje priesaiką tarnauti tėvynei davė nauji Šaulių sąjungos nariai. Po to uteniškiai kartu su Lietuvos kariuomenės padaliniais ir šauliais žygiavo iškilmingoje eisenoje į Utenos kultūros centro aikštę.
Čia vyko Lietuvos valstybės, istorinės, Ukrainos, ES ir NATO vėliavų pakėlimo ceremonija. Skambėjo Lietuvos kariuomenės orkestro kūriniai (kapelmeisteris – majoras Egidijus Ališauskas). Pagerbiant kovojančią Ukrainą nuskambėjo ir daina, tapusi šalies kovos himnu, „Šablia – Brattja Ukrainci“.
Pasveikino NATO naikintuvai

Sveikinimo skrydį susirinkusiemss padovanojo NATO Baltijos regiono oro erdvę saugantys Čekijos Respublikos ir Belgijos Karalystės karinių oro pajėgų naikintuvai. NATO šalys Lietuvos padangėje patruliuoja nuo 2004 m. kovo 29 d., kai Lietuva kartu su Latvija ir Estija tapo NATO narėmis. Belgijos Karalystė buvo pirmoji NATO narė, atsiuntusi savo naikintuvus į Lietuvą. Nuo to laiko NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdė jau 17 šalių sąjungininkių.
Uteniškiams ir miesto svečiams buvo pristatyta Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos parodomoji programa, vadinamoji defilė. Tai – tradicinis karinių ceremonijų ir paradų akcentas, kai, kariams vykdant sinchronizuotus rikiuotės veiksmus su ginklu, yra atliekamos iškilmingos pagarbos salvės. Garbės kuopa kasmet parengia naują programą ir pirmą kartą ją viešai pristato būtent šios šventės metu.


Šventėje – ir Prezidentas
Šventės proga į Uteną atvyko ir susirinkusiuosius sveikino Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Kalbėdamas šalies vadovas prisiminė ankstesnius savo vizitus į Uteną ir sakė, kad čia visada jaučia artimą ryšį su žmonėmis ir žmonių pasididžiavimą savo valstybe ir jos kariais. Prezidentas džiaugėsi, kad uteniškiai turi galimybę susipažinti su karine technika, pasiruošusia saugoti šalies valstybingumą.
„Šiandien NATO kaip organizacija yra stipri kaip niekada. Šiandien kaip niekada gerai mes suvokiame jos reikšmę. Matydami tai, kas vyksta Ukrainoje ir kaip narsiai Ukrainos didvyriai kovoja už savo laisvę, mes sakome: „Jie kovoja ne tik už savo laisvę, jie kovoja ir už mūsų, ir už viso demokratinio pasaulio laisvę.“ Ši diena yra ne tik mūsų pasidžiavimo mūsų kariuomene diena, bet taip pat ir mūsų pasididžiavimo ir žavėjimosi mūsų partizanais ir laisvės kovotojais diena. Štai kodėl džiaugiuosi, kad jaunimas turi galimybę keliauti partizanų takais, susipažinti su ta didžiąja auka, kurią jie sudėjo ant tėvynės meilės aukuro. Šiandien aš visiškai neabejoju, kad tiek kariai, kurie pagal savo profesiją yra pasišventę ginti tėvynę, tiek ir plačioji visuomenė susitelks, jeigu to reiks“, – kalbėjo prezidentas.


Sveikino kiti garbūs svečiai

Uteniškius ir miesto svečius taip pat pasveikino Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys, krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, Utenos rajono meras Alvydas Katinas.
„Lietuvos kariuomenei šis regionas primena Nepriklausomybės kovų epizodus. Istorija yra tai, iš ko mokomės. Ji linkusi atsikartoti. Bet privalome įvertinti, kur esame šiandien. O šiandien esame stipriausio gynybinio Aljanso nariai. Ačiū už palaikymą ir pasitikėjimą“, – kalbėjoLietuvos kariuomenės vadas V. Rupšys.
Jis Utenos merui A. Katinui ir Utenos kultūros centro vadovui E. Druskinui įteikė simbolinę dovaną – auksinę kulkos tūtą.
„Karas Ukrainoje mums labai aiškiai dar kartą parodė, kokia svarbi ir reikšminga yra kariuomenės ir visuomenės vienybė. Tik turėdami tvirtą kariuomenės ryšį su neabejingais mūsų piliečiais, jų palaikymą ir paramą, mes šiandien galime stiprinti valstybės gynybos pamatus“, – sakė krašto apsaugos ministras A. Anušauskas.
Utenos rajono savivaldybės meras A. Katinas, kreipdamasis tiek į valstybės vadovus, tiek į uteniškius ir miesto svečius, sakė: „Vienybė yra svarbi visuomet ir visur. Ji svarbi visose gyvenimo srityse. Tai, kai kalba eina apie tėvynės ir jos žmonių saugumą, vienybė iš labai svarbios vertybės tampa gyvybiškai būtina vertybe. Štai kodėl šiandien man belieka pasidžiaugti, kad šios vienybės dienos rengėjai pasirinko būtent Uteną, ir palinkėti visiems gražios šventės ir turiningos dienos.“
Karinės technikos paroda
Visą dieną Kultūros centro aiškštėje veikė karinis miestelis, kuriame buvo galima susitikti ir pasikalbėti su Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų iš Jungtinių Amerikos valstijų kariais, NATO priešakinių pajėgų atstovais iš Norvegijos ir Didžiosios Britanijos – Jungtinių ekspedicinių pajėgų sraigtasparnio įgula. Žmonės galėjo apžiūrėti naujausią Lietuvos kariuomenės pėstininkų kovos mašiną „Vilkas“, savaeigę lauko artilerijos haubicą „PzH 2000“, šarvuotį „M-113“, šarvuotąjį kovinės paramos visureigį JLTV, prieštankinį raketų kompleksą „Javelin“ ir kitą karinę techniką. Kiekvienas turėjo galimybę pabendrauti su kariais, užduoti rūpimus klausimus apie kariuomenę, išgirsti įdomių pasakojimų apie ginkluotę.
Lankytojų dėmesio susilaukė Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo koncertas su solistais Egle Jakštyte ir Jurgiu Brūzga. Dieną vyko žaidybinės kliūtys ir parodomosios karinės užduotys, o daugiausiai dėmesio susilaukė karinės gelbėjimo operacijos inscenizacija, kurią atliko Karinių oro pajėgų sraigtasparnio „Dauphin“ įgula.
Autorės nuotr.