Aktualijos

Onkologinių ligonių asociacijos „Vilties kelias“ veiklos įgauna pagreitį

Rasa MILERYTĖ. 2019-ųjų balandį Utenoje įkurta onkologinių ligonių asociacija „Vilties kelias“ veiklą pradėjo teturėdama didelių ambicijų palengvinti onkologinėmis ligomis sergančių pacientų ir jų artimųjų gyvenimą, o šiandien jau džiaugiasi ne vienu nuveiktu darbu ir planuoja būsimus. Asociacijos įkūrėja Stanislava Mickevičienė pasakojo apie iki metų pabaigos planuojamus įgyvendinti projektus, visiškai įrengtas patalpas, kuriose asociacijos nariai renkasi pasikalbėti apie jiems aktualius dalykus ir pasidalyti patirtimi, ir vylėsi, kad onkologiniai pacientai aktyviai naudosis „Vilties kelio“ teikiamomis paslaugomis.
Kartu – lengviau
S. Mickevičienė pasakojo, kad asociacija „Vilties kelias“ įkurta tam, jog onkologiniai ligoniai turėtų su kuo pasikalbėti, galėtų dalytis patirtimi ir palaikyti vieni kitus. Paguodą ir pagalbą čia gali rasti ir onkologinėmis ligomis sergančių žmonių artimieji.
Šiandien organizacija vienija 33 narius, maždaug 15 iš jų – itin aktyvūs: lankosi visuose susirinkimuose, dalyvauja susitikimuose su įvairiais lektoriais ir yra pasiryžę padėti likimo broliams ir seserims. Kasmėnesiniuose „Vilties kelio“ susitikimuose paprastai dalyvauja ir psichologas.
S. Mickevičienė džiaugėsi, kad asociacijos nariai pagaliau turi vietą, kurioje gali rinktis, – Utenos „Rotary“ klubo pastangomis buvo suremontuotos savivaldybės išnuomotos patalpos, esančios J. Basanavičiaus gatvėje, prie Sporto mokyklos.
„Mums skirtas kabinetas buvo apleistas – apiplyšę tapetai, sugadintas parketas, beveik nebuvo baldų, – pasakojo S. Mickevičienė. – O šiandien jis jau visiškai tinkamas naudoti. Renkamės kartą per mėnesį, pirmą mėnesio pirmadienį, ir dažniausiai užsisėdime iki išnaktų – tiek daug temų turime. Remontas mums visiškai nieko nekainavo, tai džiugina, nes neturime daug lėšų. Utenos „Rotary“ klubas viskuo pasirūpino ir mums padovanojo jau sutvarkyto kabineto raktus.“
Taip pat rotariečiai, pasakojo S. Mickevičienė, padėjo įsigyti reikiamus baldus: rašomąjį stalą, 20 kėdžių, staliukus darbui, spinteles dokumentams. Klubo pastangomis asociacija įsigijo ir spausdintuvą bei skaitytuvą. Iš savivaldybės skirtų lėšų „Vilties kelias“ nusipirko telefoną ir kompiuterį, liko šiek tiek pinigų komunaliniams mokesčiams mokėti.
„Onkologiniams ligoniams lengviau, kai galime susiburti. Kai pasikalbi, išsikalbi, pasidaro lengviau. Džiaugiamės, kad turim galimybę bendrauti“, – kalbėjo pašnekovė.
Svarbu neužsisklęsti
Plačiau pasidomėjus „Vilties kelio“ vykdoma veikla, S. Mickevčienė pasakojo, kad šiuo metu asociacija pradeda įgyvendinti du savivaldybės remiamus projektus: „Sveikti kartu lengviau“ ir „Bendruomeniškumo kultūros įtaka sergant onkologinėmis ligomis“.
Vykdant projektą „Sveikti kartu lengviau“ onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams bus sudaryta galimybė nemokamai kreiptis konsultacijos į psichologą. Konsultacijos galės vykti tiek gyvai, tiek nuotoliniu būdu. Jei žmonės pageidaus, konsultacija galės būti anonimiška. Taip pat yra idėja organizuoti bendras konsultacijas, kai pas psichologą vienu metu ateina keli žmonės ir vyksta tarpusavio diskusija.
„Žmogus, sužinojęs apie onkologinę ligą, išgyvena daug neigiamų emocijų. Labai svarbu apie tai su kažkuo pasikalbėti, bet ne visi turi tokią galimybę. Kai kurie yra vieniši, kiti nenori apie tai kalbėti su artimaisiais. Kartais kalbėti per atstumą lengviau. Būna, man kartais naktį skambina žmonės ir verkia, sako, kad jiems trūksta palaikymo, supratimo“, – kalbėjo „Vilties kelio“ įkūrėja.
Pasak S. Mickevičienės, sergančios onkologine liga jau vienuolika metų, neišsakytos baimės, nerimas ima slėgti dar labiau, todėl bendrauti su psichologais labai svarbu. Konsultacijų kreiptis galės ir onkologinių pacientų artimieji, projektas bus vykdomas iki gruodžio 20 d.
Projekto „Bendruomeniškumo kultūros įtaka sergant onkologinėmis ligomis“ metu „Vilties kelio“ nariai ir kiti ligoniai bei jų artimieji bus pakviesti į muzikinį renginį, taip pat projekto metu viešojoje erdvėje bus dalijamasi onkologinių pacientų istorijomis apie tai, kaip jiems pavyko įveikti ligą.
„Mūsų asociacijai priklauso daug nuostabių žmonių. Yra moteris, kuri jau septyniolika metų gyvena su tokia diagnoze. Kitas žmogus šešerius metus bando įveikti ketvirtos stadijos žarnyno vėžį. Tokių žmonių daug. Ir jie net sirgdami nenutraukia savo veiklų, be to, padeda kitiems. Kiekviena tokia istorija yra viltis ligoniui, kad ir jam pavyks išsikapstyti“, – sakė pašnekovė.
Šie savivaldybės finansuoti projektai – tik dalis asociacijos „Vilties kelias“ veiklų. Asociacija organizuoja susitikimus su įvairių sričių lektoriais, kurie dalijasi patirtimi ir žiniomis apie tai, kaip kovoti su onkologine liga.