Aktualijos

Nenorime daugiau aukų, norime gyventi savo gyvenimus kartu!

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad kasmet trečiąjį lapkričio sekmadienį minima Pasaulinė diena žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti. 2021 metais ji minima lapkričio 21 d. Šių metų Pasaulinės dienos žuvusiesiems keliuose atminti šūkis – nenorime daugiau aukų, norime gyventi savo gyvenimus kartu!
2005 m. Jungtinės Tautos ir Pasaulio sveikatos organizacija, siekdamos atkreipti dėmesį į kasdien eismo įvykiuose patiriamas aukas, priėmė rezoliuciją, kuria kreiptasi į šalių vyriausybes, kad kiekvienais metais lapkričio trečiasis sekmadienis būtų skirtas žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, ši diena minima kasmet. Ji skiriama atminti milijonams žuvusiųjų bei nukentėjusiųjų pasaulio keliuose, užjausti jų artimuosius, šeimas, draugus ir bendruomenes.Tai diena, kai galime išreikšti dėkingumą įvykio metu pagalbą teikiančioms tarnyboms, prisiminti kainą, kurią sumoka nukentėjusios šeimos, bendruomenės ir valstybės, ieškoti ir siekti, kad būtų įgyvendintos patikimos prevencinės priemonės, kurios padėtų išvengti mirčių ir sužalojimų keliuose. Šiais metais ypač norima atkreipti dėmesį į eismo greičio mažinimo keliuose reikšmę. Ši priemonė ypač veiksminga, siekiant išvengti daugelio mirčių ir sunkių sužalojimų, pirmiausia pėsčiųjų ir kitų pažeidžiamiausių eismo dalyvių: vaikų, pagyvenusių ar žmonių su negalia.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl eismo įvykių keliuose pasaulyje kasmet žūsta apie 1,35 mln. žmonių. Daugiau nei 90 proc. mirtinų eismo įvykių įvyksta žemo ir vidutinio ekonominio išsivystymo šalyse ir šie įvykiai yra pagrindinė 5–29 metų amžiaus vaikų ir jaunų žmonių mirties priežastis. PSO Europos regione kasmet dėl kelių eismo įvykių prarandama daugiau nei 800 tūkst. gyvybių. Kasdien šiame regione žūsta vidutiniškai 221 žmogus, tūkstančiai sužalojami ar tampa neįgalūs. Didžiausią žuvusių eismo dalyvių dalį (per 40 proc.) sudaro pėstieji (25 proc.), dviratininkai (5 proc.) ir motociklininkai (11 proc.).
Netekčių keliuose neišvengiama ir Lietuvoje. 2020 metais keliuose žuvo 176, sužeisti 3193 žmonės. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, šiais metais per dešimt mėnesių Lietuvoje įvyko 2465 eismo įvykiai, kuriuose sužeisti 2827, žuvo 122 žmonės. Pagrindinė visų eismo įvykių, kurių metu žuvo žmonės 2021 m. sausio–spalio mėn., priežastis – nepasirinktas saugus važiavimo greitis arba viršytas leistinas greitis. Ir ši priežastis lemia 54 proc. visų eismo įvykių, kurių metu žuvo žmonės.
Pagrindiniai Pasaulinės dienos žuvusiesiems keliuose atminti siekiniai – atminti, paremti ir veikti (angl. Remember. Support. Act). Šie, 2021 metai, taip pat žymi ir naujojo Saugaus eismo keliuose veiksmų dešimtmečio 2021–2030 m. pradžią. Taigi, minima Pasaulinė diena žuvusiesiems keliuose atminti turi labai svarbų vaidmenį – išryškinti priežastis, dėl kurių reikia imtis veiksmų per ateinantį dešimtmetį, kad būtų pasiektas pagrindinis veiksmų plano tikslas – iki 2030 metų 50 proc. sumažinti mirčių ir sužalojimų keliuose skaičių.
Parengė Aida Laukaitienė
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokymo skyriaus
visuomenės sveikatos specialistė