Aktualijos

Utenoje lankėsi ministrė Monika Navickienė

Rasa MILERYTĖ. Lapkričio 19 d. Utenoje lankėsi Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė ir jos komanda – patarėjai Tomas Kavaliauskas, Martynas Šiurkus bei Horizontalios politikos ir projektų valdymo grupės vadovė Daina Urbonaitienė. Ministrė į Uteną atvyko Seimo nario Edmundo Pupinio kvietimu ir visą dieną bendravo su įvairių įstaigų atstovais, atsakinėjo į juos dominančius klausimus.
Susitikime su Utenos rajono savivaldybės socialinių įstaigų vadovais ir personalu ministrė pasveikino Utenos socialinių paslaugų centro vadovę Danguolę Mačionytę ir pasidžiaugė, kad šio centro teikiamos paslaugos įvertintos tarptautiniu sertifikatu, o socialinės srities darbuotojams padėkojo už atsakingą darbą per pandemiją.
Pristatydama Vyriausybės programą socialinės apsaugos ir darbo ministrė pirmiausia akcentavo skurdo mažinimo problemą ir pastangas bei būdus, kurių artimiausiu metu numatoma imtis. Pagrindinės tam skirtos priemonės – nuo kitų metų augsiantis minimalus mėnesinis atlyginimas, pensijų didinimas ir vienišų asmenų išmoka.
„Nepriklausoma valstybė esame jau daug metų, o skurdo rizikos rodikliai yra tokie, kokie nedaro mums garbės, – sakė ministrė. – Skurdo riziką ypač patiria vieniši pagyvenę žmonės. Su tuo būtina kažką daryti, nes visos kitos priemonės neįveikia esminių skurdo problemų, kada žmogus negali apmokėti mokesčių, nusipirkti vaistų ir maisto.“
Ministrė plačiau pristatė pensijų reformą. Pagal naują pensijų indeksavimo sistemą didesnę pensijos dalį turėtų sudaryti ne bazinė nekintanti dalis, o individuali pensijos dalis. tai reiškia, kad pensijos dydis labiau priklausys nuo turimo darbo stažo ir sumokėtų mokesčių.
„Nauja pensijų indeksavimo sistema leis pensijas didinti sparčiau, o kartu siūlomi pensijos apskaičiavimo pakeitimai leis pensijas padidinti ir tiems, kurie dėl įvairių gyvenimo aplinkybių negalėjo sukaupti daugiau stažo: prižiūrėjo artimuosius, augino vaikus, ilgesnį laiką negalėjo rasti darbo ir gauna mažiausias pensijas“, – sakė ministrė.
Taip pat ministrė M. Navickienė kalbėjo apie būtinybę keisti Užimtumo tarnybos modelį. Pasak ministrės, reikėtų Užimtumo tarnybą perorientuoti taip, kad žmonės į ją eitų ne dėl bedarbio išmokos ir socialinių garantijų, o iš tiesų norėdami susirasti darbą. Kalbėta ir apie tai, kad reikia griežtesnių sankcijų žmonėms, kurie užsiregistruoja Užimtumo tarnyboje, o vėliau paaiškėja, kad dirba šešėlyje.
Ministrė atsakė į Utenos socialinės srities specialistų klausimus. Specialistai domėjosi įvairių paslaugų finansavimo galimybėmis ir išsakė mintį, kad galbūt Utenoje reikėtų neįgaliųjų reikalų koordinatoriaus. Ministrė M. Navickienė patvirtino, kad toks koordinatorius padėtų geriau suprasti neįgaliųjų problemas ir efektyviau jas spręsti.
Po pokalbių su socialinių įstaigų vadovais ir personalu ministrė susitiko su Utenos trečiojo amžiaus universiteto bendruomene, Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro vadovais ir personalu, Utenos socialinės globos namų vadovais ir personalu bei apsilankė VšĮ Krizių centre „Angelų pieva“.
Autorės nuotr.