Aktualijos

Miesto šventė yra ir miesto veidas

Vytautas KAZELA. Tokie jau mes esame – neretai tą patį tekstą skaitome kitaip. Šį kartą Utenos miesto programą skaitome kartu su Utenos kultūros centro direktoriumi Eriku Druskinu.
Atsivertę jubiliejinės Utenos miesto šventės programą matome labai daug renginių. Šiais metais tų renginių yra tris ar net keturis kartus daugiau nei įprastai. Mes, specialiai, numatėme atskiras dienas, kad sutalpintume įvairias miesto kultūros įstaigas, įvairias bendruomenes. Miestelėnai ir miesto svečiai turi pamatyti, kokie mes gražūs ir kiek mūsų daug.
Šventė prasidės rugpjūčio 22 dieną Utenio aikštėje. Tai istorinė miesto aikštė, kurioje gyvenimas virė pastaruosius kelis šimtus metų. Ši aikštė yra mūsų tapatybė, mūsų savastis. Norėjosi čia sudėti istorinius akcentus. Nukreipti žmones į čia veikiančias mūsų įstaigas, pirmiausia į Utenos kraštotyros muziejų, kad jis galėtų atverti savo fondus, parodyti turimas kolekcijas ir prisistatyti visuomenei.
Džiaugiamės aikštėje turėdami ir veiklų turizmo informacijos centrą, kuris taip pat organizuoja puikias ekskursijas į miesto praeitį. Todėl ir šios dienos programa sudėliota su istoriniais akcentais. Tai ir teatralizuotas prezidento Antano Smetonos atvažiavimas su istoriniu automobiliu. Matysime puikius retro kolektyvus, girdėsime retro muziką, grožėsimės puikais kostiumais. Bus čia ir keliaujanti opera. Vyks visokios edukacijos. Viskas tam, kad parodytume, kokia istorija mus supa.
Pirmadienis pavadintas PAŠNEKESIŲ DIENA. Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje vyks diskusija „DIEVO ISTORIJA VIENO ŽMOGAUS GYVENIME“ su knygos „KUNIGAS RIČARDAS“ autore Laima Lavaste ir kunigu Ričardu Doveika.
Rugpjūčio 24-oji – antroji miesto šventės diena. Renginiai persikels prie istorinių Šaulių namų, bibliotekos, meno mokyklos. Maironio ir A. Baranausko gatvių sankryžoje įsikurs ir jaukus mažų leidyklų knygų turgelis. Neabejoju, kad čia bus galima įsigyti puikių leidinių, kurių neleidžia didžiosios leidyklos. Bus ir poezijos, ir prozos, ir specializuotos literatūros. Bibliotekoje vyks įvairūs knygų pristatymai, susitikimai, edukacijos. Šaulių namuose bus rodomas Kamerinio teatro spektaklis, vyks koncertinės programos šalia meno mokyklos.
Džiaugiamės, kad miesto šventės metu bus pristatytas solidus ir gražus leidinys – almanachas „Atokios stotys“. Į jo pristatymą atvyks poetai iš visos Lietuvos. Pasirodys atlikėja Gerda Zaptoriūtė. O jos pasirodymą pratęs puiki koncertinė programa. Ne veltui ši diena vadinsis Menų diena. Ši erdvė bus pažadinta menų įvairovės, o dieną palydėsime su bardo Vyganto Kazlausko atliekamomis romantinėmis dainomis. Mąstant apie ateitį, tai galėtų išaugti į gatvės meno festivalį, kurio Utenai trūksta.
Trečiadienį Miesto sode tęsis įvairios smagios mankštelės, prasidėjusios antradienį ir užsibaigsiančios ketvirtadienį.
Ketvirtadienis – improvizacijų diena. O tokia diena juk negali vykti be džiazo. Tai bus pirmasis Utenos regiono džiazo festivalis, į kurį atvažiuos tokie džiazo grandai kaip Petras Vyšniauskas, Vytautas Labutis, Arkadijus Gotesmanas. Bus ir studentų džazistų. Šį festivalį mes rengiame kartu su Molėtų krašto muziejumi. Taip bus galima keletą valandų pasimėgauti džiazo muzika, trimito, saksofono ir kitų instrumentų garsais. Šias programas papildys ir perkusijos improvizacijos ant tilto prie fontano. Programoje dalyvaus Utenos trio „Magistrai“, vadovaujami Zitos Lukošiūnienės. Šio pasirodymo metu išgirsime ir Vytauto Mačernio sonetus. Tai bus tarsi miesto muzikos diena Dauniškio ežero pakrantėje. ją užbaigs šiuolaikinio šokio spektaklis, kurį sukūrė du šią vasarą Utenos kultūros centre rezidavę šokėjai. Temstant pirmą kartą įsižiebs šviečiančios skulptūros. Tikimės įžiebti keturias ar penkias skulptūras, o iki šv. Kalėdų – dar beveik tiek pat. Juk ne visi gali nuvažiuoti į Pakruojo dvaro parką, kad pamatytų šviečiančių skulptūrų kompozicijas. Tai bus tam tikra dovana Utenos miesto žmonėms.
Ketvirtadienį įvyks ir uteniškių dailininkų plenero uždarymas, jų sukurtų darbų paroda.
Penktadienis prasidės muge prie Utenos kultūros centro. Vyks įvairūs pasirodymai didžiojoje miesto šventės scenoje su Ovidijumi Vyšniausku, Mony, Andriumi Pojaviu, Liepa Malinauskaite ir „The Roop“. Penktadienis bus gana triukšminga diena. Aušros gatvėje įvyks baikerių paradas, o automobilių stovėjimo aikštelėje bus galima su jais pabendrauti, pamatyti motociklus. Garantuoju, kad įspūdis bus nepamirštamas: 200–300 motociklų griaudės Aušros gatvėje vienu metu! Penktadienį vyks ir rytinis Lietuvos policijos pėsčiųjų žygis. Yra numatyta keletas maršrutų. Tai gražus Lietuvos policijos renginys, skirtas Utenos miesto šventei.
Šeštadienį šventė pasieks kulminaciją. Aušros gatvėje šurmuliuos šventinė mugė. Didžiojoje scenoje vyks šokių kolektyvų pasirodymas. Šokėjai suvažiuos iš visos Lietuvos. Vakare garbės piliečiams bus įteiktos regalijos, dar apie pusšimtį žmonių bus apdovanota specialiais ženkliukais. Vakarinėje dalyje pasirodys dainininkė Augustė Vedrickaitė, Merūnas Vitulskis, grupė „Siela“, Ieva Narkutė, o šventę užbaigs Jeronimas Milius su grupe. Po to įspūdingas lazerių šou ir fejerverkai.
Šalia kultūros centro visą dieną veiks grojantis ir šokantis fontanas. Taigi uteniškiai galės pasigėrėti ne tik fontanu Dauniškio ežere, bet ir fontanu prie Utenos kultūros centro. Juk ne veltui sakoma, kad Utena – fontanų miestas. Kitose scenose bus ir vaikų programos, mūsų lėlių teatro spektakliukai, kolektyvo „Žiogas“ pasirodymas, o šalia – įvairios žaidimų erdvės. Vyks ir festivalio „Ant paletės“ baigiamasis renginys. Aikštelėje šalia „Sodros“ skambės jaunimo muzika, Aušros gatvės atkarpoje – gatvės muzika su improvizacijomis. Čia pamatysime Mindaugą Aleknavičių, Gintautą Kaušylą ir jauną baltarusių akordeonininką. Gatvės gale, prie saldainių parduotuvės „Rūta“, bus liaudiškos muzikos scena.
Jaunimo organizacijų renginiams atiduotas Miesto sodas. Šventę papuoš virš namų skrendantys oro balionai. Žmonės taip pat galės pakilti į aukštį ir pasigėrėti Utena iš viršaus. Svarbu, kad tik būtų tinkamas oras. Balionai gražiai nušvies ir šventinę miesto erdvę. Bus labai daug sportinių renginių.
Stengiamės, kad būtų patenkinti netgi išrankiausieji. Tai patvirtina ir mūsų programa, kurioje ir klasikinė muzika su keliaujančia operos trupe, ir tango muzika, ir džiazo, ir liaudies, ir įvairi populiarioji muzika. Rinkdamiesi atlikėjus pirmiausia norėjome, kad gautų galimybę pasirodyti uteniškiai, jauni talentai, kurie garsina mūsų miestą, ir visoje Lietuvoje žinomi grandai, kuriuos myli Utenos žmonės.
Manęs kartais klausia – o kam tiek visko daug? Bet Utenoje gyvena įvairių žmonių ir jie lygiai taip pat turi teisę turėti šventę. Aš jau įpratau prie tų feisbuko komentatorių, kurie niekada nėra patenkinti. Tai yra specialus nusistatymas ir bandymas išreikšti savo poziciją bei įtikinti kitus. Bet kada yra tokia gausa renginių už labai mažus pinigus, manau, kitų argumentų nereikia. Utenoje pasirodo daug puikių atlikėjų, bet reikia nepamiršti į jų pasirodymus ateiti. Į miesto šventę juk negalime suvežti visų atlikėjų ir, žinoma, prastų atlikėjų nesinori. Nesinori, kad nueitume iki tokio lygio, kuris tinkamas tik vakarėliams.
Miesto šventė yra ir miesto veidas, todėl labai nesinori, kad miesto svečiai iš Utenos išsivežtų prastus įspūdžius. Dabar gi miesto šventė yra intelektuali, kaip ir pats Utenos žiūrovas. Kiekvienos dienos renginiuose yra intelektualus akcentas. Šventę mes švęsime pagal Utenos papročius – kultūringai. Su šypsena ir vienybės dvasia.