Aktualijos

Mieste – šviesiau, o elektra pigiau

Vytautas KAZELA. Prasidėjus karui Ukrainoje Europos Sąjunga (ES) vis labiau akcentuoja energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos. Pradėtos taikyti sankcijos iš Rusijos gaunamoms dujoms, naftos produktams. O ir pati Rusija bet kuriuo metu gali nutraukti dujų tiekimą. Su tuo susijęs ir elektros energijos kainų šuolis.
Be to, ES pasirinko ambicingą žaliąjį kursą. Klimato kaita ir aplinkos būklės blogėjimas kelia egzistencinę grėsmę Europai ir pasauliui. Europos žaliasis kursas padės įveikti šiuos iššūkius ir prisidės prie to, kad ES taptų modernia, efektyviai išteklius naudojančia ir konkurencinga ekonomika, užtikrins, kad grynasis šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis iki 2050 metų būtų lygus nuliui.
Kad tai yra įmanoma, liudija ir UAB „Utenos komunalininkas“ projektas, kuris leis ne tik miesto apšvietimui naudoti žaliąją energetiką, bet ir sutaupyti nemažai lėšų. Projektas pradėtas įgyvendinti 2020 metų pabaigoje, o baigsis iki 2023 metų birželio mėnesio (jei neiškils nenumatytų aplinkybių). Kaip sekasi sumanymus įgyvendinti?
UAB „Utenos komunalininkas“ vyr. specialistė Aušra Lagūnienė sakė, kad, siekiant sumažinti miesto apšvietimui reikiamos energijos kiekį, išlaidas ir pagerinti gatvių apšvietimą, bendrovė tęsia Utenos miesto gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo projekto įgyvendinimą.
Projektas iš dalies finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis (405 752,37 Eur) pagal 2014–2020 metų ES fondų investicijų veiksmų programos 4 prioriteto „Energijos efektyvumo ir atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir naudojimo skatinimas“ 04.3.1-LVPA-T-116 priemonę „Gatvių apšvietimo modernizavimas“. Numatyta projekto vertė – 811504,75 Eur.
2020 metų spalio 22 dieną UAB „Utenos komunalininkas“ pasirašė iš ES struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamo projekto Nr. 04.3.1-LVPA-T-116-01-0014 „Utenos miesto gatvių apšvietimo sistemos modernizavimas“ sutartį ir pradėjo įgyvendinimo darbus.
Projekto tikslas – modernizuojamose apšvietimo gatvėse energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc. (t. y. sutaupyti 215 MWh per metus, pakeičiant 658 vienetus šviestuvų ir įrengiant 48 vienetus naujų šviestuvų), tiekiant kokybiškas gatvių apšvietimo paslaugas, o modernizuotų apšvietimo tinklų elektros energijos poreikiui užtikrinti iš atsinaujinančių energijos išteklių įrengti 250 kWp galios saulės jėgainę.
Utenos miesto gatvių apšvietimo sistemą sudaro 3034 vienetai atramų, 3274 šviestuvai. Per metus sunaudojama 1368 MWh elektros energijos. Elektros kainai padidėjus apie 2,6 karto, Utenos rajono savivaldybei išlaidos už elektros energiją smarkiai išaugo.
Projektui įgyvendinti buvo pasirinkta dvidešimt Utenos miesto gatvių, kuriose yra daugiausia elektros energijos suvartojančių 150–250 W gyvsidabrio, natrio šviestuvų (Aukštaičių, Aukštakalnio, J. Basanavičiaus, Krašuonos, V. Kudirkos, Kampo, Molėtų, Metalo, Naujasodžio g., Naujasodžio kv., Palangos, Pievų, Vaižganto, Statybininkų, Užpalių, Ugniagesių, Vilniaus, Vilties, Vyžuonėlių, Vyžuonų).
Utenos miesto gyventojai projekto įgyvendinimo rezultatus mato jau šiandien: septyniolikoje miesto gatvių pakeisti 484 vnt. šviestuvų į ekonomiškesnius LED šviestuvus su integruota pritemdymo funkcija (jie yra ilgaamžiai ir taupūs). Atlikti apšvietimo tinklų rekonstrukcijos darbai dar dviejose miesto gatvėse – Vyžuonų ir Užpalių (nuo Sėlių gatvės sankryžos iki J. Basanavičiaus gatvės) – įrengtos 68 metalinės atramos su naujais LED šviestuvais. Įgyvendinant projektą, jau dabar yra sumažėjęs gatvių apšvietimo suvartojamos elektros kiekis 37,5 MWh.
Netrukus bus vykdomi J. Basanavičiaus gatvės ir likusios Užpalių gatvės dalies (nuo Sėlių gatvės sankryžos iki Hipodromo gatvės) apšvietimo modernizavimo darbai. Taip pat pradedama statyti 250 kWp galios saulės jėgainė. Saulės modulių tipas – dvipusio tipo monokristalinio silicio moduliai arba lygiaverčiai, elektros energiją generuojantys naudojant abi saulės elemento puses. 250 kWp galios saulės elektrinė sugeneruos 218,1 MWh per metus. Saulės elektrinė statoma sklype Sodybos g. 8A, Mockėnų kaime, Utenos rajone.
Įgyvendinus projektą visa apimtimi daugiau kaip 40 proc. sumažės elektros energijos sąnaudos modernizuojamose apšvietimo gatvėse, o modernizuotų apšvietimo tinklų elektros energijos poreikį užtikrins 250 kWp galios saulės jėgainė. Bus sutaupoma apie 215 MWh elektros energijos per metus ir dar saulės elektrinė pagamins 218,1 MWh per metus. Įgyvendinamas projektas Utenos rajono savivaldybės administracijai jau šiuo metu iš dalies kompensuoja išaugusias elektros kainas.
Projekto metu sukurtą infrastruktūrą valdo UAB „Utenos komunalininkas“, o sukurtais rezultatais naudojasi Utenos miesto gyventojai ir Utenos rajono savivaldybės administracija, kuriai mažėja elektros energijos suvartojimas, susijęs su apšvietimo tinklų eksploatacija, atitinkamai mažėja išlaidos, mažinama aplinkos tarša, pagerinamas miesto estetinis vaizdas, bendras miesto jaukumas tamsiuoju paros metu (apšviečiamas didesnis plotas), vakarais gyventojai jaučiasi daug saugesni.