Aktualijos

Mero patarėjas Gytis Stankevičius teigia: mes negalime statyti stiklinių tiltų, kol nesusitvarkėme švietimo įstaigose

Vytautas Kaziela

Metro devyniasdešimt keturių centimetrų ūgio mero patarėjas Gytis Stankevičius mero komandoje kuruoja ne sportą, o kur kas rimtesnes sritis. Bet apie viską iš eilės. Trisdešimt penkerių metų politikas gimė Utenoje ugniagesio ir medicinos srities darbuotojos šeimoje. Baigęs Dauniškio gimnaziją įstojo į Utenos kolegiją ir baigė socialinės srities mokslus. Vėliau Mykolo Romerio universitete įgijo viešojo administravimo magistro laipsnį. Po baigimo įsidarbino tuometiniuose Vaikų globos namuose, kurie vėliau tapo Utenos šeimos ir vaiko gerovės centru. Paskutinis darbas šioje darbovietėje buvo visoje Lietuvoje vykdomo projekto „Kompleksinės paslaugos šeimai Utenos rajone“ koordinavimas. Taip pat, savanoriavo nevyriausybinėse organizacijose, rašė projektus ir buvo Utenos rajono savivaldybės Šeimos komisijos pirmininku, o paskui pirmininko pavaduotoju. Būdamas aktyvus ir visuomeniškas prieš septynerius metus Gytis prisijungė prie Marijaus Kaukėno komandos. Kaip sako pats Gytis, partijos šiuo metu išgyvena krizę ir joms, matyt, pačioms reikia išsigryninti savo vertybes ir sudaryti tinkamas galimybes jauniems politikams daryti karjerą. Todėl 2019 metais su komanda nutarėme įkurti visuomeninį rinkimų komitetą „Kartu už Utenos kraštą“, kuris labiau atitiko mano vertybes.

Kartu su visuomeniniu rinkimų komitetu „Kartu už Utenos kraštą“ Gytis dalyvavo tų metų savivaldos rinkimuose ir, nors į tarybą nepateko, bet kaip politikos naujokas surinko gana daug pirmumo balsų. Tai jį labiausiai ir motyvavo tęsti darbus šioje srityje. 2020 metais gavęs kolegų pasitikėjimą Gytis dalyvavo Seimo rinkimuose. Disponuodami ganėtinai mažomis lėšomis sugebėjome įvykdyti gerą rinkiminę kampaniją – teigia pašnekovas. Rezultatas: iš dvylikos kandidatų Gytis buvo penktas ir surinko daugiau negu tūkstantį balsų, už nugaros palikdamas senus politikos vilkus. Praėjusiuose savivaldos rinkimuose Gytis Stankevičius kartu su politiniu komitetu „Kartu už Utenos kraštą“, surinkęs 849 rinkėjų balsus, buvo išrinktas į Utenos rajono savivaldybės tarybą.

Visuomeninė veikla man labai patinka. Išrinktas į savivaldybės tarybą planavau aktyviai dalyvauti jos veikloje, teikdamas pasiūlymus ir dalyvaudamas įvairiose komisijose ir darbo grupėse. Po antrojo rinkimų turo išrinktas meras Marijus Kaukėnas pasiūlė atsisakyti tarybos nario mandato ir tapti vykdomosios valdžios atstovu – mero patarėju. Iš pradžių atsisakiau, nes nenorėjau prarasti tarybos nario mandato. Norėjau detaliau apsvarstyti ir teisingai priimti sprendimą. Save laikau pakankamai atsakingu žmogumi, todėl nesiveržiu ten, kur negalėčiau pateisinti man suteikto rinkėjų pasitikėjimo. Galiausiai sutikau ir dabar visiškai nesigailiu. Darbas įdomus, dinamiškas, keliantis daug iššūkių, o iššūkiai man patinka.

O kokias sritis kuruojate?

Tiek vicemerai, tiek mero patarėjai turi savo kuruojamas sritis. Man atiteko finansai, auditas, viešieji pirkimai, turto valdymas, miesto seniūnijos reikalai, teritorijų planavimas. Taip pat kuruoju savivaldybės įmones „Utenos šilumos tinklai“, Utenos vandenys“, „Utenos komunalininkas“ ir „Utenos autobusų parkas“. Pakankamai sunkios ir labai atsakingos sritys. Nors neseniai suėjo 100 darbo dienų, bet pagal informacijos kiekį ir spektrą atrodo, lyg dirbtume mažiausiai pusę metų. Iš pradžių kilo šiek tiek nerimo, nes nebuvo jokio bandomojo laikotarpio, kas paprastai būna atėjus į naują darbą, tačiau dabar jau pakankamai gerai jaučiuosi.

Pastaruoju metu daugiausia laiko tenka skirti turto skyriui. Čia esu 7 komisijų pirmininkas. Taip pat kartu su skyriaus specialistais apžiūrime savivaldybei priklausančius objektus. Mano nuomone, turime ieškoti sprendimų, kad mūsų turtas būtų valdomas ūkiškai ir efektyviai, jį įveiklinti, o ne palikti trūnyti. Neseniai savivaldybių įmonėms išsiuntėme lūkesčių raštus, ko iš jų tikimės per ateinančius metus. Daugiausiai pastabų turėjome „Utenos autobusų parkui“, kuris metai iš metų dirba nuostolingai.

Kartu dirbate su miesto seniūne Edita Urboniene ir sprendžiame miesto problemas. Utenoje yra nemažai prastos būklės šaligatvių, kuriuos reikia tvarkyti.

Kad žmonėms nekiltų abejonių, kodėl tvarkoma vienur, o ne kitur, turime objektyviai įvertinti šaligatvių būklę, žmonių srautus ir tik tada pradėti juos tvarkyti. Mero potvarkiu sudarėme darbo grupę šaligatvių atnaujinimo prioritetams sudaryti. Pasitvirtinsime problemiškų vietų sąrašą ir dirbsime, kiek leis finansinės galimybės.

Rinkimų kampanijos metu žadėjome, kad sprendimų priėmime bus skaidrumo ir aiškumo. Kaip pavyzdys, anksčiau buvo planuotos dvi kelis šimtus tūkstančių eurų kainuojančios šunų vedžiojimo aikštelės. Šio neracionalaus projekto nedelsiant atsisakėme. Įrengsime net keturias, ne taip brangiai kainuojančias šunų vedžiojimo aikšteles: Vyžuonos parke, Aukštakalnio, Dauniškio ir Vyturių mikrorajonuose. Su administracijos direktoriumi ir miesto seniūne apžiūrėjome vaikų žaidimų aikšteles, įvertinome jų būklę ir plėtros galimybes. Mano manymu, Vyžuonos parke, kur yra daug neišnaudotos teritorijos dabartinėje vaikų žaidimų aikštelėje, galima įrengti vaikų žaidimų parką. Turėtume didelę vaikų žaidimų erdvę mieste. Kitos, mažesnės, lengvai prieinamos kvartalų gyventojams, jau yra dalyje mikrorajonų, tačiau galima svarstyti apie jų plėtrą ar atnaujinimą. Aukštakalnio parke atnaujinsime esamą krepšinio aikštelę, susidėvėjusius takus.

Problemų atsirado ir prasidėjus Užpalių gatvės rekonstrukcijai. Įrengėme apvažiavimą Palijoniškio gatve, pro „Utenos vandenų“ nuotekų valyklą, nes Užpalių gatvės rekonstrukcija dar greitai nesibaigs. Nuo šiol vairuotojai gali pasirinkti alternatyvą stovėjimui prie šviesoforo. Taip pat, nesiruošiame stovėti nuošalyje viso projekto įgyvendinimo laikotarpiu. Šiuo metu rengiame Utenos miesto tvarios plėtros strategiją. Kai sulauksime Europos Sąjungos lėšų, jas planuojame panaudoti verslo infrastruktūros gerinimui ir kitoms mūsų rinkimų programos prioritetinėms sritims. Turime apleistų kvartalų, todėl lėšas nukreipsime ir ten.

Nuolat į mus kreipiasi gyventojai su savo klausimais, kuriuos taip pat operatyviai bandome spręsti. Vienas iš nemalonių dalykų, ką radome atėję į valdžią, tai artėjant poilsio sezonui nebuvo atlikti jokie paruošiamieji darbai Sudeikių paplūdimyje. Tai mūsų poilsiautojų labai pamėgta vieta, todėl ėmėmės darbo ir sutvarkėme lieptus, kurie buvo avarinės būklės, įrengėme tinklinio aikšteles, vaikams smėlio dėžę ir tai nėra pabaiga. Kartu su bendruomenėmis ieškosime ir kitų sprendimų, kaip pagerinti ar įveiklinti mūsų rajono seniūnijas.

Pradėjus dirbti susidūrėme su buvusios valdžios palikimu. Nesutikome su neracionaliais, neūkiškais projektais, planais ir sprendimais, tad teko pradėti darbus ne nuo to, ką buvome suplanavę. Bet rudenį jau patys pradėsime formuoti 2024 metų biudžetą, kuris bus pagal mūsų prioritetines sritis. Suprantu, kad praeitai valdžiai norėjosi grandiozinių projektų, bet pirmiausia turime susitvarkyti mūsų kasdieninius reikalus. Tarkim, vicemerės Daivos Pečionės viena iš kuruojamų sričių – švietimas. Ji apvažiavo visas ugdymo įstaigas, kai kurios iš jų mena sovietmetį. Mes negalime statyti stiklinių tiltų, kol nesusitvarkėme švietimo įstaigose.

Po rinkimų dalis žmonių buvo įsibaiminę. Jiems buvo sakoma: ateis nauja valdžia ir jus visus atleis, „susisodins“ savus. Nieko panašaus neatsitiko. Man pačiam patinka betarpiškas bendravimas su kolegomis. Kitą kartą man geriau pačiam nueiti į kabinetą pas specialistą, o ne skambinti ir kviesti jį pas save.