Vytautas KAZELA. Aušra Vitkutė gimė Pakruojo rajone. Studijavo Vilniuje dizainą. Baigusi studijas įsidarbino „Telia“ klientų aptarnavimo skyriuje. Sukūrusi šeimą persikėlė į Uteną. Dirbo salono vadove. Darbas geras ir gerai mokamas. Kaip prisimena Aušra, jai pačiai kartais kildavo mintis: „O ką aš čia darau?“ Besilaukdama antrosios dukrelės moteris nusprendė išmokti siūti – važinėjo į kursus Panevėžyje. Išmoko. Pasiuvo gal dvi ar tris sukneles ir suprato, kad šis darbas ne jai.
„Vyresnioji dukra Barbora kartą ir sako: mama, pasiūk man vienaragį. Kokį dar vienaragį? – klausiu. Palauk, mamyte, aš tau jį nupiešiu. Nupiešė. ir aš pagal vaiko piešinį pirmąjį žaislą pasiuvau. Taip ir pradėjau siūti žaislines pagalvėles. Žaislus aš daugiausiai parduodu Amerikoje. Ten rankų darbas labiau vertinamas – piniginė išraiška visai kita. Nors ir Lietuvoje dabar jau labiau vertinamas. Anksčiau viską pasiūdavo ar numegzdavo močiutės. Dabar jos, matyt, kitokiais darbais mieliau užsiima. Su tais žaislais aš ir „užsivedžiau“. Pati neprekiavau – nežinojau kaip. Susiradau tai daryti mokančius žmones.
Patekau į projektą. Projektas buvo tarsi man skirtas: nufotografavo gaminius, padarė aprašymus. Paaiškino, kas ir kaip. Tai buvo „Bure bure“ direktorės Ingos Samušienės projektas. Ji išplėtojusi verslą – prekiauja didžiosiose elektroninės prekybos platformose. Aš savo gaminius – pagalvėles ir rankų darbo žaislus – parduodu „Etsy“ elektroninės prekybos platformoje. Ir pardavimai kasmet vis auga. Baigėsi motinystės atostogos ir man reikėjo apsispręsti, ar grįžti į „Telia“, ar likti savo versle.
„Telia“ dirbau dvylika metų ir man ten buvo gerai, bet norėjosi darbo, kuris būtų labiau prie širdies. Mano tėtis taip pat meniškos sielos žmogus. Abu mes tokie krapštukai. Taip ir apsisprendžiau. Gavau gerą išeitinę išmoką ir nusipirkau siuvinėjimo mašiną. Tada ir įkūriau mažąją bendriją „Mona muse“.
Kokia buvo pradžia? Svarbiausia nugalėti baimę, kad tau nepasiseks. Aplink nebuvo žmonių, kurie mane palaikytų. Kurie sakytų: bandyk ir tau pavyks! Gal tik tie keli pažįstami, jau turintys savo verslus. Geras buvo tas motinystės atostogų laikotarpis: daug ko išmokau, pagaliau pradėjau gauti kažkokias pajamas. Tada aš ir supratau, kad galiu tai daryti. Išėjau iš darbo ir dar pusmetį dirbau namuose. Gamybos apimtys sparčiai didėjo ir dirbti namuose tapo neįmanoma. Kartu su #nebūknuoga savininke pradėjome ieškotis, kur išsinuomoti patalpas. Ir suradome Aušros g. 79–1“, – pasakojo A. Vitkutė. (Tęsinys 2021 11 27 laikraštyje)