Aktualijos

Koks bus skveras J. Basanavičiaus ir S. Dariaus ir S. Girėno gatvių sankirtoje?

Utenos rajono savivaldybė yra paskelbusi skvero Utenoje, esančio tarp J. Basanavičiaus ir S. Dariaus ir S. Girėno gatvių, projekto konkursą. Sausio 18 d. gauti du darbai.
Primename, kad projektuojamas skveras yra prie judrios magistralinės J. Basanavičiaus gatvės ir vienos krypties eismo S. Dariaus ir S. Girėno gatvės, Utenos miesto centre. Sklypo plotas – 0,2517 ha. Pagal Utenos miesto teritorijos bendrąjį planą, patvirtintą Utenos rajono savivaldybės tarybos 2017 m. rugpjūčio 31 d. sprendimu, teritorija numatyta atskirajam želdynui.
Vyresnio amžiaus uteniškiai prisimena, kad iki 1944 metų dabartinio skvero teritorijoje buvo Pirmajame ir Antrajame pasauliniuose karuose žuvusių karių kapinės. Ta vieta taip ir buvo vadinama – vokiečių kapai. 1944 metais kapinės buvo panaikintos: sugriauta koplyčia, nugriauti paminklai, iškirsti medžiai, žemės paviršius sulygintas. Kapinių obeliskas išsilaikė iki 1967 metų. Sovietmečiu čia buvo įrengtas skveras, kuriame buvo įstrižai (per užlaidotas vietas) nutiestas takas, pastatyta keletas suoliukų. Skvere augo karpotieji beržai, paprastieji klevai, mažalapės liepos. 2011 metais Vokiečių karių kapų globos tautinė sąjunga atliko vokiečių karių ekshumavimo darbus ir palaikus perlaidojo Vingio parko vokiečių karių kapinėse Vilniuje. Dėl atliktų kasinėjimo darbų sunaikinti visi seni medžiai, teritorija tapo panaši į dykvietę.


Kadangi atmintis apie kapines tebegyva, Utenos rajono savivaldybės administracija nutarė teritorijos neužstatyti ir joje įrengti skverą, kuris būtų jaukus, patrauklus ir išskirtinis želdiniais, daugiamečių augalų kompozicijomis.
Pagal savivaldybės pateiktą užduotį reikėjo:

 • suprojektuoti skvero teritoriją kaip ramaus atokvėpio vietą;
 • numatyti priemones atriboti skvero erdvę nuo judrios gatvės triukšmo;
 • suformuoti skvero erdvę, kuri trauktų užsukti, pasėdėti ir grožėtis augalais.
  Skveras turėtų būti ypatingas daugiamečių augalų kompozicijomis, kuriomis būtų galima gėrėtis nuo pavasario iki rudens. Skvere galėtų būti fontanas ar šaltinis, kurio čiurlenimas stelbtų gatvės triukšmą, pavėsinės, pergolės, apsodintos vijokliais. Skvere gali būti numatytos vietos meno kūriniams. Taip pat numatytas skvero aptvėrimas, apšvietimas, informacinio stendo vieta ir kiti sprendiniai.
  Su konkurso darbais galima susipažinti Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje. Nuo 2021 m. sausio 20 iki vasario 9 d. jie eksponuojami bibliotekos vitrinoje, prie įėjimo durų iš lauko pusės. Susipažinti galima ir Utenos rajono savivaldybės administracijos facebook paskyroje bei internetiniame tinklalapyje www.utena.lt, kuriame yra paskelbtas balsavimas už labiausiai patikusį darbą.
  Raginame visus Utenos rajono gyventojus ir kraštiečius aktyviai balsuoti ir išreikšti savo nuomonę, kuris projektas labiausiai tiktų būti įgyvendinamas ir papuoštų istorinį skverą. Facebook paskyros komentaruose kviečiame parašyti, kodėl balsuojate būtent už tą projektą, kuo jūsų pasirinktasis yra išskirtinis ir vertas dėmesio.
  Dėkojame iš anksto už jūsų nuomonę!
  Utenos rajono savivaldybės administracija