Aktualijos

Karantininis, nuotolinis apsilankymas pas Giedrių Mazūrą arba kas yra laisvė

Vytautas KAZELA. Ką dar naujo galima pasakyti apie ne tik Utenoje žinomą dailininką, skulptorių, 2004 m. baigusį Vilniaus dailės akademiją Giedrių Mazūrą? Besidomintys menais žino, kad Giedrius Danijoje, Bornholmo menų mokykloje, mokėsi keramikos. Austrijoje, Zacburgo dailės akademijoje – skulptūros ir instaliacijos. 2005–2006 m. studijavo Vilniaus pedagoginiame universitete. Dirba Utenos dailės mokykloje.
Parodose dalyvauja nuo 2004 m. Dalyvavo simpoziumuose Švedijoje, Danijoje, Čekijoje, Austrijoje, Olandijoje, Lietuvoje. Daug jo darbų saugoma privačiose kolekcijose Osle, Paryžiuje, Kopenhagoje, Rygoje, Stokholme. Kuria medžio, akmens skulptūras. Mėgsta šamoto technologiją. Ir tai tik šio dailininko kūrybos dalis.
Giedrius su šeima gyvena Antalgėje esančioje senelių sodyboje. Sodybos valdose kuria, net nežinau kaip įvardinti – skulptūrų parką ar skulptūrų sodą. Prie įvažiavimo į sodybą stovi stiklinė vitrina, kurioje jau yra „gyvenusios“ įvairios sporto, šou pasaulio įžymybės – Jonas Valančiūnas, Benediktas Vanagas, Andrius Užkalnis, Žilvinas Grigaitis, Egidijus Dragūnas. Neseniai joje įsikūrė Andrius Tapinas.
Skambinu Giedriui ir pasilabinęs sakau: girdėjau, Tapiną, nutapinot?
„Nutapinau, – prisipažįsta Giedrius, šiuo metu darbas eksponuojamas Antalgėje prie mano dirbtuvių esančioje vitrinoje. Kai pastatau tas skulptūrėles prie kelio į vitriną, visada prie jų parašau tekstą, kaip jos susiję su Antalge. Tai tarsi tokios svarstyklės – didžiųjų miestų žmonės, ir kaip juos priima ir vertina Antalgiškiai. Kaime yra visokių žmonių – ir darbininkų, ir inteligentų. Tas tekstas ir parodo kaimo žmonių santykį su skulptūrėlėje pavaizduotu žmogumi. Anksčiau tai buvo mano fantazijos. Dabar pirmą kartą skambinau žmonėms ir klausiau, kas yra laisvė. Kodėl laisvė? Nes A. Tapinas yra laisvės Tv įkūrėjas. Labai įdomu buvo. Ir žmonėms linksma. Paskui lyginau, kas ką pasakė. Įdomus, o gal ir labiausiai laisvas žmogus pasirodė Žiniuonis: jis nebijo nusikeikti, nors ir žino, kad tai išeis į viešumą. O ko jam bijoti? Iš darbo neišmes, nes niekur nėra įsidarbinęs“.
O dabar paskaitykime tekstą, pridėtą prie mūsų dienų herojaus skulptūros:
„O buvo taip. Vasarą Utenoje (keista, kodėl ne Antalgėje) „Laisvės TV“ darė pikniką ir filmavo laidą. Vedėjas gyrė Utenos kraštą, jo žmones, skaičiavo, kiek čia visko yra, herbą tobulino, pasakojo apie skulptūrų parką Antalgėje, koks jis nepakartojamas ir nuostabus, kiek čia daug įžymybių skulptūrų. Pajutęs nuoskaudos kartėlį vedėjo balse nuskubėjau į dirbtuves…
Dar buvo vasara, o skulptūrėlę jau buvau nulipdęs, atvykę ir ją pamatę parko lankytojai sušukdavo: „O!“ Tik politikai liūdnai nutęsdavo: „aaa…“ Ir į šoną sukdavo akis. ARS LONGA, VITA BREVIS, Andriau! Welcome on board!!!
Pirmadienio rytą pradėjau apklausą: kas yra Laisvė?Laisvė yra nepriklausomybė, – ilgai negalvodamas tarė Agrotekso direktorius.Geras čia, bliamba! Kai jauties nepriklausomas! – atsakė autoserviso vadovas.Laisvė yra, kai nuo nieko nepriklausai, – reziumavo gaterio generalinis.Bibliotekininkė-seniūnaitė mano, kad laisvė yra meilė sau ir Tėvynei, keramiko žmona teigia, kad Laisvė yra dantų gydytoja.Atrodo, kad mes esame laisvi… bet taip nėra… esam priklausomi nuo aplinkybių, – nuoširdžiai atsakė „Kauno grūdų“ galiūnas.OOO… Laisvė… aš jau 37 metus nelaisvėj… velnias žino, kas, – atsakė Antalgės ugniagesys.Kū aš Bl@#d žinau, kas yra laisve, klausinėji takių dalykų, – atsakė respondentas Žiniuonis.Eik tu, ne, ne, ne, tokių klausimų aš nemėgstu ir to tavo viešumo aš visai nenoriu, – atrėmė parduotuvės vedėja.Nežinau, kaip įvardint… Laisvas ir tiek! Dabar užtenka tos laisvės, – paskambinus atsakė paukštyno darbuotoja.O mūsų kaimo mažųjų mokytoja pasakė: laisvė yra, kada tu gali pasirinkti, kai tu gali galvoti ir nebijoti išsakyti savo nuomonę.Dieve, Marija, o kas čia dabar žino? – apibendrino apklausą Pliauskelės įkūrėjas Vytukas.“