Aktualijos

Ilzenbergo dvare – statybų pabaigtuvės ir vasaros sezono pradžia

Birželio 15-ąją  Rokiškio rajone Ilzenbergo dvare rinkosi svečiai, kad paskelbtų vasaros sezono pradžią ir įvertintų dešimtmetį trukusį  dvarvietės aplinkos ir pastatų atstatymą. Investuota daugiau nei 15 milijonų eurų. Tai rekordinės investicijos Rokiškio rajone į tokio tipo objektą. Daugiau lėšų yra sulaukęs tik Rokiškio dvaras. Ir aš ten buvau, čia gaminamus maisto produktus ragavau, dvare pagamintą vyną gėriau, viską savo akimis mačiau, savo ausimis girdėjau.

 Mieli pokyčiai Meilės saloje

Prieš keletą metų lankiausi Ilzenbergo dvare ir tada didžiausią įspūdį man paliko Ilgio ežere esanti Meilės sala. Nors, tiesą sakant, nieko ypatingo ten nebuvo. Jauki sala, ir tiek. Per trejus metus sala tapo neatpažįstama. Perėjus tiltu į salą lankytojus pasitinka kelios naujos šiuolaikinės skulptūros – pirmiausia nuostabios kaltinės meilės karvelių skulptūros. Jas nukalė kalvis Ramūnas Tolis. Salos centre pastatyta bronzinė skulptoriaus Gintaro Mikolaičio skulptūra „Apsikabinimas“. Šalia Ilgio ežero saloje augančio stebuklingo ąžuolo įsikūrė skulptūra „Šokis“, kurią specialiai Ilzenbergo dvarui sukūrė skulptorius  Kęstutis Dovydaitis. Svečiams įrengtas apžvalginis Meilės tiltas, kurį, sako, ypač pamėgo jaunavedžiai. Priešingoje salos pusėje pastatyta prieplauka elektriniam katamaranui. Čia jis sustoja po apžvalginės ekskursijos po Ilgio ežerą. Ežeras ne paprastas, o tarptautinis. Jį per pusę dalija Lietuvos ir Latvijos valstybinė siena. Toliausiai nuo kranto nutolusioje salos dalyje, vos keli metrai nuo valstybės sienos, pastatyta romantiška rotonda. Netoli jos vandenyje įrengti dvariški riboženkliai, nors jie ir nėra oficialiai patvirtinti, bet primena, kad Latvija vos už kelių žingsnių. Įbrendi keletą žingsnių į šiltas Ilgio ežero bangas ir tu jau valstybinės sienos pažeidėjas! Ežero vanduo pavasarį labai greitai įšyla. Nors jis  gana didelis, bet seklus. Pačioje Meilės saloje įrengti takeliai, suoliukai, sala papildomai apželdinta.

Po visą Ilzenbergo dvaro parką ir ūkį šiais metais bus galima pakeliauti ir elektromobiliu. Parkas ir dvaro pastatai užima trisdešimties hektarų teritoriją, o norint viską apžiūrėti juos jungiančiais keliukais tenka sukarti maždaug šešis kilometrus, todėl nepratusiam vaikščioti ar skubančiam turistui geriausia šį atstumą įveikti puikiu elektromobiliu.

Užbaigtas ir dvaro parko atsodinimo projektas, kurį parengė žinoma kraštovaizdžio architektė Jurga Silvija Večerskytė, dalyvavusi rengiant Vilniaus Bernardinų sodo, Užutrakio, Žagarės dvarų ir kitų parkų sutvarkymo projektus. Vien tik apželdinimo darbai kainavo daugiau nei 400 tūkstančių eurų. Parkas pasipuošė ir pražydo – čia puošnūs gėlynai ir parterio rožynas, obelų, liepų ir graikinių riešutmedžių alėjos, įrengti gausiai žydinčių krūmų ir gvazdikinių gėlių masyvai.

Tiks ir išrankiausiam lankytojui

Kad į dvarą atvykusios šeimos su vaikais turėtų ką veikti, mažiesiems dvaro lankytojams įrengta didžiulė žaidimų aikštelė po atviru dangumi. Ji bene įdomiausia savo įvairove Lietuvoje. Dvaro teritorijoje jau kelerius metus lankytojus traukia  1,5 hektaro plote įrengtas kukurūzų labirintas. Greta jo  Vokietijoje iš maumedžio rąstų pagamintos laipynės.  Čia stovi toks pat kaip ir Ilzenbergo dvaro laukuose dirbantis kombainas, pavadintas Jonu Elniu, kurį galima saugiai apžiūrėti iš visų pusių, pasėdėti kabinoje, nusifotografuoti.

Žaidimų aikštelėje vaikai ras ir edukacinių įrenginių, kuriais naudodamiesi galės susipažinti su fizikos dėsniais, piešti, muzikuoti. Vaikiškų ekskavatorių aikštelėje vaikai pasijus tikrais statybininkais. Čia bus varžomasi, kuris pirmas prikas pilną smėlio dėžę.

Čia veikia  ir interaktyvūs žaidimų įrenginiai. Pagrindinis žaidimų aikštelės akcentas – interaktyvi 8 metrų skersmens žaidimų aikštelė MEMO. Ji skirta jauniems ir ne tik jauniems parko lankytojams. Pritaikyta ne tik pajudėti, bet ir lavina matematinius, logikos, reakcijos įgūdžius.

Šalia avių gardo sumontuotos parabolinės pasiklausymo antenos suteikia galimybę pasikalbėti per atstumą, nešaukiant ir suprasti, kaip sklinda ir fokusuojasi garso bangos, esant dviem indams, nukreiptiems vienas į kitą.

Vaizdingose parko vietose priešais Meilės salą ir dvaro rūmus pastatyti „kalbantys“ kinetiniai istorijų suoliukai. Panaudojus energiją, kuri atsiranda supantis ant suoliuko, galima pasiklausyti istorijų apie dvarą.

Rūmus netrukus papuoš išskirtinė „Vienaragio“ skulptūra, kurios kopiją jau dabar galima pamatyti dvaro rūmų hole. Kadaise rūmus puošė meškos iškamša, kuri dabar eksponuojama Rokiškio dvare. Tęsdamas tradicijas dvaro savininkas Vaidas Barakauskas užsakė skulptorei-juvelyrei Aušrai Jasiukevičiūtei sukurti „Vienaragio“ skulptūrą. Skulptorė prie šio kūrinio dirba jau penkti metai ir skulptūra netrukus atkeliaus į savo nuolatinę vietą

Kviečia švęsti šventes

Dar viena naujiena dvare, kurią įvertino ir susirinkę svečiai, – „Patrankų“ renginių salė, kurioje šventes gali švęsti 100 žmonių, o furšete dalyvauti kone 300. Salė įrengta pastate, kuriame 1970-aisiais vykusių archeologinių kasinėjimų metu buvo rasta patrankų, o ir paties pastato langai – tipiškos patrankų šaudymo angos. Salę puošia kaltiniai šviestuvai.

V. Barakauskas pasakojo, jog dar prieš Jonines dvare prie Grill restorano iškils nauja ir nuolat veikianti koncertų scena. Čia visą vasarą vyks įvairių atlikėjų pasirodymai, o Grill lauko restorano svečiai galės mėgautis koncertais ir stebėti kitus kultūrinius renginius.

Dvaras ypač didžiuojasi viename šiauriausių pasaulyje  vynuogynų po atviru dangumi  užaugintomis vynuogėmis ir iš jų pagaminto vyno degustacijomis. Dvare pirmą kartą  Lietuvoje pagamintas putojantis vynas iš vynuogių, baltas ir rausvas vynuogių vynas bei išskirtinio skonio vynas iš svarainių.

Vasaros metu dvaro Grill restoranas (operatorius „Gastroman“) savaitgaliais kvies pavakarieniauti ir kartu pasiklausyti šalia esančioje scenoje skambančios gyvos muzikos bei įvairių koncertų.

Pirmasis Grill restorano koncertas – Ilzenbergo dvaro tradicijų ir lietuviškumo siekio atspindys. Birželio 24 dieną 19 valandą čia pasirodys  Lina Rostokaitė su užburiančia lietuviškos muzikos istorijos ir atliekamų dainų programa „Muzika, pakeitusi Lietuvą“.

Ilzenbergo dvaras – turbūt vienas unikaliausių dvarų Lietuvoje, o gal net Baltijos šalyse: jame auginama ir perdirbama žemės ūkio produkcija ir skleidžiama kultūra. Kaip sako V. Barakauskas, jų siekis – žengti vienu žingsniu priekyje su visuomeninėmis ir techninėmis naujovėmis.