Vytautas Kazela
Laikas nenumaldomai bėga, ir iki Utenos miesto šventės lieka du mėnesiai. Šventės renginiai vyks rugpjūčio 24–26 dienomis. O visi gerai žinome, kad pasiruošti tokiam renginiui reikia labai daug laiko. Juk pamename, kad birželio pradžioje iš darbo panoro išeiti Utenos kultūros centro direktorius Erikas Druskinas. Savivaldybės vadovai, gelbėdami Miesto šventę, į pagalbą Utenos kultūros centro kolektyvui paskyrė mero patarėją, įvairių renginių organizavimo patirties turinčią Gerdą Rušienę.
Norėdami sužinoti, kokia bus šių metų Utenos miesto šventė, pokalbio pakvietėme mero patarėją G. Rušienę ir laikinąją Utenos kultūros centro direktorę Rūtą Navikaitę.
Vadovės minėjo, kad pasiruošimas šventei prasidėjo prieš porą savaičių, iš darbo išėjus buvusiam direktoriui. Paklausta, kas buvo padaryta iki tol, laikinoji direktorė sakė, kad buvo sudaryta sutartis su viena muzikos grupe. Sutartį dabar bandoma nutraukti. Daugiau visiškai nieko.
G. Rušienė: Birželio pradžioje iš darbo savo noru, kaip jau minėta, išėjo buvęs kultūros centro vadovas, kuris ir buvo atsakingas už Utenos miesto šventės organizavimą. Tenka konstatuoti, kad pasiruošimas Miesto šventei nebuvo pradėtas. Džiaugiamės, kad tokiu atsakingu metu Rūta neišsigando atsakomybės ir sutiko tapti laikinąja Kultūros centro vadove. Dabar yra paskelbtas Kultūros centro direktoriaus konkursas. Smagu, kad jame ruošiasi dalyvauti ir Rūta. Noriu pakviesti ir kitus kandidatus.
O kaip buvo organizuojamos Miesto šventės ankstesniais metais?
R. Navikaitė: Direktorius nesuburdavo kolektyvo bendram darbui. Viskas buvo direktoriaus galvoje. Savo idėjomis jis pasidalindavo su šventės režisiere, kuri dirbdavo toliau. Renginių būdavo labai daug. Pavargdavo visi: ir mūsų darbuotojai, ir netgi žiūrovai. Veiksmas vykdavo šešiose ar septyniose scenose. Darydavosi tokia kakofonija. Šiai šventei planuojame tris scenas.
O kas bus kitaip negu anksčiau?
G. Rušienė: Koncentruosimės į tris dienas. O pagrindinė šventės diena bus šeštadienis. Stengiamės įtraukti visą Kultūros centro kolektyvą. Kad žmonės galėtų siūlyti savo idėjas ir jas įgyvendinti. Norime sukurti gerą šventę. Kiekvieną savaitę susirenkame ir tariamės. Iš tikrųjų Utenos kultūros centro darbuotojai turi įvairių idėjų ir noro kurti. Ketvirtadienį turėsime džiazo vakarą Miesto sode. Penktadienį planuojamas piknikas. Pasirodys „Siela“, „Baltasis kiras“ ir R. Difartas su grupe. Tai bus gyvo garso koncertas, duoklė tiems, kurie mėgsta kitokią muziką. Šeštadienį numatoma daugybė renginių. Prie ežero bus liaudiškos muzikos scena. Dar neapsisprendėme dėl to, kaip ją vadinsime. Yra pasiūlymas vadinti tiesiog „Aukštaičių kiemas“. Prie Kultūros centro bus pagrindinė scena, o Miesto sode – jaunimo scena.
Šie metai paskelbti Aukštaitijos ir Žirgo metais. Kiek tai darys įtaką Miesto šventės programai?
R. Navikaitė: Kiek įsivaizduoju, ši šventė ir bus rengiama su Aukštaitijos ir Žirgo metų vėliava. Scenoje prie ežero koncertuos kapelos iš visų etninių Lietuvos regionų. Jos atvyksta pasveikinti Aukštaitijos su šia švente.
G. Rušienė: Aš jau ne pirmame interviu sakau, kad mes stengsimės sugrąžinti į Uteną tai, kuo ji anksčiau garsėjo visoje Lietuvoje, – ristūnų žirgų lenktynes. Hipodrome ristūnų žirgų lenktynės prasidės šeštadienį tarp 10-os ir 11-os ir turės baigtis iki 16 valandos. Taip pat bus žirgų miestelis, kur bus galima apžiūrėti žirgus ir juos paglostyti. Ant žirgo gal ir negalėsime leisti vaikams pajodinėti, bet tam yra skirti poniai.
Šventėje veiks ir amatininkų mugė visoje Aušros gatvėje. Labai teisingai akcentavote Aukštaitijos ir Žirgo metus. Yra dar vienas akcentas – mūsų miesto herbas, kuriame puikuojasi pasaga. Daugelis net nežino, iš kur ta pasaga ir kuo ji svarbi Utenai. Šventės metu bus papasakota graži pasagos, žirgo ir Aukštaitijos istorija. Kalbėsime apie 762 mūsų miesto istorijos puslapius.
Kokiomis priemonėmis pasakosime šią istoriją? Tegu lieka mažytė paslaptis. Pasakysiu tik tiek, kad tai atsispindės vizualikoje, šviesos elementuose, pasagos formos sūpynėse, fotografavimosi stotelėse. Bus instaliacijų. Mes labai kviestume miesto gyventojus, turinčius idėjų, jas siūlyti. Galima rašyti tiek Kultūros centrui, tiek savivaldybei.
Ankstesniais metais buvo įvairių nesusipratimų. Ar mugę organizuos tie patys mugių organizatoriai?
R. Navikaitė: Liepos pradžioje nutraukiame sutartį su buvusiais mugių organizatoriais. Šių metų Miesto šventės mugę organizuos kiti. Didžiausią dėmesį šiemet skirsime kokybei.
G. Rušienė: Norime, kad būtų kuo įvairesnis maistas. Kad mugėje prekiautų kuo daugiau amatininkų, o ne kiniškos produkcijos platintojų. Kad Utenos tautodailininkai mugėje gautų geras vietas. Susitikime su mugių organizatoriumi sakiau: man tinka cepelinai, man tinka ir dešrelės su kopūstais, bet svarbu, kaip jie patiekiami ir ar yra žmonėms kur atsisėsti bei ramiai pavalgyti. Kultūros centras šiuos dalykus susidėliojo su įmonėmis, ir šiais metais turėsime daug įvairių ir skanių patiekalų bei jaukių erdvių.
O fejerverkų ar bus?
G. Rušienė: Fejerverkų nebus. Bus lazeriai. Kartu noriu šiek tiek pakalbėti ir apie vakarinę programą, kurią pradės Jurgis Brūzga. Bus ir Ovidijus Vyšniauskas. Dar dėl vieno atlikėjo yra klaustukų. Na, o vyšnia ant torto arba šventės vinis bus Jessica Shy. Gal čia labiau jaunimo atlikėja, bet mes stengiamės sudaryti tokią programą, kad kiekvienas joje surastų kažką artimo. Jessica Shy pasirodys 23 valandą, po to diskoteka. Bus ir seniūnijų kiemeliai. Tai labai graži tradicija, ir mes norime ją išsaugoti.
R. Navikaitė: Seniūnijos susijungs į tris seniūnijų kiemelius, siūlys įvairias veiklas, kažką gamins ir vaišins šventės svečius: vieni troškiniu, kiti arbata ar dar kažkuo. Bus ir sveikatingumo zona, auto-moto zona – baikeriai, keturračiai ir net Skruzdėliuko pasirodymas. Bus ir ralio automobiliai.
G. Rušienė: Kiekviena zona turi savo vadovą. Ir mes kviečiame visus, norinčius prisijungti prie šių zonų. Tereikia tik paskambinti zonos vadovui. Štai į mus kreipėsi Utenos visuomenės sveikatos biuras. Jie nori užsiimti vietą prie Dauniškio gimnazijos stadiono, nes norėtų surengti varžybas, lauko jogos užsiėmimą.
Neliks pamiršti ir vaikai. Bus policija, gaisrininkai, medžiotojai. Yra įvairių minčių, idėjų. Jas reikia susidėlioti. Turime dar du mėnesius. Ir per tą laiką turime padaryti viską, kad šventė pavyktų.