Aktualijos

Dula – gimties sesuo

Rasa MILERYTĖ

Dula, arba gimdyvės padėjėja, – tai moteris, teikianti nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu. Turėdama tam tikrų žinių ir (dažniausiai) savą gimdymo patirtį, dula yra tarsi sesuo, draugė ar partnerė, padedanti kitai moteriai pačiai atrasti individualų gimdymo kelią ir juo ramiai, pasitikint savimi eiti. Poetiškai dulos vadinamos gimties seserimis. Lietuvoje dulos atsirado maždaug 2012 metais ir vis dar yra gaubiamos paslapties, nors pasaulyje jų pagalba seniai nebėra naujovė. Plačiau apie dulas papasakojo Ina Venslovienė – dula iš Utenos.

Kaip jūs nusprendėte tapti dula, kodėl pasirinkote šį kelią?
Aš turiu penkis vaikus ir man visada buvo svarbu mamos ir vaikai. tai atrodė tokia sritis, kurioje reikia globos ir pagalbos. Atrodo, visai netyčia radau internete informaciją apie dulas, nors iš tiesų netyčia nebūna, vis vien kažkas pakreipia. Žodis „dula“ kilęs iš graikų kalbos ir reiškia vergę. Šventajame Rašte Jėzus Kristus, kalbėdamas apie save, irgi vartoja tą žodį. Būti dula reiškia sąmoningai atsidurti tokioje situacijoje, kurioje gali atliepti kito žmogaus poreikius, patarnauti, padėti taip, kaip tam žmogui reikia. Ta informacija mane sudomino. užsirašiau į kursus, juos baigiau, tai buvo, jei gerai pamenu, 2016 metais.
Ko mokėtės dulų kursuose?
Buvo trys mokymosi kryptys – psichologija, fiziologija ir prisilietimai. Mokėmės, kaip klausyti, kaip suprasti žmogų, prisilietimo meno – besilaukiančiai ir gimdančiai moteriai labai svarbu kūnas. yra specialūs masažai, atėję iš Meksikos, kurie padeda sumažinti gimdymo intensyvumą, kad moteris jaustųsi kaip įmanoma patogiau. Taip pat mokėmės medicininių dalykų – kaip vyksta gimdymas, apie naujagimio būkles ir fiziologiją. Netgi ir šiek tiek ekstremalių dalykų – gaivinimo.

Tęsinį skaitykite 2019 09 07 „Utenyje“