Aktualijos

DRAUGYSTĖJE SU GAMTA

Balandžio 29 d. Utenos miesto sode vyko „žalia šventė“. Čia, pakviesti socialinio projekto „KARTU. UŽ ŠVARESNES UPES“ organizatorių, rinkosi būrelis gamtos mylėtojų iš įvairiausių miesto įstaigų bei pavieniai uteniškiai.

LR aplinkos ministerijos organizuojamas socialinis projektas „KARTU. UŽ ŠVARESNES UPES“ – tai pilietinė sąmoningumo akcija, inspiruota projekto „RIVER CLEANUP“, pasklidusio po visą pasaulį ir vienijančio tūkstančius gamtos mylėtojų įvairiuose pasaulio kampeliuose. Lietuvoje šį pavasarį tokią akciją surengs net 20 Lietuvos savivaldybių bendruomenių.
Būrys nuostabių, gamtai neabejingų miestiečių tvarkė gimtosios Krašuonos krantus. Akcijoje dalyvavo Aukštakalnio progimnazijos moksleiviai, Utenos savivaldybės atstovai, Utenos demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ nariai.

„Draugystė su aplinka, kurioje gyvename, – mūsų didelės šeimynos tema“, – sako Naujasodžio gatvės šeimynos socialinė darbuotoja Lina Daneikienė. Šeimynoje, kurioje Lina dirba, gyvena 9 vaikai nuo 6 iki 15 metų, laikomasi kelių, labai paprastų ekologiškumo taisyklių: šiukšlių rūšiavimo, elektros taupymo ir visų kelyje randamų šiukšlių pakėlimo. „Atrodo labai elementaru, tačiau ne, nėra paprasta jas įdiegti mūsų vaikams, nes dažnai jie apie tai nėra net girdėję. Tačiau pavyksta visada, nes mes tuo tiesiog gyvename, apie tai daug kalbame. Taigi, ši akcija – visiškai mūsų komforto zona“, – sako Lina.
Upių pasaulyje – tūkstančiai. Vien Lietuvoje jų suskaičiuojama apie 29 900. Bendras jų ilgis siekia beveik 64 000 kilometrų. Didžiausia ir vandeningiausia Lietuvos upė – Nemunas, po jos rikiuojasi Neris, Venta, Šešupė… Deja, didžioji dalis jų – užterštos. Krašuona – ne išimtis. Mikroplastikai, cheminės medžiagos, namų ūkių ar verslo įmonių nuotekos. Į paviršinius vandenis išleidžiama apie 4000 mln. kubinių metrų nuotekų per metus. Ir, deja, viskas lieka upėse bei kituose vandens telkiniuose.
„Mikroplastikas – palyginti nauja tyrimų sritis, tačiau be galo svarbi mūsų ateičiai. Tai 5 milimetrų dydžio ir mažesnės plastiko dalelės, dažniausiai susidarančios yrant plastikui. Kai kurias jų galime matyti plika akimi, kitas – tik per mikroskopą. Pasaulyje, nuo Everesto viršūnės iki Marianų įdubos, nėra vietos, kur nerastume mikroplastiko. Mokslininkai skaičiuoja, kad vandenynuose mikroplastiko dalelių yra 500 kartų daugiau, nei žvaigždžių mūsų galaktikoje! Mikroplastiko randama ir žuvų, gyvūnų audiniuose, ir žiurkių smegenyse, ir net moters placentoje, piene, kraujyje. Ir visa tai, žinoma, dėl mūsų pačių, dėl aplinkos taršos“, – sako akcijos edukatorė, aplinkosaugininkė Eglė Baltrūnaitė.
„Neketiname apversti pasaulio per vieną dieną, nes tai – neįmanoma. Kviesdami bendruomenes dalyvauti akcijoje, kvietėme keisti pasaulį mažais, bet reikšmingais žingsniais. Labai džiugu, kad į kvietimą taip aktyviai atsiliepė Utenos bendruomenė. Tikiu, kad daugelis akcijos dalyvių po šios dienos išeis švaresni ekologinio sąmoningumo prasme. O jūsų ir mūsų upės – švaresnės tiesiogine prasme“, – dėkodama akcijoje dalyvavusiems Utenos krašto žmonėms sako socialinio projekto „KARTU. UŽ ŠVARESNES UPES“ organizatorė J. Morkvėnaitė- Paulauskienė.
Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra ir finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.